خانهمحصولاتلوله خرطومی هواکانال خرطومی

کانال خرطومی

کانال خرطومی

کانال خرطومی یا لوله خرطومی هوا جهت جا به جا نمودن و انتقال هوا از فضایی به فضای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

کانال خرطومی (Flexible Duct) دارای انواع و اقسام گوناگونی است که هریک با توجه به ویژگی ها و خواص مخصوص به خود دارای کاربری های جداگانه و مخصوص به خود می باشند.

کانال خرطومی دارای ویژگی های بسیار کاربردی می باشد یکی از مهمترین ویژگی های آن این است که به دلیل ظاهر خرطومی شکلی که دارد بسیار منعطف می باشد و این انعطاف باعث شده است تا کار انجام پروژه را تا حد زیادی جلو ببرد چراکه موجب پیشبرد پروژه می گردد.

کانال خرطومی دارای ساختار سبک و کم وزن نیز می باشد و این امر نیز یکی دیگر از عوامل تسهیل دهنده عملکرد پروژه می باشد. چراکه در حالی است که سایر کانال های انتقال هوا دارای خاصیت انعطاف پذیری نمی باشند به همین دلیل امکان جای گیری آنها در برخی فضاها و شرایط یا به سختی انجام می گردد و یا کلا صورت نمی پذیرد. همچنین بسیاری از کانال های انتقال هوا دارای وزن سنگینی می باشند و این مورد موجب کند پیش رفتن روند پروژه می گردد. چراکه نیاز به نیروی انسانی بیشتری است.

کانال خرطومی کاملا عایق پذیر است و می توان آن را به عایق تجهیز نمود که همین خاصیت موجب بهبود عملکرد کانال می گردد چراکه در برابر عوامل گوناگونی از خود مقاومت نشان می دهد.

کانال خرطومی به دسته های مختلفی تقسیم بندی می گردد اما دو دسته بندی کلی برای کانال خرطومی وجود دارد که این دو دسته بندی شامل کانال خرطومی عایق دار و کانال خرطومی ساده یا بدون عایق می باشد.

انواع بدون عایق و ساده شامل فویل دار یا آلومینیومی، ساختار پلیمر دار، برزنتی و… می باشد که هریک دارای ویژگی های خاصی می باشند و جهت استفاده در شرایط آب و هوایی و محیطی خاصی مورد استفاده قرارمی گیرد.

عایق دار ها هم شامل کانال خرطومی می باشند که در ساخت آنها از انواع عایق ها شامل پلی استر، پشم شیشه، پلی اتیلن، پشم سنگ و الاستومری استفاده شده است. هریک از این عایق ها هم دارای مزایایی می باشند و هم معایبی و هر کدام ویژگی خاص خود را دارند که آنها را جهت استفاده در هر کاربری خاص آماده می سازد.

کانال خرطومی عمل تهویه را در سیستم های تهویه مطبوع بسیار تسریع می بخشد چراکه هم به سرعت تولید می گردد و هم  سرعت بالایی می توان آن را در سیستم اجرا نمود. این سرعت بالا در تولید و اجرا موجب صرفه جویی بسیاری در زمان می گردد و می توان در مدت زمان کوتاه تری پروژه را تکمیل نمود و تحویل کارفرما داد.

هزینه هایی که صرف تولید و یا تهیه کانال خرطومی می گردد به صورت عمومی هزینه های بالایی نیستند و می توان با صرف هزینه کمی مقدار زیادی از این کانال های خرطومی را در انواع گوناگون تهیه نمود. همچنین هزینه هایی که صرف اجرای آن می گردد هم بالا نیست چراکه به علت سبکی وزن نیاز به نیروی انسانی زیادی نیست در نتیجه هزینه بالایی صرفه استخدام نیروی نصاب نمی گردد و از طرفی اگر کانال خرطومی با دقت و کیفیت بالا اجرا شود نیاز به تعمیرات در طول کارکرد کانال پیدا نمی کند و همین امر موجب کاهش هزینه ها شده و علاوه بر آن موجب بالا رفتن طول عمر مفید و جلوگیری از فرسایش و از بین رفتن کانال هم می گردد.

هر کانال خرطومی برای آن که بتواند در یک سیستم تهویه مطبوع به درستی به کار خود ادامه دهد نیاز دارد تا از محصولات و لوازم جانبی برای ادامه فعالیت خود استفاده نماید و درواقع یک لوله هوا در یک سیستم تهویه به تنهایی از پس هوا رسانی بر نیامده و نیاز به محصولات کمکی دارد. این محصولات کمکی تنوع بالایی دارند و معمولا ظاهر ثابتی دارند و تنوع در سایز، جنس و ویژگی های تعبیه شده است. اما برخی از این قطعات را هم می توان با توجه به سفارش مشتری با رعایت اصول استاندارد و نکات فنی تولید نمود و در سیستم مورد استفاده قرار داد.

همه این محصولات کمکی در کنار کانال خرطومی و توسط ماشین آلات مهندسی و با کیفیت بسیار خوب و بالا تولید می گردند و هریک با توجه به نیاز سیستم در جای مقرر و مورد نیاز خود قرار داده می شوند. هریک وظیفه خاصی را دارند که در سیستم در کنار کانال هوا به وظیفه خود عمل می نمایند.

همان طور که گفته شد کانال خرطومی دارای انواع گسترده ای است که هریک دارای ویژگی خاصی خاصی می باشند اما همگی دارای مزایای گسترده ای هستند که در جهت بهبود عملکرد سیستم تهویه مطبوع همکاری می نمایند.

کانال خرطومی به طور کلی انتخاب بسیار مناسبی جهت استفاده در سیستم های هوارسانی می باشد و یک گزینه کاربردی و اساسی جهت انجام این امر نیز می باشد.

 

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی