کانال هوا

کانال هوا

جریانات هوا در کلیه اماکن اعم از مسکونی، تجاری، فرهنگی، اداری و غیره باید از طریق یک سیستم یکپارچه و منظم سازمان دهی شده باشند تا از هدررفت آن ها و البته انرژی جلوگیری به عمل آید. کانال هوا که با عناوین مختلفی مانند داکت هوا نیز شناخته می شود دارای دسته بندی های مختلفی نیز بر مبنای اشکال، متریال به کاررفته در ساخت و مکان کاربری می باشند. کانال هوا که با نام Air Channel یا Air Duct نیز شناخته می شود یکی از اجزای سیستم تهویه و تهویه مطبوع می باشد که در واقع به جزیی لاینفک نیز بدل گشته است. در واقع کانال هوا عنصری می باشد که هوای تولیدی را از دستگاه تهویه مطبوع گرفته و به فضای مورد نظر می رساند و علاوه بر این موضوع در پاره ای از موارد هوای مصرفی را از مکان مورد نظر دریافت کرده و به منظور تصفیه و پاکسازی به دستگاه تهویه مطبوع باز می گرداند که بدین منظور قابلیت انتقال هوای محیط خارجی را دارا می باشند.

علاوه بر آنچه که گفته شد  این کانال به منظور تخلیه هوای آلوده و یا هوای همراه با اجزای خروجی و بازمانده دستگاه های صنعتی مانند دستگاه های نجاری به میزان زیادی به کار برده می شود. بدین منظور مصالحی که برای ساخت این گونه کانال به کار برده می شود می بایست از دوام مقاومی برخوردار باشد مانند انواع این کانال از جنس پی وی سی یا پی یو که کیفیت بالا و مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارند. از دیگر کانال هوا، داکتی می باشد که نسبت به درجه حرارت بالا از مقاومت بالایی برخوردار است و مناسب انتقال هوای داغ می باشد. نکته بسیار مهم در این زمینه آگاه بودن به این موضوع می باشد که داکت های نام برده شده در حال حاضر در نوع فلکسیبل یا خرطومی تولید و به بازار ارایه می شوند و این موضوع به دلیل انعطاف پذیری بالا و در نتیجه راندمان بالای این نوع از کانال می باشد.

انواع کانال هوا

به منظور بهره مندی از بهترین نوع کانال انتقال هوا و راندمان بالاتر از سیستم تهویه مورد نظر، مهندس تأسیسات مربوطه می بایست اقدام به طراحی و اجرای کانال هوای متناسب با کاربری و میزان بهره وری لازم نماید. لذا برای به سرانجام رساندن این مهم می تواند از انواع کانال مانند کانال گالوانیزه، کانال فلکسیبل، کانال اسپیرال و پیش عایق بهره برد. هرکدام از انواع نام برده شده دارای مشخصات فنی متفاوت و مزایا و معایب خاص خود می باشد که پیش از انجام مراحل اجرا می بایست نسبت به شناخت انواع کانال اقدامات لازم را به عمل آورد. کانال گالوانیزه از ورق گالوانیزه در ضخامت های متفاوت مانند 0.6، 0.8و 1 میلیمتر ساخته و مورد مصرف قرار می گیرد. این ضخامت بر اساس نوع کاربری مورد نظر متفاوت می باشد. کانال هوا اسپیرال نیز مانند کانال گالوانیزه می باشد و از لحاظ ساخت دارای تفاوتهایی می باشد اما این نوع کانال نیز برای اهداف مشابه به کار برده می شود.

کانال انتقال هوا دارای اشکال متفاوت در سطح مقطع خود می باشد که سطح مقطع چهارگوش و دایره را می توان دو زیر مجموعه کلی آن دانست. کانال گالوانیزه از جمله کانال های هوا چهارگوش بوده و کانال فلکسیبل و اسپیرال دارای سطح مقطع دایره می باشند. کانال هوا چهارگوش به دلیل راحتی در اجرا بیشتر به کار برده می شود و این موضوع به دلیل سختی در اجرای کانال با مقطع دایره می باشد اما این نوع کانال راندمان بالاتری را نسبت به نوع چهارگوش دارا می باشد. کانال هوا گالوانیزه نسبت به دیگر انواع برشمرده شده نیز قدیمی تر بوده و به دلیل در دسترس بودن و ارزانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد اما این نوع کانال هوا امکان پیش عایق بودن را دارا نبوده و مسائل و مشکلات سختی در اجرا را دارا می باشد. کانال فلکسیبل دارای مزایا و مشخصات فنی ویژه ای می باشد که در کنار این موضوع معایب کانال گالوانیزه را اصلاح کرده و سبب گسترش کاربری خود گشته است.

کانال اسپیرال کرمان

کاربرد کانال هوا

کانال هوا فلکسیبل طیف وسیعی از کاربری ها را شامل می شود که نکته قابل توجه در این مورد وجود تولیدکنندگان مختلف در این زمینه می باشد. به منظور آشنایی بیشتر با حیطه فعالیت ایشان می توان از طریق سایت های مرتبط و یا نمایندگی فروش ایشان تماس برقرار کرد تا با مشخصات فنی انواع کانال هوا تولیدی ایشان و همپچنین نحوه خرید و فروش آنها آگاه شد. کانال هوا به عنوان یکی از ملزومات اجرایی تأسیسات ساختمان که در جهت بهتر شدن و فراهم آوردن شرایط محدوده آسایش انسان قدم بر می دارد از اهمیت زیادی برخوردار است که تحت هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود. اجرای کانال هوا با کانال گالوانیزه سبب هدررفت فضا نیز می شود در صورتی که اگر این موضوع از طریق کانال فلکسیبل اجرا شود مهندس معمار امکان اجرا و طراحی بهتری را دارد.

0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 8 =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال