خانهمقالاتهواكش ماينر

هواكش ماينر

هواكش ماينر

هنگامی که در یک فضا از دستگاه های ماینر استفاده می گردد، تعدادی محصول هستند که حضور آنها در این سیستم ها بسیار مهم و اساسی است می باشد. یکی از این محصولات هواكش ماينر است.

هواكش ماينر چیست؟

هواكش ماينر (Miner Fan) درواقع اصلی ترین عضو یک دستگاه ماینر به شمار می رود که حرارت تولید شده توسط دستگاه های ماینر را به خارج از فضای پروژه منتقل نموده و موجب خنک شدن دستگاه و در نهایت بهبود عملکرد سیستم می گردد.

این عمل که در نهایت به کمک هواكش ماينر صورت می گیرد به سه روش قابل اجرا است. اما در نهایت در تمامی روش ها جهت خنک نمودن این دستگاه، یک هواكش ماينر دیجیتالی در پشت دستگاه ها تعبیه شده و بدین طریق حرارت را منتقل می نماید.

روش های خنک کردن ماینر

یکی از این سه روش بدین گونه اعمال می شود که یک هود صنعتی در بالای هر تعداد دستگاه ماینر که در فضا وجود دارد از یک سو به تمامی این ماینر ها متصل شده و از سوی دیگر به هواكش ماينر متصل می گردد و بدین طریق حرارت تولید شده را منتقل می نماید.

در روش بعدی نیز اگر چندین دستگاه ماینر در فضا موجود باشد همه دستگاه ها به صورت همزمان به یک عدد پلانیوم باکس متصل شده و سر آزاد پلانیوم باکس نیز به لوله خرطومی هوا متصل می گردد و لوله خرطومی هوا نیز از سوی دیگر به هواكش ماينر اتصال پیدا می نماید. در این وضعیت به دلیل آن که چندین دستگاه ماینر در نهایت به هواكش ماينر متصل می گردند بسیار مهم است تا این هواکش قدرت لازم جهت تحمل فشار وارده از سوی این دستگاه ها و در نهایت انتقال حرارت را داشته باشد بدین ترتیب بسیار مهم است تا مقدار قظر دهانه این هواكش ماينر بالا و مقداری حدودا برابر با 30 سانت باشد.

در روش آخر هر دستگاه ماینر به صورت جداگانه خنک می شود بدین صورت که به صورت جدا هرکدام به یک لوله خرطومی متصل می گردند و لوله خرطومی نیز از سر آزاد خود به هواكش ماينر اتصال پیدا می نماید. در این روش به دلیل آن که هر دستگاه به صورت جداگانه متصل می گردد، فشار چندانی بر روی هواكش ماينر نبوده و نیاز به قدرت بسیار زیادی ندارد به همین علت می توان مقدار قطر دهانه هواكش ماينر را مقداری پایین و حدودا برابر با 10 سانت در نظر گرفت.

در این روش مقدار cfm دستگاه مطرح می گردد که می تواند مقدار پایینی باشد و حدودا برابر با 700 الی 1500 cfm باشد.

خنک کردن دو دستگاه ماینر بصورت همزمان

در شرایطی که عمل خنک نمودن بر روی دو دستگاه ماینر به صورت همزمان انجام بگیرد در میان این دستگاه ها می توان از شلواره استفاده نمود و اتصال این شلواره ها به دستگاه ها و هواكش ماينر به صورت جداگانه توسط لوله های خرطومی صورت می گیرد و بدین طریق عمل خنک نمودن دستگاه صورت می گیرد.

همان طور که چندین بار اشاره شد علاوه بر خنک کردن ماينر، حضور لوله خرطومی در این سیستم ها امری بسیار مهم و ضروری به شمار می رود. اما این لوله خرطومی بکار رفته نیازمند شرایط ویژه ای می باشد که در ادامه به بررسی هریک می پردازیم.

لوله خرطومی پیش عایق

کانال فلکسیبل هواكش ماينر

خاصیت خرطومی و انعطاف پذیر بودن این لوله هوا بسیار مهم است به گونه ای هوای پر حرارت به هنگام عبور از داخل آن به سادگی و بدون ایجاد هیچ مشکلی عبور نماید.

مورد بعدی آن است که این لوله خرطومی به گونه ای طراحی و تولید گردد تا به هنگام فعالیت دچار هیچ گونه آسیب و مشکلی به علت حرارت بالا نگردد و بدین ترتیب می توان از عایق الاستومری در ساختار این لوله خرطومی استفاده نمود چرا که علاوه بر خاصیت حافظت از لوله خرطومی، عایق الاستومری در مقایسه با انواع عایق های موجود در بازار دارای مزایای فراوانی می باشد.

وزن سبک این لوله خرطومی از دیگر خواص آن است که موجب سهولت و سرعت در امر جابه جایی و نصب آن در محل پروژه شده است.

تنوع سایزی این کانال هوا نیز موجب استفاده گسترده از آن در شرایط و کاربری های گوناگون شده و این مورد نیز می تواند از برتری های دیگر این لوله خرطومی به شمار برود.

با توجه به موارد ذکر شده استفاده از کانال فلکسیبل با عایق الاستومری در کنار هواكشی ماينر موجب بهبود عملکرد سیستم و بالاتر رفتن کارایی آن و در نهایت طول عمر کل سیستم می گردد.

استفاده از هواكش ماينر مرغوب و با کیفیت نیز از مواردی است که به هنگام خرید آن باید بسیار مورد توجه قرار داد چرا که بالا بودن کیفیت هواكش دستگاه ماينر موجب بالاتر رفتن کیفیت و بازدهی کل سیستم نیز می گردد.

به همین علت استفاده از هواكش ماينر مرغوب و با کیفیت و اجرا و نصب صحیح و اصولی آن از واجبات اجرا دستگاه ماینر است که باید به هنگام اجرا نیز علاوه بر رعایت این موارد، تمامی نکات اجرایی و فنی آن نیز رعایت گردد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی