خانهمقالات کانال تهویه

 کانال تهویه

کانال تهویه

کانال تهویه، کانال اسپیرال گالوانیزه یا همان داکت هوا اسپیرال در واقع ابزاری برای انتقال هوا از دستگاه های تهویه مطبوع می باشد. کانال هواساز ، کانال هایی که به دستگاه هایی مانند فن کویل، داکت اسپیلت، کولر ها و انواع فن های دمنده و مکنده متصل می گردد.

برای توزیع و پخش یکنواخت جریان هوا به کانال تهویه نیاز است تا در تمام نقاط یک ساختمان به گونه ای مناسب کانال کشی می گردد. در واقع کانال تهویه تنها برای جابجایی هوای مطبوع در بین نقاط مختلف داخلی ساختمان و فضاهای متفاوت آن مورد استفاده قرار می گیرد.

به این ترتیب که هوای ورودی از طرف دستگاه  فن مرکزی، پس از اعمال تغییرات لازم از لحاظ رطوبت و دما، از طریق کانال تهویه وارد محیط می گردد. و پس از آن به وسیله اختلاف فشار به وجود آمده توسط دستگاه مکنده که در سیستم تهویه مطبوع ( HVAC ) تعبیه شده است؛ به داخل کانال و سپس به سمت بیرون هدایت می گردد. به این صورت هوای تازه همواره توسط کانال تهویه در حال پخش و توزیه در فضا های داخلی ساختمان می باشد.

انواع کانال تهویه

کانال تهویه انواع متنوعی دارد که عبارتند از:

  • کانال تهویه فلزی

در رابطه با کانال تهویه لزی باید توجه داشت که با در نظر گرفتن فلزی بودن جنس این نوع از لوله ها، می توانند رسانای گرما باشند. بنابراین همواره یک لایه از فایبرگلاس و یا پلی استر به صورت صفحه ای و یا به صورت یک رول در داخل این نوع از کانال اسپیرال و یا به صورت پوششی بر روی جداره خارجی آن ها تعبیه کمی گردد.

این پوشش در واقع مانند یک عایق برای کانال تهویه فلزی عمل می کند و علاوه بر عایق حرارتی؛ می تواند باعث کاهش سر و صدای تولیدی در هنگام انتقال هوا در داخل لوله های فلزی نیز گردد. به همین دلیل از این نوع از کانال تهویه می توان به راحتی در محیط های اداری و مراکز تجاری استفاده نمود.

اما باید توجه داشت که فایبر گلاس در طی مرور زمان تجزیه می شود و ذرات آن در هوا پخش می شود. بنابراین نیاز است تا لایه از آلومینیوم به صورت پوشش برای این کانال تهویه در نظر گرفته شود.

کانال تهویه فلزی به دو دسته بزرگ کانال گالوانیزه و کانال تهویه آلومینیومی تقسیم می گردد.

کانال گالوانیزه به دو صورت گرد ( مانند کانال گرد هواساز ) و چهارگوش (  مانند کانال آماده) طراحی و تولید می گردد. در کانال های گرد تحت عنوان کانال اسپیرال گالوانیزه ابتدا و انتهای کانال به صورت موج دار همراه با یک سری از برجستگی هایی تولید می گردد تا بتوان نصب آن را به سادگی انجام داد. البته این نوع از کانال تهویه علاوه بر این نمونه از استیل و یا به صورت آلیاژ ترکیبی از نیکل، مس، تیتانیوم و … نیز تولید می گردد. تا مقاومت آن افزایش یابد. در بسایری از موارد نیز برای تولید این نوع از کانال اسپیرال از ترکیب کروم نیز بهره می برند تا لوله را در برابر خوردگی مستحکم و مقاوم سازند که می تواند در قیمت کانال اسپیرال موثر باشد.

مزیت بزرگ این نوع از کانال ها نسبت به کانال پارچه های و پلاستیک و … در واقع طول عمر بالا و استحکام مثال زدنی آن می باشد. علاوه بر آن این نوع از کانال ها نصب ساده تری نسبت به سایر نمونه های مشابه کانال تهویه هوا دارند.

کانال تهویه آلومینیومی از لحاظ کارای و کلیه مزیت ها بسیار مشابه با کانال های گالوانیزه می باشد. اما مهم ترین تفاوت آن در وزن سبک آنمی باشد که موجب می گردد نصب و حمل و نقل آن بسیار ساده تر باشد. یکی دیگر از مزایای این نوع از کانال های آلومینیومی در واقع جنس آلومینیوم آن می باشد که از رشد و نمو هرگونه باکتری و انتشار آلودگی جلوگیری به عمل می آورد.

فروش کانال هوا

  • کانال تهویه پیش عایق شده

در بسیاری موارد عایق بندی کانال تهویه پس از کانال کشی و نصب بسیار دشوار می باشد. بنابراین لازم است تا پیش از نصب کانال  اسپیرال  اتصالات کانال اسپیرال  مانند کلیه دریچه ها از انواع دریچه گرد و دریچه چهارگوش را عایق بندی نمود. که به آن کانال پیش عایق گفته می شود. انواع متفاوتی از کانال های پیش عایق وجود دارند که عبارت است از :

کانال پلی اورتان، کانال پلی سایرنس، کانال فنولیک، کانال نیمه عایق بندی شده پی وی سی ( PVC ). در این میان بسیاری از کانال ها را می توان با عایق الاستومری که نسل جدیدی از عایق ها می باشند، عایق بندی نمود.

این نوع از کانال اسپیرال به دلیل مزایای منحصر به فردی که دارند، بسیار پر استفاده می باشند و موج کاهش اتلاف انرژی در سطح گستره می گردند. از سوی دیگر سبب می شوند تا علاوه بر عایق حرارتی و برودتی در سیستم های تهویه هوای مطبوع، کانال هوا به لحاظ مقاومت نیز مستحکم تر گردد. به این صورت قیمت کانال هوا نیز افزایش می یابد.

در بسیاری موارد به دلیل ترکیبات مضری که برای عایق بندی کانال مورد استفاده قرار می گیرد؛ لازم است تا بدنه کانال با یک لایه فویل آلومینیوم پوشانده شود. لازم به ذکر است که ضخامت فویل آلومینیومی مورد استفاده در این نوع از کانال بنا بر کاربرد آن که در محیط داخلی و یا محیط خارجی ساختمان می باشد، متفاوت در نظر گرفته می شود.

انواع لوله خرطومی پیش عایق

  • کانال تهویه پارچه ای

نمونه دیگری از کانال تهویه نیز وجود دارند که مخصوص سوله ها، انبار ها و سالن های بسیار بزرگ می باشند که جریان هوا را تنها به صورت خطی منتقل می نمایند. این نوع از کانال ها بسیار سبک هستند و به همین دلیل سرعت و سهولت نصب بالایی دارند. از لحاظ تنوع در رنگ کاملا متنوع می باشند و به همین دلیل با قیمتی ارزان ظاهری زیبا را ارائه می دهند.

برای انتقال هوا به صورت یکنواخت، منافذ بسیار ریز و کوچکی بر روی جداره این نوع از کانال های پارچه های تعبیه می گردد. و به این ترتیب دریچه از ساختار آن ها حذف گردیده است. متراژ مصرفی این کانال اسپیرال و همچنین صدای تولید شده توسط آن بسیار کمتر از سایر نمونه های کانال تهویه به ویژه کانال های فلزی بدون عایق می باشد.

لوله خرطومی معدن

  • کانال تهویه فلکسیبل یا انعطاف پذیر

این نوع از کانال به دلیل ساختار خاصی که دارد کاملا انعطاف پذیر و فلکسیبل می باشد. به طور کلی این نوع از کانال ها تحت عنوان لوله خرطومی هوا در نمونه های لوله خرطومی مکنده ، لوله کانال کولر آماده ، لوله هود پلاستیکی و … همگی از یک روکش از جنس آلومینیوم و یا پلیمری مثل پلی استر ویا پی وی سی بر روی یک سیم فلزی مفتولی به صورت مارپیچ تهیه می شوند.

این نوع از کانال تهویه دارای وزن بسیار پایین می باشند. اما علی رغم وزن کم دارای استحکام بسیار بالایی می باشند و دلیل آن حالت مارپیچی مفتول فلزی می باشد که در ساختار آن به کار رفته است. در بسیاری موارد از این نوع از کانال ها برای مواردی استفاده می شود که مسیر کانال کشی بسیار پر پیچ و خم است. به عنوان مثال در برخی از کارخانه های صنعتی و یا کارگاه های تولیدی نیاز است تا کانال اسپیرال که به دستگاه مرکزی متصل می شود از میان تجهیزات و مسیر های دشوار پر از مانع فیزیکی عبور نماید. در این حالت بهترین گزینه استفاده از کانال خرطومی مکنده می باشد.

در برخی کاربرد های داکت فلکسیبل نیاز است تا کانال مقاومت دمایی بالایی را داشته باشد. در اینگونه موارد هم می توان از نمونه های خاصی از کانال فلکسیبل با ظرفیت دمایی بالا ماندن کانال های پی وی سی استفاده نمود که تا حدود 100 درجه بالای صفر را نیز تحمل می کنند. و یا می توان از کانال فلکسیبل عایق شده استفاده نمود که در آن صورت مقاومت کانال تهویه در برابر ضربات فیزیکی نیز بسیار افزایش می یابد.

کانال فلکسیبل کمبی

طراحی کانال تهویه می بایست بر اساس سایز و طول کانال و همچنین انحراف مسیر کانال کشی انجام پذیرد. به علاوه اینکه احتمال نشتی و همچنین محل قرارگیری دریچه ها از انواع دریچه گرد و دریچه چهارگوش را می بایست در نظر گرفت. به عنوان مثال در نظر گرفتن و توجه به اندازه دستگاه تهویه مطبوع، اندازه گیری هوای مورد نیاز داخل اتاق و جانمایی دقیق کانال اسپیرال و جنس آن در تعیین اندازه کانال بسیار مهم می باشد.

از سوی دیگر اگر موانع موجود بر سر مسیر کانال کشی زیاد باشد و یا به عبارت دیگر انحراف و یا انشعابات مسیر کانال زیاد باشد؛ این موضوع می تواند راندمان و عملکرد کلی کانال اسپیرال را کاهش دهد. زیرا در این حالت نیاز به استفاده از اتصالات بیشتر می باشد که نیاز به هوابندی در درزها را افزایش می دهد.

خرید کانال تهویه هم به صورت خرید اینترنتی و هم به صورت سفارش حضوری و تلفنی در همه شهر های کشور از جمله تهران ، اصفهان ، شیراز ، تبریز ، مشهد ، اهواز و … امکان پذیر می باشد. کانال تهویه ابزارخان ( Abzarkhan Aircondition Duct ) با مناسب ترین لیست قیمت و ارائه بهترین خدمات هم به صورت خرید آنلاین و هم خرید حضوری همواره به صورت پیشتاز عمل می نماید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی