کانال اسپیرال

کانال اسپیرال

کانال اسپیرال یا همان کانال اسپیرال گالوانیزه نوعی کانال انتقال هوا می باشد که به علت مزایای فراوانی که در دنیای صنعتی و مدرن امروزی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

مقایسه کانال اسپیرال و کانال چهارگوش

کانال اسپیرال (Spiral Duct) نسبت به کانال های قدیمی چهارگوش گالوانیزه پیشرفت های بسیاری داشته و در واقع بسیاری از مشکلات و مسائلی که کانال های چهارگوش پدید می آورند را تا حد بسیار زیادی برطرف نموده است. در ادامه به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم.

کانال های چهارگوش گالوانیزه دارای گوشه های تیز می باشند و به همین علت هم است که هوا هنگام عبور از این کانال ها به گوشه های چهارگوش گیر کرده و صداهای ناهنجاری را به وجود می آورد. اما کانال هوای اسپیرال به دلیل مقطع دایره شکلی که دارد هوا هنگام عبور به جایی گیر نکرده و به راحتی و بدون ایجاد هیچ سر و صدایی عبور می نماید.

تولید کانال اسپیرال

تولید کانال اسپیرال نسبت به کانال چهارگوش با سرعت بسیار بالاتری انجام می گردد و دلیل آن هم ساده تر بودن ساختار آن می باشد و از طرفی اجرا و نصب آن هم با سرعت بسیار بالای انجام می پذیرد.

کانال اسپیرال را معمولا از ورق گالوانیزه تولید می نمایند بدین صورت که ورقه های گالوانیزه به صورت نوار هایی مارپیچ روی یکدیگر قرار گرفته و در نهایت تشکیل یک کانال هوا با مقطع دایره ای شکل را می دهد. حالت دایره ای شکل بوده کانال گالوانیزه باعث عبور بهتر و روان تر هوا از داخل آن می گردد.

دلیل آن که در ساختار کانال اسپیرال از ورق گالوانیزه استفاده می گردد این امر است که ورق گالوانیزه به دلیل ساختاری که دارد موجب محافظت بسیار زیاد از کانال هوا می گردد و درواقع کانال را در برابر نفوذ رطوبت، حرارت، سرما و گرما، شرایط بد آب و هوایی، نفوذ انواع حشرات و باکتری ها و مواد شیمیایی و… کاملا محافظت نمود و مانع از ورود آن ها می گردد. این محافظت عمیق باعث می شود که کانال گالوانیزه بسیار دیرتر دچار آسیب و یا خدشه گردد. به همین دلیل خیلی دیرتر نیاز به تعمیرات و تعویض پیدا کرده و در نهایت موجب افزایش بسیار زیاد طول عمر آن می گردد. ورق گالوانیزه بکار رفته در ساختارکانال را می توان در ضخامت های مختلف برای مصارف گوناگون تولید نمود.

تنوع کانال اسپیرال

کانال اسپیرال را می توان در تنوع بسیار بالایی از نظر سایز دهانه و متراژ تولید نمود و درواقع به دلیل همین تنوع بسیار بالا در سایز و متراژ می توان از آن در بسیاری از کاربری ها و فضاها و بسیاری از انواع سیستم های تهویه مطبوع و هوارسان مورد استفاده قرار داد.

یک ویژگی بسیار جالبی که کانال اسپیرال دارا می باشد این مورد است که به دلیل ساختار بسیار زیبا و شکیلی که کانال اسپیرال دارا می باشد حتی می توان آن را در زیر سقف کاذب پنهان ننمود و به صورت اکسپوز و یا همان رو کار بر روی سقف هم اجرا نمود و همچنین می توان در کوره های رنگ پزی این کانال گالوانیزه را به رنگ های مختلف و متنوع در آورد به عنوان عضوی از دکوراسیون فضای مورد نظر در سقف مورد استفاده قرار داد که این امر موجب بیشتر کردن جلوه سقف و زیبایی بخشیدن به آن می شود.

کانال اسپیرال کرمان

نصب کانال اسپیرال

جهت اجرای کانال اسپیرال با این که کار دشواری به شمار نمی رود، بسیار مهم است تا با دقت و کیفیت بسیار بالایی انجام بگردد و حتما باید توسط نیروی متخصص و نصاب حرفه ای که تحربه کافی در این زمینه دارد انجام بگردد. چرا که هر چه با دقت بالاتری انجام شود، در نهایت موجب افزایش کارایی و بازدهی و طول عمر آن می شود و هر چقد با دقت کمتری انجام بگیرد، موجب این می شود که در طی مدت زمان کوتاه دچار آسیب شده و نیاز به تعمیرات و نگهداری خاصی پیدا نماید که این امر هم تا حد بسیارزیادی موجب افزایش هزینه های پروژه می شود. این امر در حالی است که بسیار مهم است تا هزینه های پروژه بسیار کم و مقرون به صرفه باشد. اما به طور کلی و در حالت عادی از کانال اسپیرال با دقت و کیفیت هم تولید شده و هم اجرا گردد هزینه های زیادی را شامل نشده و موجب صرفه جویی بسیاری در هزینه های جاری پروژه می شود.

کانال اسپیرال برای آن که بتواند در یک سیستم تهویه مطبوع به درستی به فعالیت خود ادامه دهد نیاز دارد تا از قطعات کمکی و اتصالاتی هم بهره بگیرد. این قطعات می تواند شامل تنوع بسیار زیاد و یا کم و در تعداد و سایز های مختلفی باشد.

انواع ساپورت ها، بست ها، رابط ها، تبدیل ها، زانویی ها، سه راهی ها، چهار راهی ها، شلواره ها و… هریک را می توان در ضخامت ها و سایز ها تعداد متنوع تولید نمود تا در کنار کانال اسپیرال کمک نموده و موجب بهبود کیفیت عملکرد سیستم تهویه مطبوع گردد و در نتیجه بر طول عمر سیستم تا حد زیادی بیافزاید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی