خانهمحصولاتکانال فلکسیبلکانال فلکسیبل عایق دار

کانال فلکسیبل عایق دار

کانال فلکسیبل عایق دار

امروزه با توجه به گسترش صنایع ساختمانی از جمله صنعت تأسیسات، شاهد استفاده روزافزون از محصولات ساختمانی و تأسیساتی هستیم که با گذشت زمان بر گستردگی دامنه این محصولات نیز افزوده می شود. کانال ها یکی از کاربردی ترین محصولات در این زمینه می باشند که از گذشته تا کنون مورد استفاده بسیار قرار گرفته است. کانال فلکسیبل یا کانال خرطومی(Flexible Air Duct)  یکی از زیرمجموعه های این محصولات می باشد که در حال حاضر در انواع مختلفی تولید و به بازار ارایه می شود. این محصولات در کلیه اماکان دارای سیستم تهویه مطبوع قابلیت کاربرد داشته و در واقع کانال فلکسیبل را می توان در دو دسته کلی برحسب دارا بودن عایق جای داد : کانال فلکسیبل ساده و کانال فلکسیبل عایق دار یا Isolated Flexible Air Duct که در این مقاله به شرح و بسط کانال فلکسیبل عایق دار می پردازیم.

کاربرد کانال فلکسیبل عایق دار

کانال فلکسیبل در زمینه های مختلفی مورد استفاده بسیاری قرار می گیرند. در واقع خاصیت انعطاف پذیری  و حالت نرم و ارتجاعی که دارند موجب می گردد تا بتوان از این نوع از کانال هوا در مکان های زیادی جهت انتقال هوا و یا حتی مواد و مایعات مختلف بهره برد.

از سوی دیگر مقاومت بسیار خوب و بالای انواع کانال فلکسیبل سبب شده است تا در برابر ضربه های فیزیک و انواع فشار های متوسط بیرونی، مقاومت و استحکام بسیار خوبی را از این محصولات مشاهده کنیم. کانال فلکسیبل عایق دار نیز از این موارد ذکر شده مستثنی نمی باشد. به علاوه اینکه عایق دار بودن آن سبب می شود تا مقاومت استحکام این محصول دو چندان گردد.

خرید کانال فلکسیبل عایق دار

پیش از خرید کانال فلکسیبل عایق دار نیاز است تا به یک سری نکات توجه نماییم. به عنوان مثال همانطور که پیش تر نیز بیان شد؛ در برخی موارد نیاز است تا کانال کشی به طور کامل و یا بخشی از آن در محیط های باز و بدون سقف انجام گیرد. و یا در برخی موارد دیگر کل مسیر کانال کشی  دارای پیچ و خم بسیار و یا موانع و پتی و بلندی های زیادی می باشد. در مورد دیگر ممکن است که شرایط آب و هوایی به گونه ای باشد که حرارت بسیار زیاد باشد و یا درصد رطوبت هوا تا میزان قابل توجهی بالا باشد و یا همچنین کل زول لوله خرطومی در معرض نور مستقیم خورشید باشد.

همه این موارد سبب می شود تا برای استفاده از کانال خرطومی از یک پوشش و یا عایق به عنوان محافظ استفاده شود. بنابراین توجه به شرایط محیطی کار و کانال کشی یکی از مهم ترین مواردی می باشد که پیش از خرید کانال فلکسیبل عایق دار می بایست مورد توجه قرار بگیرد.

بنابراین می توان اینطور نتیجه گیری نمود که برای خرید کانال های فلکسیبل عایق دار، با در نظر گرفتن شرایط کلی پروژه، می توان بسیاری از مسائل و مشکلات مربوط به عملیات کانال کشی، نصب و استفاده از کانال های خرطومی را در مراحل بعدی به کمترین میزان خودر ساند. به این ترتیب عملکرد کانال فلکسیبل از هر نوع و هر اندازه و … که باشد؛ در بهترین سطح خود قرار می گیرد. که این موضوع می تواند به سلامت کلیه سیستم ها و تجهیزات و در نهایت سلامت کلی پروژه منجر شود.

امروزه می توان هم از طریق حضوری و هم به صورت آنلاین و از طریق خرید های اینترنتی برای خرید انواع کانال فلکسیبل عایق دار، اقدام نمود. بزرگترین مزیت خرید اینترنتی کانال های خرطومی، همانند بسیاری از محصولات دیگر، سرعت عمل بالا و مقرون به صرفه تر بودن این روش از خرید محصول می باشد.

به علاوه اینکه در خرید های اینترنتی شما می توانید هر کالایی را به صورت دسته بندی شده با تمام ویژگی ها و خصوصیات مخصوص به همان محصول مشاهده نمایید. و این امکان برای شما فراهم است تا بتوانید چندین محصول را به طور همزمان از جوانب متفاوتی بررسی و یا با یکدیگر مقایسه نمایید.

به این ترتیب می توان یک خرید مطمئن و هوشمندانه را بر اساس نیاز های واقعی پروژه انجام داد.

قیمت کانال فلکسیبل عایق دار

انواع کانال فلکسیبل عایق دار

کانال فلکسیبل را می توان از جوانب مختلف و بر اساس معیار ها و ویژگی های منحصر به فردی که دارد در گروه های متفاوتی دسته بندی نمود.

یکی از مواردی که می تواند باعث ایجاد تنوع بسیار یدر میان نمونه های مختلف کانال فلکسیبل عایق دار گردد؛ اندازه و سایز های متفاوت این لوله خرطومی می باشد.

با توجه به قطر دهانه کانال های خرطومی، سایز های متفاوتی از این محصول تولید و درد اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

امروزه انواع کانال فلکسیبل از سایز های بسیار کوچک مانند لوله خرطومی سایز 2 و 3 5 و … تا اندازه های بزرگ با قطر دهانه بیشتر در حدود 100 و یا بزرگتر طراحی و تولید می گردد.

مورد دیگری که موجب تنوع بیشتر در میان لوله های خرطومی می شود؛ جنس های متفاوت این محصول می باشد. در واقع با توجه به اینکه پرکاربردترین نوع از کانال های فلکسیبل را می توان به نوعی کانال خرطومی پی وی سی دانست که در بیشتر صنایع و زمینه ها کاربرد دارد؛ شاید بتوان پرکاربرد ترین نوع کانال فلکسیبل عایق دار را نیز همان کانال خرطومی پی وی سی با عایق الاستومری معرفی نمود.

ضخامت های متفاوت عایق و همچنین تنوع در ضخامت لوله های فلکسی نیز می تواند موجب شکل گیری تنوعی دیگر در میان نمونه ها و مدل هی متفاوت کانال فلکسیبل عایق دار باشد.

نکته قابل توجه و بسیار مهم در انتخاب کانال فلکسیبل مورد نظر از میان انواع مختلف و بیشمار این محصول، این است که به شرایط کلی پروژه و نیاز و هدف آن دقت نماییم. این مسئله موجب می گردد تا بتوان بهترین و مناسب ترین نوع از این محصول را خریداری نماییم و به این ترتیب عملکرد و کارایی لوله های خرطومی در بالاترین سطح خواهند بود.

به علاوه اینکه با اینکار می توان طول عمر مفید کانال فلکسیبل و سایر تجهیزات را افزایش داد.

می توان گفت که کانال فلکسیبل عایق دار یکی از بهترین محصولات ساختمانی و محبوبترین کانال فلکسیبل می باشد و این به دلیل خواص خوب و ایده ال آن می باشد. در حقیقت این محصول همان کانال فلکسیبل آلومینیومی یا ساده می باشد که با لایه ای از انواع مختلف عایق ها پوشش داده شده است که بر خواص و مزایای آن نیز افزوده شده است. اگر بخواهیم انواع کانال فلکسیبل عایق شده را برشماریم می توانیم آن را در این دسته بندی جای دهیم :

  • – عایق دار از نوع عایق پشم شیشه
  • – عایق دار از نوع عایق پلی استر
  • – عایق دار از نوع عایق پلی اتیلن
  • – عایق دار از نوع عایق الاستومری

همانطور که مشاهده می شود کانال فلکسیبل برحسب نوع عایق آن و قابلیت هایی که در اثر آن ایجاد می شود متفاوت بوده که امکان بهره گیری از هرکدام برحسب مکان مورد استفاده و شرایط اجرایی پروژه ها متفاوت می باشد. لازم به ذکر است که در کشور عزیزمان ایران، شرکت ها و تولیدکنندگان مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند و کانال فلکسیبل پیش عایق نمایندگی فروش متعددی را دارا می باشد که می بایست برای دریافت لیست قیمت این محصولات و سایر مشخصات فنی و اطلاعات خرید و فروش  آنها با ایشان ارتباط برقرار کرد. در ادمه به توصیف هرکدام از انواع کانال فلکسیبل عایق شده خواهیم پرداخت.

کانال فلکسیبل عایق دار

کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه

این نوع کانال از قدیمی ترین انواع این محصول می باشد که از نظر اجزاء تشکیل دهنده به سه قسمت لایه آلومینیومی در داخل، عایق پشم شیشه در میان و روکش آلومینیومی به عنوان پوشش نهایی کار تشکیل شده است. همچنین این نوع کانال فلکسیبل عایق دار می تواند دمایی از 30- تا 25+ درجه سانتیگراد را تحمل نماید. کانال فلکسیبل عایق دار از نوع عایق پشم شیشه سالها مورد استفاده مجریان پروژه ها قرار گرفته است اما امروزه به دلیل معایب آن از گستردگی کاربرد آن روز به روز کاسته شده است و انواع دیگری از این کانال جایگزین آن شده اند. از معایب این محصول می توان به امکان جذب رطوبت در اثر عبور جریان هوا و به دنبال آن رشد و انتشار عوامل بیماری زا را نام برد که به این دلیل این نوع کانال فلکسیبل عایق شده به هیچ عنوان نمی توان بهداشتی یا آنتی باکتریال و مورد استفاده امکان درمانی و بهداشتی دانست. علاوه بر این عایق پشم شیشه به کار رفته در این محصول موجب ایجاد مشکلات تنفسی می شود.

کانال فلکسیبل با عایق پلی اتیلن

این کانال فلکسیبل عایق دار نیز مانند نوع پلی استری فاقد امکان جذب رطوبت بوده که از این نظر آنتی باکتریال به حساب آمده و ازجمله مزایای آن به شمار رفته و دامنه کاربرد این محصول می افزاید. همچنین در هنگام آتش سوزی از شعله وری جلوگیری به عمل آورده و حالت بازدارندگی داشته که این مزیت نیز مانند دیگر ویژگی های آن ازجمله قابلیت کشش، فشار و خمش آن این نوع کانال فلکسیبل عایق دار را مناسب کاربرد در امکانی با فشار متوسط می سازد. این محصول قابلیت تحمل دمایی از 30- تا 15+ درجه سانتیگراد را دارا می باشد. لازم به ذکر است که پرت حرارتی در این محصول و نوع پلی استر بسیار ناچیز می باشد.

کانال فلکسیبل با عایق پلی استر

این محصول یکی از بهترین جانشینان کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه بوده و همانطور که از نامش پیداست از یک لایه آلومینیومی که عایق پلی استر به آن اضافه و یا به اصطلاحی لمینیت شده است، تشکیل شده که امکان تحمل دما را از 30- تا 80+ درجه سانتیگراد برای آن فراهم می آورد. این نوع کانال فلکسیبل عایق دار برخلاف نوع پشم شیشه، در اثر عبور جریان سرد خیس نمی شود و هیچ گونه رطوبتی را نیز به خود جذب نمی کند. بنابراین امکان رشد باکتری، قارچ و سایر این گونه عوامل نیز در آن وجود ندارد و می تواند به عنوان کانال فلکسیبل عایق دار آنتی باکتریال یا بهداشتی که در اصطلاح انگلیسی به آن Hygienic Flexible Air Duct نیز می گویند، در اماکنی که به درصد بالایی از سطح بهداشت نیاز دارند مانند اتاق های تمیز بیمارستانی، آزمایشگا ها و غیره به کار گرفته شوند.

کانال فلکسیبل با عایق IFD

کانال فلکسیبل با عایق الاستومری

این کانال فلکسیبل عایق دار دارای ویژگی های مشترکی با نوع پلی استری و پلی اتیلنی می باشد و علاوه بر آنها به دلیل دارا بودن عناصر متشکله دوست دار طبیعت و فاقد آزبست و فرمالدهید بودن، یک فرآورده همگن با محیط زیست به شمار می رود که از جمله مزایای آن می باشد. اجزاء تشکیل دهنده این نوع کانال یک لایه آلومینیومی در جدار اصلی و یک لایه عایق الاستومری به عنوان عایق بر روی آن می باشد. محدوده تحمل دمایی آن نیز از 30- تا 110+ درجه سانتیگراد می باشد. این نوع کانال فلکسیبل عایق دار از انتقال صدای جریان عبوری جلوگیری به عمل آورده و همچنین سبک وانعطاف پذیر بوده که در هنگام نصب نیز هیچ گونه گرد و غباری را در فضا نمی پراکند.

کاربرد عمده کانال فلکسیبل با عایق الاستومری در مواردی می باشد که نیاز است تا شدیدا از هدررفت و اتلاف انرژی جلوگیری شود. به این ترتیب می توان از افت فشار هوای عبوری در داخل کانال نیز جلوگیری نمود. در نتیجه هوایی مطلوب و با کیفیت بیشتر در محیط منتشر می شود که نتیجه عملکرد و کارایی بسیار خوب این نوع از کانال های خرطومی عایق بندی شده می باشد.

با توجه به اینکه عایق الاستومری همانند یک سطح در برابر نفوذ رطوبت عمل می نماید؛ می توان از کانال فلکسیبل عایق دار در مواردی که رطوبت هوا در سطح بالایی می باشد و یا سیستم های کانال کشی در محیط باز صورت می گیرد؛ استفاده نمود. چرا که با عایق بندی نمودن کانال هوا، هیچگونه رطوبتی به داخل کانال نفوذ نمی ناید و همین موضوع سبب می شود تا در روند انتقال هوا از طریق کانال های خرطومی هیچ گونه خللی ایجاد نگردد.

در پایان ذکر این نکته را لازم می دانم که کانال فلکسیبل عایق دار در انواع ذکر شده پلی استر، پلی اتیلن و الاستومری به دلیل عدم جذب رطوبت مناسب مناطق مرطوب و شرجی می باشند.

کانال فلکسیبل با عایق الاستومری

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 5 / 5. 1

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی