لوله بخاری

لوله بخاری جهت انتقال هوا و دود ناشی از عملکرد بخاری و هدایت آن به سمت فضایی خارج از فضای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

عملکرد لوله بخاری (Stove Duct) دقیقا مانند عملکرد لوله هود می باشد و هر دو به یک روش هوا را به سمت بیرون هدایت می نمایند. اما نوع و جنسی که جهت این کار استفاده می گردد بسیار مهم است که در مقابل عوامل مختلف مقاوم باشد و همین موجب می گردد تا کارایی لوله بخاری بالا برود و دیرتر فرسوده و خراب بشود و در نتیجه طول عمر آن بسیار بالا می رود و کمتر نیاز به نگهداری و تعمیر پیدا می کند و این امر یکی از برترین مزیت های آن به شمار می رود.

مقدار استانداردی که برای لوله بخاری در نظر گرفته می شود به این صورت است که برای لوله بخاری با قطر 2.5 سانتیمتر طول آن باید حدودا برابر 45 سانت باشد و اگر بیشتر از 45 سانت باشد باید ارتفاع کل دودکش و یا قطر لوله بخاری را افزایش داد

جهت ساخت کلاهک یا رابط لوله بخاری باید از جنس استاندارد استفاده نمود، منظور از جنس استاندارد ورق گالوانیزه با ضخامت 0.6 می باشد و ورق حلبی و ورق سیاه به هیچ وجه مناسب این کار نمی باشند.

فاصله کلاهک لوله بخاری با دریچه هواکش ساختمان و یا دریچه کولر حداقل باید 3 متر باشد و در غیر این صورت مطابق مقررات ملی ساختمان لوله بخاری باید تا حداقل یک متر بالاتر از سطح کولر امتداد پیدا کند. در بخاری های دیواری ارتفاع لوله بخاری از محل نصب باید حداقل 120 سانتیمتر باشد.در نهایت باید ارتفاع بخش های عمودی لوله بخاری و یا بخش خروجی آن حداقل باید 3 برابر قسمت های افقی آن باشد و همچنین ارتفاع عمودی لوله هود هم نباید کمتر از یک متر باشد.

اگر لوله بخاری در داکت نصب گردد، حتما باید فضای بالای آن خالی و آزاد باشد و همچنین نباید راهی به فضای داخلی ساختمان داشته باشد. این داکتی که لوله بخاری داخل آن قرار گرفته باید توسط دیواری به ضخامت 10 سانت از دیوار داخلی جدا گردد.

و لوله بخاری که داخل داکت قرار می گیرد باید به کمک بست داخل داکت محکم قرار بگیرد و با عایق حرارتی پوشیده شود.

اندازه استاندارد لوله بخاری در سیستم های گرمایشی مختلف متفاوت می باشد برای مثال در شوفاژ از قطر 20 سانت شروع و کم کم افزایش می یابد.

استفاده از لوله های پیش ساخته از جنس فلز و سیمان جهت استفاده به عنوان لوله بخاری پیشنهاد نمی شود چون دارای لبه های صاف می باشند و مناسب این کار نیستند همچنین لوله های آجری چون منافذ باز بسیاری دارند نیز برای این کارمناسب نیستند.

در خانه ها و آپارتمان هایی که خیلی نزدیک به هم قرار دارند، قرار گرفتن لوله بخاری بین این ساختمان ها باعث آزاد شدن گاز مونواکسید کربن می گردد و چون خانه ها به درستی عایق بندی نمی گردند این گازهای سمی از طریق منافذ وارد فضاها می گردند به همین دلیل اهمیت عایق بندی دو چندان می گردد. بنابراین به عایق بندی لوله بخاری بسیار باید اهمیت داد و این کار را به درستی انجام داد.

شیب لوله بخاری افقی در ساختمان ها باید رو به بالا قرار بگیرد و اگر برای این کار از زانوی 90 درجه استفاده گردد باید توجه نمود که ارتفاع بخش عمودی افزایش یابد.

در هنگام نصب هم باید محل اتصال لوله بخاری و دودکش به خوبی بررسی گردد تا نسبت به آب بندی و ثبات آن مطمئن باشیم.

جنس لوله بخاری هم باید به گونه ای انتخاب شود تا در مقابل حرارت به خوبی مقاومت نشان دهد و آسیب نبیند به همین دلیل است که استفاده از ورق گالوانیزه بهترین انتخاب می باشد. در بدنه لوله بخاری هم هیچ منفذی نباید وجود داشته باشد تا از نشت و دودها و گازهای سمی کاملا جلوگیری شود. بنابراین استفاده از لوله های پلاستیکی و آکاردئونی برای این کار مناسب نمی باشند.

اگر در فضایی از لوله بخاری توکار استفاده شد باید سطح آن حداقل یک متر از کف پشت بام بالا تر باشد و از دیوارهای بغلی هم یک متر فاصله داشته باشد و همچنین این نوع از لوله بخاری ها نیاز به کلاهک H نیز دارند.

قطعات و اتصالات لوله بخاری همگی باید در یک محور روی همدیگر قرار بگیرند و یک راست تا پشت بام پیش بروند و هیچ گونه ارتباطی با فضای بیرون نداشته باشند. محل متصل شدن این قطعه ها به یکدیگر نیز باید دودبند شوند.

بهترین و با کیفیت ترین لوله بخاری از لحاظ فنی لوله بخاری ای است که در مقابل حرارت، ضربه، شرایط جوی و… از خود مقاومت نشان داده و فرسوده نگردد. بنابراین باید از متریالی استفاده نمود تا سبب افزایش کارایی لوله و در نهایت افزایش طول عمر آن گردد تا به خوبی و بدون هیچ مشکلی عملیات انتقال هوا که عموما دوده می باشد انجام پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =


Notice: Undefined index: exclude_current in /home/an1com/domains/abzarkhan.com/public_html/wp-content/plugins/ultimate-posts-widget/ultimate-posts-widget.php on line 104

مطالب مرتبط

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال