کلمپ

کلمپ

کلمپ یک جزء بسیار مهم و پر کاربرد در زمینه سیستم ها ساختمانی و انتقال هوا و تاسیساتی می باشد و از آن بیشتر به عنوان اتصال دهنده استفاده می کنند. اتصال لوله های هوا به یکدیگر و یا به اجزای دیگر.

اگر بخواهیم در رابطه با ساختار و شکل کلمپ (clamp) بیشتر توضیح دهیم باید بگوییم که در واقع کلمپ دارای یک نوار فلزی باریک می باشد که دو سر آن توسط قفل به یکدیگر متصل می  شوند و به شکل یک حلقه در می آیند. بنابراین جهت استفاده در مقاطع گرد و کانال های گرد مورد استفاده می باشد و اگر اتصال آن به درستی و دقیق انجام شود یک اتصال بسیار محکم و مقاومی را به وجود می آورد و در بسیاری از کاربری های تهویه مطبوع و تاسیساتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کلمپ ها در انواع مختلفی تولید و به بازار ارائه می گردد که شامل موارد زیر می باشد:

کلمپ اسپید که زرد رنگ است

آویز T شکل با تسمه ثابت که می تواند به صورت بدون روکشو یا با روکش باشد

پایه دار و بدون پایه استیل و یا گالوانیزه به صورت روکش دار و یا بدون روکش

پایه دار و بدون پایه با روکش عایق لاستیکی

پایه دار در همه سایز

بدون پایه با رنگ کوره ای و خم آهنی و پایه اتیلن

کلمپ یک طرفه و با ضخامت متفاوت

نوع خارجی روکش دار و یا بدون روکش در سایزهای متفاوت

آویز رگلاژ با روکش ویا بدون روکش و دارای قابلیت تنظیم کنندگی

مخصوص علمک گاز

کلمپ لوله چدنی با آبکاری زرد و پایه تسمه ثابت

کلمپ دو تکه استیل و گالوانیزه با ضخامت متفاوت

ویکتولیک

کلاچ

کلمپ رابط لوله های فاضلاب چدنی

کرپی با میلگرد گالوانیزه و آهنی

همان طور که ملاحظه نمودید بست گازی برای کاربری های مختلف پتروشیمی، تاسیسات، نفت و گاز و…استفاده می گردد و در جنس های استنلس، استیل، چدنی، فولادی و… و به صورت پایه دار، بدون پایه، با روکش عایق لاستیکی، بدون روکش، رگلاژ دار با پایه قابل تنطیم، کرپی، یوبولت، با میلگرد آهنی یا گالوانیزه و… تولید و به بازار ارائه می گردد و هر سازنده با توجه به کاربری فضا و ویژگی های مورد نظر خود نوع آن را مشخص و تهیه می نماید.

هنگام استفاده از کلمپ باید به نکاتی توجه نمود. هنگامی که از آن جهت اتصال لوله استفاده می شود باید طول کلمپ حداقل با قطر خارجی لوله برابر باشد تا کمتر نباشد و بتوان به راحتی دور لوله محکم نمود.

اگر بخواهیم از کلمپ جهت تعمیر سوراخ و یا ترکی که روی لوله ایجاد شده استفاده نماییم باید طول کلمپ 150 الی 200 میلیمتر بزرگتر از طول سوراخی که ایجاد شده باشد.

اگر بخواهیم از کلمپ جهت تعمیر لوله های پلاستیکی و پی وی سی (PVC) و PE  طول کلمپ باید 50 درصد بیشتر از طول ترک یا سوراخ ایجاد شده و نیرویی که جهت بسته شدن پیچ ها تعبیه می گردد 50 درصد کمتر باشد.

حداکثر فاصله ای که دو لوله هنگام بستن کلمپ مجاز هستند از یکدیگر داشته باشند 10 میلیمتر می باشد و نباید بیشتر از این مقدار باشد.

حداکثر مقدار انحرافی که دو لوله نیز می توانند از یکدیگر داشته باشند نیز 2 درجه می باشد.

بیشترین مقداری که دو لوله نسبت به یکدیگر می توانند جا به جا شوند نیز 3 میلیمتر می باشد.

همان طور که بالاتر ذکر کردیم کلمپ ها با جنس های متفاوتی تولید و به بازار عرضه می گردند. یکی از پر طرفدار ترین نوع آنها جنس استیل می باشد که بسیار هم کاربری دارد و دلیل پر مصرف بودن آن ویژگی ها و مزایای فراوانی است که دارا می باشد.نوع استیل آن ضد برق است به همین دلیل در برابر الکتریسیته از خود مقاومت نشان می دهد، در برابر فرسایش، زنگ زدگی، رطوبت، شرایط نا مساعد آب و هوایی و… بسیار مقاوم می باشد به همین دلیل دارای عمر بالایی نیز هست و کارایی بالایی دارد به همین دلایل ذکر شده بسیار پر طرفدار می باشد. به این صورت می باشد که انتهای بست و در اطراف لوله پیچ و گیره قرار داده شده که اتصال از طریق آنها صورت میگیرد. از این نوع کلمپ به قطر 4.1 و حتی قطرهای بالاتر برای شلنگ و همچنین لوله های آب و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع دیگر آنها با سایزها و ویژگی های مختلف برای کاربری های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در برندهای مختلفی تولید و ارائه می گردد که تعدادی از این برند ها نیز به بازار ایزان نیز وارد شده و از جمله برندهای خوب و مطرحی نیز می باشند و اکثرا نیز برندهای ترکی هستند.

هنگام نصب کلمپ نیز باید باید توجه نمود که پیچ کردن آن باید بسیار روان صورت بگیرد و مشکلی از لحاظ باز و بست شدن آن وجود نداشته باشد تا به آسانی انجام پذیرد.

0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال