کانال فلکسیبل عایق دار

کانال فلکسیبل عایق دار

امروزه با توجه به گسترش صنایع ساختمانی از جمله صنعت تأسیسات، شاهد استفاده روزافزون از محصولات ساختمانی و تأسیساتی هستیم که با گذشت زمان بر گستردگی دامنه این محصولات نیز افزوده می شود. کانال ها یکی از کاربردی ترین محصولات در این زمینه می باشند که از گذشته تا کنون مورد استفاده بسیار قرار گرفته است. کانال فلکسیبل یا کانال خرطومی(Flexible Air Duct)  یکی از زیرمجموعه های این محصولات می باشد که در حال حاضر در انواع مختلفی تولید و به بازار ارایه می شود. این محصولات در کلیه اماکان دارای سیستم تهویه مطبوع قابلیت کاربرد داشته و در واقع کانال فلکسیبل را می توان در دو دسته کلی برحسب دارا بودن عایق جای داد : کانال فلکسیبل ساده و کانال فلکسیبل عایق دار یا Isolated Flexible Air Duct که در این مقاله به شرح و بسط کانال فلکسیبل عایق دار می پردازیم.

انواع کانال فلکسیبل عایق دار

می توان گفت که کانال فلکسیبل عایق دار یکی از بهترین محصولات ساختمانی و محبوبترین کانال فلکسیبل می باشد و این به دلیل خواص خوب و ایده ال آن می باشد. در حقیقت این محصول همان کانال فلکسیبل آلومینیومی یا ساده می باشد که با لایه ای از انواع مختلف عایق ها پوشش داده شده است که بر خواص و مزایای آن نیز افزوده شده است. اگر بخواهیم انواع کانال فلکسیبل عایق شده را برشماریم می توانیم آن را در این دسته بندی جای دهیم :

  • عایق دار از نوع عایق پشم شیشه
  • عایق دار از نوع عایق پلی استر
  • عایق دار از نوع عایق پلی اتیلن
  • عایق دار از نوع عایق الاستومری

همانطور که مشاهده می شود کانال فلکسیبل برحسب نوع عایق آن و قابلیت هایی که در اثر آن ایجاد می شود متفاوت بوده که امکان بهره گیری از هرکدام برحسب مکان مورد استفاده و شرایط اجرایی پروژه ها متفاوت می باشد. لازم به ذکر است که در کشور عزیزمان ایران، شرکت ها و تولیدکنندگان مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند و کانال فلکسیبل پیش عایق نمایندگی فروش متعددی را دارا می باشد که می بایست برای دریافت لیست قیمت این محصولات و سایر مشخصات فنی و اطلاعات خرید و فروش  آنها با ایشان ارتباط برقرار کرد. در ادمه به توصیف هرکدام از انواع کانال فلکسیبل عایق شده خواهیم پرداخت.

  • کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه

این نوع کانال از قدیمی ترین انواع این محصول می باشد که از نظر اجزاء تشکیل دهنده به سه قسمت لایه آلومینیومی در داخل، عایق پشم شیشه در میان و روکش آلومینیومی به عنوان پوشش نهایی کار تشکیل شده است. همچنین این نوع کانال فلکسیبل عایق دار می تواند دمایی از 30- تا 25+ درجه سانتیگراد را تحمل نماید. کانال فلکسیبل عایق دار از نوع عایق پشم شیشه سالها مورد استفاده مجریان پروژه ها قرار گرفته است اما امروزه به دلیل معایب آن از گستردگی کاربرد آن روز به روز کاسته شده است و انواع دیگری از این کانال جایگزین آن شده اند. از معایب این محصول می توان به امکان جذب رطوبت در اثر عبور جریان هوا و به دنبال آن رشد و انتشار عوامل بیماری زا را نام برد که به این دلیل این نوع کانال فلکسیبل عایق شده به هیچ عنوان نمی توان بهداشتی یا آنتی باکتریال و مورد استفاده امکان درمانی و بهداشتی دانست. علاوه بر این عایق پشم شیشه به کار رفته در این محصول موجب ایجاد مشکلات تنفسی می شود.

  • کانال فلکسیبل عایق دار از نوع عایق پلی اتیلن

این کانال فلکسیبل عایق دار نیز مانند نوع پلی استری فاقد امکان جذب رطوبت بوده که از این نظر آنتی باکتریال به حساب آمده و ازجمله مزایای آن به شمار رفته و دامنه کاربرد این محصول می افزاید. همچنین در هنگام آتش سوزی از شعله وری جلوگیری به عمل آورده و حالت بازدارندگی داشته که این مزیت نیز مانند دیگر ویژگی های آن ازجمله قابلیت کشش، فشار و خمش آن این نوع کانال  فلکسیبل عایق دار را مناسب کاربرد در امکانی با فشار متوسط می سازد. این محصول قابلیت تحمل دمایی از 30- تا 15+ درجه سانتیگراد را دارا می باشد. لازم به ذکر است که پرت حرارتی در این محصول و نوع پلی استر بسیار ناچیز می باشد.

انواع لوله خرطومی پیش عایق

  • کانال فلکسیبل با عایق پلی استر

این محصول یکی از بهترین جانشینان کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه بوده و همانطور که از نامش پیداست از یک لایه آلومینیومی که عایق پلی استر به آن اضافه و یا به اصطلاحی لمینیت شده است، تشکیل شده که امکان تحمل دما را از 30- تا 80+ درجه سانتیگراد برای آن فراهم می آورد. این نوع کانال فلکسیبل عایق دار برخلاف نوع پشم شیشه، در اثر عبور جریان سرد خیس نمی شود و هیچ گونه رطوبتی را نیز به خود جذب نمی کند. بنابراین امکان رشد باکتری، قارچ و سایر این گونه عوامل نیز در آن وجود ندارد و می تواند به عنوان کانال فلکسیبل عایق دار آنتی باکتریال یا بهداشتی که در اصطلاح انگلیسی به آن Hygienic Flexible Air Duct نیز می گویند، در اماکنی که به درصد بالایی از سطح بهداشت نیاز دارند مانند اتاق های تمیز بیمارستانی، آزمایشگا ها و غیره به کار گرفته شوند.

  • کانال فلکسیبل با عایق الاستومری

این کانال فلکسیبل عایق دار دارای ویژگی های مشترکی با نوع پلی استری و پلی اتیلنی می باشد و علاوه بر آنها به دلیل دارا بودن عناصر متشکله دوست دار طبیعت و فاقد آزبست و فرمالدهید بودن، یک فرآورده همگن با محیط زیست به شمار می رود که از جمله مزایای آن می باشد. اجزاء تشکیل دهنده این نوع کانال یک لایه آلومینیومی در جدار اصلی و یک لایه عایق الاستومری به عنوان عایق بر روی آن می باشد. محدوده تحمل دمایی آن نیز از 30- تا 110+ درجه سانتیگراد می باشد. این نوع کانال فلکسیبل عایق دار از انتقال صدای جریان عبوری جلوگیری به عمل آورده و همچنین سبک وانعطاف پذیر بوده که در هنگام نصب نیز هیچ گونه گرد و غباری را در فضا نمی پراکند.

در پایان ذکر این نکته را لازم می دانم که کانال فلکسیبل عایق دار در انواع ذکر شده پلی استر، پلی اتیلن و الاستومری به دلیل عدم جذب رطوبت مناسب مناطق مرطوب و شرجی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال