لوله های اسپیرال

لوله های اسپیرال نسل تقریبا قدیمی کانال های انتقال هوا به شمار می روند و درواقع به نوعی جایگزین کانال های چهارگوش گالوانیزه وارد بازار شدند.

لوله های اسپیرال (Spiral Ducts) از جنس ورقه های گالوانیزه تولید می گردد به گونه ای که لایه هایی از ورق گالوانیزه بر روی یکدیگر قرار گرفته و در نهایت یک کانال با مقطع دایره ای شکل را به وجود می آورند. وجود مقطع دایره ای در لوله های اسپیرال، بسیار مفید است چرا که هوا به هنگام عبور از داخل کانال به هیچ مانعی گیر نکرده و تشکیل سر و صدا نمی نماید. بدین ترتیب کاملا مناسب استفاده در بیمارستان ها، مراکز درمانی و اتاق های تمیز می باشد.

لوله های اسپیرال دارای وزن نسبتا بالایی می باشند و شاید بتوان گفت که این مورد یکی از معایب این نوع از کانال های هوا به شمار می رود چرا که وزن بالا مانع از حمل و نصب آسان شده و موجب افزایش زمان برای انجام این امر می گردد.

دومین ایراد لوله های اسپیرال این مورد است که تعبیه عایق بر روی آنها بسیار دشوار است و با مشکلات و موانعی همراه می باشد چرا که تنها در صورتی می توان لوله های اسپیرال به عایق بندی تجهیز نمود که تولید و نصب شده باشند و این امکان در هنگام تولید امکان پذیر نمی باشد. بدین ترتیب پس از تولید و نصب نیاز است تا فضایی جهت دسترسی به کانال برای عایق کاری تعبیه گردد و این امر موجب هدر رفتن فضای مفید معماری می گردد. به طور کلی عایق نمودن لوله های اسپیرال منجر به صرف هزینه های اضافه، هدر رفتن زمان و فضای مفید می گردد بنابراین در بسیاری از پروژه ها از انجام این عمل صرف نظر می گردد.

اما فارغ از وجود عایق که جهت محافظت از کانال بسیار ضروری و لازم است، وجود ورق گالوانیزه در ساختار لوله های اسپیرال به خودی خود از کانال تا حد فراوانی محافظت نموده و مانع از ورود و نفوذ عوامل مزاحم و آسیب رسان به داخل کانال می گردد. همچنین ورق گالوانیزه به لوله های اسپیرال یک ساختار بسیار مستحکم و منسجم و استوار می بخشد که در برابر انواع ضربه و فشار های جانبی نیز کاملا مقاوم بوده و دچار هیچ گونه آسیبی نمی گردد.

لوله های اسپیرال سرعت اجرای بسیار بالایی دارند و می توان در طی زمان بسیار کوتاهی آن ها را اجرا و نصب نمود و تا حد فراوانی در زمان صرفه جویی نمود. همچنین از سرعت تولید بالایی نیز برخوردار می باشد و در طی زمان بسیار محدود و کم می توان تعداد بسیار بالایی از لوله های اسپیرال تولید و عرضه نمود. این عمل برای پروژه فورس ماژور و پروژه هایی که نیاز است تا در کوتاه ترین زمان ممکن آماده تحویل گردند بسیار مناسب است اما به طور کلی در هر پروژه ای کاملا نیاز است تا تمامی مراحل در کوتاه ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت به اتمام برسد.

ورق گالوانیزه به کار رفته در لوله های اسپیرال را می توان در ضخامت های متنوع 0.6، 0.8 و 1 میلیمتر تولید نمود و همچنین این تنوع در سایز دهانه این نوع کانال هوا نیز وجود دارد یعنی می توان در سایزهای متنوعی با توجه به نیاز مشتری و شرایط پروژه تولید نمود و همچنین این تنوع در متراژ تولیدی این نوع کانال نیز وجود دارد.

بدین ترتیب تنوع در ساخت لوله های اسپیرال موجب تنوع کاربری آن شده و می توان گفت که در تمامی فضاها و کاربری ها قابل استفاده می باشد.

هنگامی که در یک پروژه از لوله های اسپیرال استفاده می گردد، علاوه بر خود کانال اسپیرال گالوانیزه، نیاز به قطعات کمکی و متعلقاتی است که در کنار خود کانال به بهبود عملکرد سیستم هوارسانی و تهویه کمک می نماید. هریک از این قطعات را نیز در کنار لوله های اسپیرال در کارخانه ها و توسط ماشین آلات و دستگاه های کاملا مهندسی و حرفه ای با بالاترین دقت و کیفیت می توان تولید نمود. این قطعات نیز با توحه به نیاز پروژه و کاربری هریک در سایزها، تعداد و تنوع ظاهری مختلف تولید می گردند و به بهبود عملکرد پروژه کمک شایانی می نمایند.

این نوع از کانال های هوا تنها نوع کانال های هوایی هستند که می توان بدون نگرانی از پنهان نمودن آنها در زیر سقف کاذب، آن را به صورت روکار در روی سقف استفاده نمود چرا که دارای ظاهری زیبا و شکیل می باشند و کاملا می توان از آنها به عنوان بخشی از دکوراسیون یک فضا استفاده نمود و حتی لوله های اسپیرال دارای قابلیت رنگ پذیری بوده و به آسانی می توان آنها را متناسب با دکوراسیون فضای مورد نظر به هر رنگ دلخواهی درآورد و این عمل به کمک کوره های رنگ پزی قابل انجام می باشد.

بنابراین به طور کلی لوله های اسپیرال از قدیمی ترین و پر کاربرد ترین انواع کانال های انتقال هوا در صنعت تهویه به شمار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + یازده =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال