خانهمقالاتلوله فلكس

لوله فلكس

لوله فلكس

لوله فلکس دارای خاصیت فلکسیبلیتی است و از انعطاف‌ پذیری بسیار بالایی برخوردار است. انعطاف پذیری بالا مزایای بسیار زیادی را در بر دارد که در ادامه به بررسی این مزایا بیشتر می پردازیم. بسیاری از کانال های انتقال هوا از خاصیت انعطاف پذیری بهره مند نیستند و به اصطلاح ساختاری صلب و غیر منعطف دارند. همین خاصیت موجب شده است که در بسیاری از کاربری ها و موقعیت ها نتوان از آن ها استفاده کرد.

خاصیت انعطاف پذیری در ساختار کانال های هوا این امکان را به کانال می دهد که به راحتی و حتی به کمک نیروی دست، بتوان آن را به هر شکل و حالتی تبدیل کرد و در هر فضا و شرایط مورد نیازی قرار داد. از همین رو هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از کانال در شرایط و موقعیت های مختلف وجود ندارد. یکی از ساده ترین انواع لوله فلکس کانال فلکسیبل فویلی است.

کاربری لوله فلکس

از لوله فلکس در بسیاری از کاربری ها و شرایط مختلف و متنوع می توان استفاده کرد. در فضاهایی مثل رستوران ها، کافه ها، فرودگاه ها، هتل ها، کارخانه ها و کارگاه ها، پاساژ ها، باشگاه ها و مراکز ورزشی و…  بنابراین می‌توان اعلام کرد که هیچ محدودیتی برای استفاده از این لوله خرطومی وجود ندارد.

ویژگی های لوله فلکسیبل

لوله فلکس را می توان در متراژ های مختلفی تولید کرد اما برخی از انواع این کانال ها را تنها در متراژهای ثابتی می توان تولید کرد که مقدار مشخصی دارند. اما انواع کانال فلکسیبل را در تنوع بسیار بالایی از نظر سایز دهانه می‌توان تولید کرد. از همین رو در بسیاری از فضاها و برای کاربری های متنوعی از متراژهای پایین و کم گرفته تا متراژهای بالا می‌توان از این لوله استفاده کرد.

لوله فلکس از وزن بسیار پایینی برخوردار است. در واقع سبکی وزن آن به دلیل ساختار کاملا ساده و غیر پیچیده آن است که موجب شده است وزن بسیار پایینی داشته باشد. به همین علت برای جا به جایی و نصب آن نیاز به نیروی زیادی نداشته و با کمک نیروی کمکی محدود و در کوتاه ترین زمان ممکن می توان این لوله منعطف را جا به جا کرد. در واقع سبکی وزن این لوله هم موجب صرفه جویی فراوان در زمان شده و هم در هزینه ها به دلیل عدم نیاز به نیروی بسیار، تا میزان بسیار بالایی صرفه جویی می نماید.

اما به طور کلی می توان گفت که این لوله خرطومی هزینه های بالایی را شامل نمی شود و با صرف هزینه های بسیار اندک و معقولی می توان آن را تولید کرد و سپس مورد استفاده قرار داد و از آن جایی که مبحث بودجه برای مجریان و کارفرمایان پروژه ها موضوعی بسیار مهم و اساسی است، بنابراین لوله فلکسی می تواند یک گزینه بسیار کارآمد به شمار برود چرا که هزینه های بالایی را به کارفرما تحمیل نمی کند.

سرعت تولید و اجرای لوله فلکس بسیار بالا است. به طوری که در طی بازه زمانی بسیار کوتاهی می توان آن را تولید کرد زیرا این محصول از ساختار ساده ای برخوردار است و همین ساختار ساده موجب سرعت بخشیدن به تولید شده است و از طرفی به دلیل ساختار ساده و غیر پیچیده، در طی زمان کوتاهی می توان آن را در محل پروژه نصب و راه اندازی کرد.

سرعت تولید و اجرای بالا، عامل دیگری برای صرفه جویی در زمان است. بنابراین تا اینجا، لوله فلکس را می توان یک لوله کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی دانست که در زمان و هزینه ها تا میزان بسیار بالایی صرفه جویی می نماید.

موارد استفاده لوله فلکس

عمدتا از لوله فلکس جهت انتقال و جا به جایی هوا در فضاهای مختلف استفاده می شود اما جهت انتقال سایر مواد مثل انواع ذرات ریز یا پراکنده در هوا، مایعات، گازهای مختلف و… هم استفاده نمود. حتی اگر این مواد شیمیایی باشند هم مانعی برای عبور آن ها وجود ندارد زیرا لوله فلکس به گونه ای تجهیز می شود که در برابر هریک از انواع مواد شیمیایی و سمی کاملا مقاوم است به هیچ عنوان دچار آسیب و خرابی نمی شود.

به طور کلی لوله خرطومی از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار است که همین عامل موجب می شود که طول عمر بسیار بالایی داشته باشد و در طول زمان بسیار دیرتر از سایر انواع کانال ها دچار خرابی و از کار افتادگی شود.

به طور مثال در برابر عوامل بیرونی نظیر فشار، کشش، ضربه، پوسیدگی و… از طرفی در برابر عوامل طبیعی نظیر تابش مستقیم نور خورشید، رطوبت، حرارت، باد، باران، نفوذ و ورود حشرات و همچنین عوامل شیمیایی مختلف که گفته شد، کاملا مقاوم است و دچار مشکل و آسیبی نخواهد شد.

این مقاومت و طول عمر بالا موجب می شود که کانال در طول استفاده نیاز به تعمیرات و نگه داری خاصی پیدا نکند و در نتیجه در مصرف انرژی و هزینه هم کاملا صرفه جویی می شود چرا که دیگر نیازی به تعمیر یا تعویض وجود ندارد.

اتصالات لوله فلکس

هنگامی که لوله فلکس در یک پروژه مورد استفاده قرار می گیرد، بسته به نوع پروژه ممکن است به تنهایی مورد استفاده قرار بگیرد و یا نیاز به حضور اتصالات و قطعات کمکی داشته باشد. اتصالات بسیار متنوع و مختلفی برای کانال موجود هستند که هریک در سیستم وظیفه ای را به عهده دارند. به طور مثال از ساپورت ها جهت اتصال ابتدا و انتهای کانال ها مورد استفاده قرار می گیرد که بسته به نیاز به اتصال به سقف یا دیوار، به صورت ساپورت سقفی و دیواری مورد استفاده قرار می گیرد.

رابط ها در واقع اتصال دهنده دو سر کانال هستند که در سایزهای مختلف تولید می شوند و کانال هایی با دو سر یکسان را به هم اتصال می دهند. در شرایطی که دو سر کانال از سایز یکسانی برخوردار نباشند، می توان از تبدیل ها استفاده کرد. انواع تبدیل ها، زانویی ها با زوایای مختلف، زانو تبدیل ها، سه راهی ها، چهار راهی ها، سه راه تبدیل ها، چهار راه تبدیل ها، شلواره ها، سه راه شلواره ها، کلاهک ها، ساپورت ها، دریچه ها که در واقع آخرین قطعه هستند و هوا را در فضا پخش می کنند و دمپر ها برای تنظیم میزان، شدت و سرعت هوای خروجی که به صورت دستی و برقی تولید می شوند. همگی ایت قطعات در کنار کانال هوا یک سیستم کلی و کامل را تشکیل می دهند. البته می توان بر حسب نیاز مشتری قطعاتی را هم به صورت سفارشی تولید نمود که با توجه به نیاز و شرایط پروژه مورد استفاده قرار بگیرند.

بنابراین در برخی از پروژه ها ممکن است به تعدادی از این قطعات نیاز پیدا شود و حتی ممکن است در برخی از پروژه ها به هیچ یک از این قطعات احتیاجی پیدا نشود.

لوله فلکس را می توان در متریال های متنوعی تولید نمود. هر یک از این متریال ها از ویژگی های خاصی برخوردارند که مزیت ها ی خاصی دارند و در فضا ها و شرایط مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. تنها کافی است نیاز پروژه تشخیص داده شود تا بر حسب آن ویژگی هایی برای کانال تعبیه شده و بر آن اساس کانال تهیه شود تا مورد استفاده قرار بگیرد.

با توجه به ویژگی هایی که گفته شد، کانال های فلکس از ویژگی های بهتری نسبت به سایر انواع کانال های دیگر برخودارند و از همین رو بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 4.5 / 5. 2

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی