خانهمحصولاتکانال اسپیرال گالوانیزهکانال گرد اسپیرال

کانال گرد اسپیرال

کانال گرد اسپیرال

کانال گرد اسپیرال جزو بهترین و پر طرفدارترین انواع کانال های انتقال هوا در سیستم های تهویه مطبوع به شمار می رود. این کانال بسیار کاربردی دارای ویژگی هایی است که آن را از سایر کانال های موجود در بازار متمایز کرده است. اگر با این کانال آشنایی کافی ندارید، در ادامه به معرفی و توضیح بیشتری از این کانال خواهیم پرداخت.

کانال گرد اسپیرال چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

کانال گرد اسپیرال  یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین انواع کانال های هوا به شمار می رود. اما درواقع در ابتدای مطرح شدن امر تهویه کانال های چهارگوش گالوانیزه به وجود آمدند که مشکلات و دردسر های فراوانی را با خود به همراه داشتند و به همین علت پس از آن ها کانال گرد اسپیرال تولید شدند که بسیاری از مشکلات کانال های چهارگوش را برطرف می نمودند. برای مثال کانال های چهارگوش به علت دارا بودن گوشه های تیز و زاویه دار، هنگامی که هوا از داخل آنها عبور می نمود سر و صدای بسیار زیادی را به وجود می آورد و این امر کاملا دردسر ساز بود. اما پس از تولید کانال گرد اسپیرال (Round Spiral Duct) این مشکل برطرف شد چرا که این کانال دارای گوشه های نرم و گرد بوده و دیگر خبری از گوشه های تیز و زاویه دار نبود و به همین علت هوا به هنگام عبور به هیچ مانعی گیر نکرده و به راحتی و بدون ایجاد هیچ سر و صدایی عبور می نماید.

کانال گرد اسپیرال  را می توان به کمک ورق گالوانیزه تولید نمود. بدین صورت که ورقه های گالوانیزه به صورت دایره وار بر روی یکدیگر قرار گرفته و در نهایت تشکیل کانال اسپیرال گالوانیزه را می دهند. استفاده از ورق گالوانیزه در ساختار این کانال بسیار مهم است و کمک فراوانی به عملکرد بهینه این کانال می نماید. چرا که ورق گالوانیزه از کانال هوا در برابر عواملی همچون نفوذ نور خورشید، نفوذ رطوبت، آب، حرارت، گرما و سرما، برخی مواد شیمایی و حتی وارد آمدن ضربه، فشار و… کاملا محافظت نموده و مانع از آسیب رساندن این عوامل به کانال گرد اسپیرال می گردد و درواقع به همین علت هم تا حد بسیار زیادی موجب افزایش طول عمر کانال شده و کاملا در روند فعالیت بهینه و عملکرد با بازدهی بسیار بالا موثر می باشد.

ساختار مستحکم و مقاوم کانال گرد اسپیرال

این کانال از ساختار بسیار مستحکم و مقاومی برخوردار است به گونه ای که در برابر عوامل مختلف از خود مقاومت بسیار بالایی نشان داده و دچار مشکلی نخواهد شد. برای مثال در برابر انواع ضربه و فشار و آسیب های جانبی وارده هرگز دچار آسیب نمی شود و به دلیل مقاومت و استحکام بسیار بالا، از طول عمر بسیار بالایی هم برخوردار بوده و در نتیجه نیاز شما را از تهیه کانال جدید برطرف می کند.

در واقع در ساختار این کانال از ورقه های گالوانیزه استفاده می شود. ورق گالوانیزه مقاومت و استحکام کانال را تا میزان بسیار زیادی افزایش می دهد و قابل تولید در ضخامت های مختلف است. هنگامی که در ساختار کانال گرد اسپیرال از ورق گالوانیزه استفاده می شود، این کانال در برابر عوامل طبیعی موجود در محیط پیرامون هم کاملا مقاوم می شود. عواملی مانند گرما، سرما، برف، باران، رطوبت، حرارت، تابش مستقیم نور خورشید و… که ممکن است به کانال آسیب هایی را وارند کنند، با وجود استفاده از ورق گالوانیزه در ساختار کانال، این عوامل طبیعی هیچ گونه آسیبی را به کانال وارد نکرده و به همین دلیل با خاطری آسوده می توان از کانال گرد اسپیرال در فضای بیرون و در معرض این دسته از عوامل استفاده کرد.

کانال کشی هوا

عوامل دیگری که ورق گالوانیزه از کانال در برابر آن ها حفاظت می کند، عوامل شیمیایی هستند مانند گازهای سمی، نفت، بنزین، گازوئیل و سایر مواد شیمیایی که ممکن است به کانال آسیب هایی را وارد کنند اما به دلیل مقاوت بسیار بالای کانال که به واسطه وجود ورق گالوانیزه است، کانال در برابر این دسته از عوامل دچار آسیب و مشکلی نشده و حتی قادر به عبور این مواد خواهد بود.

مقاومت بسیار بالای کانال نتایج بسیار مثبتی را در پی دارد. به طور مثال مقاومت و استحکام بالا که موجب می شود تا کانال در برابر عوامل مختلف مقاوم باشد، در نتیجه طول عمر بسیار بالایی داشته و شما می توانید برای مدت طولانی از این کانال استفاده کنید و نیاز شما را از تعویض کانال و هزینه های ناشی از آن بی نیاز می کند. در نتیجه به این ترتیب هم در هزینه های احتمالی صرفه جویی می شود و هم درمصرف انرژی و زمان. زیرا شما نیاز به صرف زمان و انرژی اضافه تری برای جایگزینی کانال نخواهید داشت.

ورق گالوانیزه بکار رفته در کانال گرد اسپیرال را می توان در ضخامت های گوناگونی از 0.6، 0.8، 1 میلی متر تولید نمود و جهت استفاده در کاربری های متفاوت از آن بهره جست.

ظاهر بسیار زیبای کانال گرد اسپیرال

کانال گرد اسپیرال از ظاهری بسیار مستحکم، شکیل و زیبا برخوردار است. خصوصیتی که در سایر کانال های انتقال هوا وجود ندارد. کانال ها معمولا ظاهر زیبایی نداشته و همواره تلاش برای پنهان کردن آن ها زیر سقف های کاذب وجود دارد. اما کانال اسپیرال از آن جایی که ظاهر بسیار زیبایی دارد، نیازی به پنهان کردن آن نبوده و می توان از این کانال به عنوان یک عنصر زیبایی استفاده کرد. در دکوراسیون به سبک صنعتی بسیار دیده می شود که از کانال ها به صورت روکار و اکسپوز استفاده می شود و به همین علت کانال گرد اسپیرال به صورت اکسپوز در فضا مورد استفاده قرار گرفته و جلوه ای خاص و منحصر به فرد به فضا می بخشد. در واقع این ویژگی یکی از خاص ترین ویژگی های این کانال است زیرا این امکان برای کانال های دیگر فراهم نیست.

سرعت تولید و اجرای بسیار بالای کانال گرد

کانال گرد اسپیرال را می توان در زمان بسیار کوتاهی تولید کرد به طوری که زمان بسیار کمی نیاز است تا تعداد بالایی از این کانال تولید شود و سپس از طرفی زمان بسیار کمی هم نیاز است تا این کانال اجرا و راه اندازی شود.  بنابراین در بازه زمانی بسیار کوتاهی می توان این کانال اسپیرال گالوانیزه را هم تولید و هم اجرا و راه اندازی کرد. بنابراین به این ترتیب تا میزان بسیار زیادی در زمان صرفه جویی خواهد شد و بسیار مناسب افرادی است که زمان برای آن ها یک معقوله بسیار مهم و پر اهمیت است و بسیار تلاش می کنند تا پروژه های خود را در موعد مقرر به اتمام برسانند.

قیمت‌ کانال گرد اسپیرال

قیمت این کانال بالا نیست و با صرف هزینه معقول و مقرون به صرفه ای می توانید این کانال با کیفیت و با دوام را تهیه کنید و در واقع جهت نصب و راه اندازی آن هم نیاز به صرف هزینه های بالایی نیست زیرا نصب و اجرای آن بسیار آسان است و با صرف هزینه ای اندک می توان این کانال را در محل نصب و راه اندازی کرد. این کانال از قیمت بسیار اقتصادی، مناسب و مقرون به صرفه ای برخوردار است و موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. در نتیجه بسیار مناسب افرادی است که به دنبال قیمت مناسب و اقتصادی هستند.

هزینه هایی که در جهت تولید و اجرای کانال گرد اسپیرال  مصرف می گردد هزینه های بالایی نیست و درواقع می توان به آسانی با صرف هزینه های بسیار کمی هم این کانال هوا را تهیه نمود و هم آن در کاربری های مختلفی اجرا و نصب نمود.

کاربری کانال اسپیرال

از کانال اسپیرال می توان در فضاها و کاربری های مختلفی استفاده کرد و تقریبا هیچ گونه محدودیتی جهت استفاده از این کانال وجود ندارد. زیرا کانال گرد اسپیرال را می توان در سایزهای مختلفی تولید کرد و به این ترتیب می توان در فضاهای کوچک با متراژ کم و پایین گرفته تا فضاهای بزرگتر با متراژ بالاتر از این کانال انتقال هوا استفاده کرد. اما طول کانال اسپیرال را نمی توان به صورت دلخواه انتخاب کرد و کانال اسپیرال در طول های ۳ متری تنها قابل تولید است. در صورت نیاز به متراژ بالاتر از این کانال، می توان از رابط استفاده کرد تا کانال ها را به یکدیگر مرتبط کرد.

کانال اسپیرال استیل

لوازم و قطعات جانبی کانال

این کانال اسپیرال هنگامی که در یک سیستم مورد استفاده قرار می گیرد، بسته به شرایط و نیازهای پروژه، به قطعات جانبی نیاز پیدا خواهد کرد. این قطعات با همان کیفیت و استحکام کانال و در سایز، ابعاد، اندازه و تعداد دلخواه قابل تولید هستند و به بهره وری و افزایش کارایی پروژه کمک بسیار زیادی می کنند.

این قطعات شامل رابط ها، ساپورت ها دیواری و سقفی، بست ها و کلمپ ها، تبدیل های گرد به گرد، چهار گوش به گرد، شلواره ها، سه راه شلواره ها، چهار راه شلواره ها، سه راه تبدیل ها، زانویی ها در زوایای مختلف، زانو تبدیل ها، دمپرهای برقی و دستی، کلاهک ها، انواع دریچه های گرد، چهارگوش و… هستند که هریک در یک سیستم وظیفه خاصی را بر عهده گرفته و تا میزان زیادی موجب بالا رفتن بهره وری و افزایش کارایی سیستم می شود. حتی در صورت نیاز می توان قطعه ای را به صورت سفارش و مختص پروژه در کارخانه تولید کرد و در پروژه مورد استفاده قرار داد. تنها نیاز است تا قطعات مورد نیاز شناسایی شوند.

برای آن که یک کانال گرد اسپیرال  در یک سیستم تهویه و هوارسانی بیشترین بازدهی و کارایی را از خود نشان دهد بسیار مهم است که از قطعات کمکی و لوازم جابی در کنار این کانال استفاد نمود. این قطعات شامل انواع زانویی ها، بست ها، ساپورت ها، تبدیل ها، شلواره ها، گسکت ها، رابط ها، دمپر ها، دریچه ها، کلاهک ها و… می باشد که می توان هر یک از این قطعات را در سایزها و تعداد و ضخامت ورق متنوعی تولید نمود و درواقع به کمک این قطعات است که کانال گرد اسپیرال  می تواند به خوبی به فعالیت خود ادامه دهد و موجب تکمیل یک پروژه تهویه گردد.

بدین ترتیب کانال گرد اسپیرال  با تمامی ویژگی ها و خواصی که دارد می تواند یک جایگزین بسیار مناسب برای سایر انواع کانال هوا باشد و درواقع در بسیاری از پروژه های تهویه مطبوع استفاده از کانال گرد اسپیرال به مهندسین تاسیسات کاملا پیشنهاد می گردد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی