خانهمحصولاتکانال چهارگوشکانال چهارگوش گالوانیزه

کانال چهارگوش گالوانیزه

کانال چهارگوش گالوانیزه

کانال چهارگوش گالوانیزه از قدیمی ترین و سنتی ترین انواع کانال های انتقال هوا به شمار می رود و حتی امروزه با وجود به میان آمدن انواع کانال های مدرن تر و با تجهیزات بیشتر ، هنوز هم این کانال هوا طرفداران خود را دارد و علت هم زیبایی ظاهری، استحکام بالا، شکل گیری آسان، تنوع سایزی و… می باشد.

از کانال چهارگوش گالوانیزه (Galvanized Rectangular Duct) در کولر های آبی، سیستم های داکت اسپلیت، دستگاه های هواساز و… استفاده می گردد.

بارز ترین و پر کاربرد ترین ویژگی کانال چهارگوش گالوانیزه یا بهتر بتوان بیان نمود، اصلی ترین و مهم ترین ویژگی این کانال، قابلیت کم و زیاد نمودن اضلاع آن است و این ویژگی بسیار مهم و کاربردی است چرا که جهت استفاده در هر کاربری و هر فضایی کاملا مناسب بوده و بر اساس نیاز و کاملا متناسب با آن فضا می توان اضلاع آن را کم و یا زیاد نمود.

همچنین دیگر ویژگی منحصر به فرد کانال چهارگوش گالوانیزه، امکان ساخت اتصالات و محصولات کمکی نظیر سه راهی ها، چهار راهی ها، زانویی ها، تبدیل ها و… به صورت دستی و کاملا متناسب با کاربری و شرایط محیطی محل پروژه می باشد.

امری که هنگام تولید کانال چهارگوش گالوانیزه بسیار حائذ اهمیت است و کاملا باید به آن توجه نمود این مورد است که نسبت طول و عرض کانال نباید بیشتر از 1 به 6 باشد چون که اگر این مقدار بیشتر باشد، موجب افت جریان هوا در کانال می گردد بنابراین رعایت این نکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکی دیگر از ویژگی های برتر کانال چهارگوش گالوانیزه، دارا بودن جدا کننده است که طراح و مجری این کانال هوا می تواند مقدار هوای انتقالی را محاسبه نموده و بر طبق آن کانال چهارگوش گالوانیزه را طراحی و اجرا نماید.

کانال چهارگوش گالوانیزه را می توان به کمک برش های سی ان سی طراحی نمود و سپس برش و فرم داد و در نهایت مونتاژ نمود.

این امر باعث بالا رفتن دقت و کیفیت در ساخت کانال شده و هوابندی کامل مطابق با استاندارد ها ی جهانی صورت می گیرد.

کانال چهارگوش گالوانیزه برای آن که در یک سیستم به خوبی بتواند به فعالیت خود ادامه داده و کیفیت و عملکرد سیستم را افزایش دهد، نیاز به قطعات و اتصالاتی دارد که همه این قظعات نیز از جنس گالوانیزه بسیار با کیفیت و در اندازه های ابعاد مختلفی تولید می گردد.

استفاد از ورق گالوانیزه در طراحی و ساخت کانال چهارگوش گالوانیزه و قطعات کمکی آن به دلیل محافظت بسیار بالایی است که از کانال در برابر تمامی عوامل طبیعی و شیمیایی می نماید. بدین ترتیب ورق گالوانیزه از کانال هوا در برابر نفوذ آب، سرما و گرما، حرارت، رطوبت و… محافظت نموده و همچنین به دلیل ساختار یکپارچه و بدون درز وشکافی که دارد مانع از نشتی هوا شده و در نهایت موجب کنترل و کاهش مصرف انرژی می گردد.

کانال چهارگوش گالوانیزه  بسیار قابل دسترس است و تقریبا در تمامی فروشگاه ها و شرکت های تاسیساتی و تهویه مطبوع می توان این کانال را تهیه نمود. همچنین هزینه های ساخت و اجرای آن هم بسیار پایین می باشد و بدین ترتیب در هزینه های پروژه هم بسیار صرفه جویی می نماید.

کانال چهارگوش گالوانیزه را می توان با سرعت بسیار بالایی تولید نموده و اجرا کرد بنابراین در زمان هم بسیار موجب صرفه جویی می شود.

کانال چهارگوش گالوانیزه دارای ظاهر بسیار شکیل و مستحکم می باشد و به همین دلیل در مواردی می توان از آن به صورت اکسپوز و روکار استفاده نمود تا با زیبایی که دارد به سقف و درواقع دکوراسیون آن جلوه و زیبایی خاصی بخشیده و درواقع تبدیل به یکی از عناصر بسیار مهم دکوراتیو در آن فضا گردد. حتی در صورت لزوم می توان در کوره های رنگ آن را به رنگ های گوناگون درآورده و بر زیبایی آن افزود.

کانال چهارگوش گالوانیزه در کنار ویژگی های مثبت و مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد که یکی از آن ها همین شکل چهارگوش بودن آن است که موجب می شود تا هوا هنگام عبور به گوشه های تیز آن گیر کرده و موجب سر و صدای بسیار شود. به همین دلیل است که پس از کانال چهارگوش گالوانیزه، کانال های گالوانیزه به صورت گرد و اسپیرال تولید شدند تا این مشکل را برطرف نمایند.

ایراد بعدی کانال چهارگوش گالوانیزه وزن بسیار بالای آن است که دلیل این وزن بالا هم استفاده از ورق گالوانیزه می باشد و در شرایطی که نیاز باشد حتی  ضخامت این ورق بسیار بالا در نظر گرفته می شود و بدین ترتیب به وزن کلی آن افزوده می گردد.

اما با وجود این معایب به دلیل قابل دسترس بودن، ارزان بودن، به صرفه بودن و ظاهر زیبا و شکیل، هنوز هم در بسیاری از پروژه های تهویه مطبوع از کانال چهارگوش گالوانیزه استفاده می گردد و هنوز هم ظرفداران خود را در میان سازندگان و مهندسین عمران و ساختمان دارد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی