کانال کشی داکت اسپلیت

ضمنا انتخاب نوع کانال مورد نظر در کانال کشی داکت اسپلیت با توجه به دو فاکتور کاربری فضا و میزان بودجه در نظر گرفته شده انجام می شود

کانال کشی یکی از اجزای ضروری و مهم سیستم تأسیسات ساختمانی می باشد که مهمترین کاربرد آن انتقال جریان هوا از مبدأ و تحویل آن به محل موردنظر و همچنین برگشت هوای مصرفی از فضای مورد کاربری به سیستم تهویه مطبوع به منظور تسویه می باشد. لذا می توان کانال کشی داکت اسپلیت را جزء لاینفک سیستم تهویه مطبوع از نوع داکت اسپلیت یا همان اسپلیت کانالی دانست که یکی از رایج ترین و محبوبترین سیستم های تهویه مطبوع در دنیا می باشد. کانال کشی داکت اسپلیت همانند یک سیستم اسپلیت دیواری از یک جزء داخلی به نام هواساز و یک جزء خارجی مانند کندانسور ساخته شده است که از طریق لوله های داخلی سیستم بهم متصل می باشند.

کانال کشی داکت اسپلیت که با نام Duct Split Ducting  نیز در دنیا شناخته می شود یکی از انواع سیستم های اجرایی تأسیساتی در بنا می باشد که اجرای آن به رعایت دقت و توجه زیادی نیازمند است و انجام محاسبات ابعاد کانال ها و مسیرهای انتقال رفت و برگشت در کانال کشی داکت اسپلیت و همچنین نوع کانال به کار رفته در کانال کشی داکت اسپلیت یکی از مهم نکات اجرایی می باشد که در هرگونه در تغییر در ان سبب تغیییر در میزان کارایی دستگاه خواهد شد.

امروزه کانال کشی داکت اسپلیت در انواع مختلف با انواع مصالح متفاوت در ساخت و اجرا موجود بوده که همانطور که پیشتر نیز اشاره شد به منظور انتقال و انتشار هوای خنک ارسالی از دستگاه داکت اسپلیت در فضاهای موردنظر به کار می رود. ضمنا انتخاب نوع کانال مورد نظر در کانال کشی داکت اسپلیت با توجه به دو فاکتور کاربری فضا و میزان بودجه در نظر گرفته شده انجام می شود که انواع آن به قرار زیر می باشد :

  • کانال کشی داکت اسپلیت از نوع کانال گالوانیزه

کانال گالوانیزه به کار رفته در این نوع کانال کشی داکت اسپلیت قدیمی ترین نوع از انواع کانال کشی داکت اسپلیت می باشد که هنوز هم به دلیل در دسترس بودن و سهولت کاربری مورد استفاده فراوانی قرار می گیرد. این نوع کانال از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته چهارگوش و گرد تقسیم و تولید می شوند. به منظور افزایش بهره وری این دسته از کانال های مورد استفاده در کانال کشی داکت اسپلیت، از عایق کاری آن پس از نصب بهره برد که بهترین نوع عایق برای این منظور عایق الاستومری می باشد. علاوه بر نوع عایق ذکر شده می توان از گزینه های دیگری نیز برای این منظور استفاده کرد مانند عایق پلی اتیلن اما این نوع عایق به کار رفته در کانال کشی داکت اسپلیت در اثر گذشت زمان تحلیل رفته و از بین می رود و در نهایت سبب کاهش سطح راندمان کاری سیستم تهویه به دلیل هدر رفت انرژی خواهد شد. علاوه بر موارد اشاره شده می توان از فلنج فلزی برای اتصال دو کانال به هم و ساپورت میل پیچ کانال برای تراز آن استفاده کرد.

  • کانال کشی داکت اسپلیت از نوع کانال پلی اورتان

استفاده از کانال پلی اورتان در سیستم کانال کشی داکت اسپلیت که با نام کانال پیش عایق نیز شناخته شده است گونه ای از محصولات جدید ساختمانی می باشد که بسیاری از معایب کانال گالوانیزه را کاهش داده و بر مزایای خود افزوده است. از لحاظ مشخصات فنی می توان گفت که این نوع کانال دارای روکش آلومینیومی بر روی خود و فوم تزریقی پلی اورتان در میان جداره ها اشاره کرد که به دلیل دارا بودن این ساختار تا حد زیادی از هدر رفت انرژی کاسته شده و سبب ایجاد سرمایش و گرمایش مطلوب در سیستم داکت اسپلیت و نهایتا محیط خواهد شد. این محصول که در حالت کلی گزینه مناسبی برای سیستم کانال کشی داکت اسپلیت می باشد از نظر قیمت در سطح کمتر و کیفیت در سطح بالاتری از کانال گالوانیزه می باشد. لازم به ذکر است که در حال حاضر شرکت های متعددی در زمینه تولید کانال پیش عایق یا پلی اورتان فعالیت می کنند که به منظور دریافت لیست قیمت به روز آن ها می بایست با واحد فروش آن ها تماس برقرار کرد.

شایان ذکر است که عایق کاری کانال کشی داکت اسپلیت پس از نصب به ویژه در فضاهایی که با محدودیت ارتفاع سقف روبرو هستیم مانند سقف کاذب، با مشکلات فراوانی همراه خواهد بود و لذا این موضوع سبب  گسترش استفاده از محصولاتی مانند کانال پلی اورتان در کانال کشی داکت اسپلیت خواهد بود. در واقع کانال کشی داکت اسپلیت از نوع کانال فلکسیبل بهترین و مناسب ترین نوع برای این فعالیت به شمار می رود که در ادمه به توصیف و مشخصات فنی آن خواهیم پرداخت.

 

همانطور که قبلا نیز گفته شد این نوع کانال مصرفی در کانال کشی داکت اسپلیت مناسب ترین گزینه برای این امر می باشد که در ساختار از یک روکش آلومینیوم در داخل، فنر مارپیچ در میان لایه ها و عایق در میان این دو جزء می باشد. جنس عایق مصرفی در کانال کشی داکت اسپلیت می تواند از انواع پلی استر، پشم شیشه، پلی اتیلن و الاستومری باشد که بهترین نوع آن عایق الاستومری مصرفی در کانال کشی داکت اسپلیت می باشد.

از مزایای این کانال می توان حمل و نقل آسان، هزینه کمتر و دارا بودن شرایط نصب در فضاهایی که اجرای کانال کشی داکت اسپلیت سخت می باشد اشاره کرد. از دیگر مزایا و مشخصات فنی کانال مورد استفاده در کانال کشی داکت اسپلیت می توان موارد زیر را برشمرد :

  • سطح صاف و صیقلی در داخل و در نتیجه افت فشار کم در کانال کشی داکت اسپلیت
  • عدم جذب رطوبت و انتشار گرد و غبار ناشی از انحلال عایق در اثر مرور زمان در فضا
  • دارا بودن مقاومت خوب در برابر مواد شیمیایی و آنتی باکتریال بودن که سبب استفاده از آن در کانال کشی داکت اسپلیت اماکن درمانی خواهد شد
  • تا حدودی عایق صوت نیز می باشد
  • بهترین نوع عایق برودتی که دارای دامنه تحمل دمایی 30- تا 150+ درجه سانتیگراد می باشد
  • عدم دارا بودن معایب دیگر عایق ها نظیر پشم شیشه و … که موجب ایجاد مشکلات فراوانی در کانال کشی داکت اسپلیت خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =


Notice: Undefined index: exclude_current in /home/an1com/domains/abzarkhan.com/public_html/wp-content/plugins/ultimate-posts-widget/ultimate-posts-widget.php on line 104

مطالب مرتبط

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال