لوله خورطومی

لوله خورطومی

لوله خورطومی نوعی لوله خرطومی هوا می باشد که گسترده ترین استفاده از آن در سیستم های انتقال هوا و سیستم های تهویه مطبوع می باشد.

وظیفه لوله خورطومی نیز انتقال و جابه جایی وتقسیم هوا در فضاهای گوناگون می باشد و درواقع می توان گفت که گستره کاربری آن شامل تمامی موارد و تمامی کاربری ها و فضاها می باشد و هیچ گونه محدودیت فضایی برای استفاده از لوله خورطومی وجود ندارد.

به دلیل مزیت ها و برتری های فراوانی که لوله خورطومی(Flexible Duct)  نسبت به سایر کانال های انتقال هوا دارد، استفاده از آن بسیار پر کاربرد تر و پر طرفدار تر می باشد و هنگامی که یک پروژه آغاز به کار می نماید، ساطندگان و کارفرما ها بیشتر ترجیح می دهند تا از این نوع کانال در سیستم های خود استفاده نمایند.

حال به بررسی مزیت ها و ویژگی های خاص لوله خورطومی می پردازیم.

لوله خورطومی دارای خاصیت جمع و باز شدگی و به اصطلاح انعطاف پذیری می باشد و علت آن هم به دلیل ساختار آن است که خرطومی شکل می باشد. به دلیل وجود همین خاصیت استفاده از آن بسیار پر کاربرد است. در وحله اول هنگامی که می خواهیم تعداد زیادی از لوله خورطومی را در انبار جایگزاری کنیم، به دلیل آنکه هریک از آنها به راحتی جمع و فشرده می شوند، می توان تعداد زیادی از آنها را به صورت فشرده کنار همدیگر قرار داد و به علت آنکه فضای زیادی را اشغال نمی نمایند می توان تعداد بیشتری را در یک فضا انبار نمود. مورد دیگر استفاده از این خاصیت این مورد است که هنگامی که می خواهیم آن را در یک سیستم کانال کشی نصب و اجرا نماییم به دلیل حجم کمی که دارند و فضای کمی را که اشغال می نمایند، نیاز نیست که فضای بسیار زیادی را در اختیار لوله خورطومی قرار بدهیم و می توان حداکثر استفاده را از فضا نمود.

مورد بعدی آنکه در یک سری از فضاها محدودیت فضایی وجود دارد و این امکان برای همه کانال های انتقال هوا امکان پذیر نیست که در آن فضای محدود جای بگیرند و یا از آن عبور نمایند. این در حالی است که این امکان برای لوله خورطومی به دلیل آنکه به راحتی فشرده می گردد، وجود دارد. این مورد یکی از برتری های بسیار مهم لوله خورطومی نسبت به سایر لوله ها می باشد.

این لوله به دلیل متریال به کاررفته در ساختش، بسیار سبک است و دارای وزن بسیار کمی می باشد بنابراین جابه جایی آن توسط هر وسیله نقلیه ای به آسانی امکان پذیر است و پس از آنکه به محل پروژه منتقل شد، به دلیل وزن بسیار کم نصب و اجرای آن به راحتی صورت می گیرد و نیاز به تعداد زیادی نیروی نصاب وجود ندارد.

اجرای لوله خورطومی نیز می تواند با سرعت بسیار بالایی و در مدت زمان بسیار کمی انجام بگیرد. علاوه بر نصب و اجرا، تولید این لوله منتقل کننده هوا هم با سرعت نسبتا بالایی انجام می گیرد. بنابراین هم در ساخت و هم در اجرا می توان صرفه جویی بسیار زیادی در وقت نمود.

از طرفی عملیات نصب این کانال کار دشواری نیست اما باید حتما توسط نیروی متخصص این کار صورت گرفته و با رعایت نکات نهایت دقت و نکات اصولی اجرا و نکات ایمنی و فنی می توان عمل نصب آن را انجام داد. عدم دقت و صحت در کار نصب آن می تواند عواقب بسیار بدی را با خود به همراه داشته باشد. مشکلاتی از قبیل عدم فعالیت سیستم، اختلال در قطعات، پارکی کانال و… که همگی نیازمند صرف هزینه های بسیار جهت تعمیرات و یا جایگزینی این کانال می باشند. اما نصب دقیق و صحیح موجب افزایش بازدهی، افزایش کارایی و طول عمر آن می گردد و همچنین موجب کاهش چشمگیر هزینه های ناشی از پروژه و صرفه جویی فراوان در هزینه ها می گردد.

بسیار بهتر است که لوله خورطومی را به عایق تجهیز نماییم . تعبیه نمودن عایق در ساختار لوله خورطومی موجب می گردد تا این کانال هم مانع از ایجاد آلودگی صوتی و منتقل نمودن صوت گردد و هم از کانال در برابر بسیاری از موانع، عوامل و مشکلات محیطی محافظت نماید. عوامل مضری مانند انواع اسیدها، حشرات، باکتری ها و قارچ ها، رطوبت، حرارت، شرایط جوی گوناگون و…

هزینه های ساخت و اجرای لوله خورطومی بالا نمی باشد و می توان با صرف هزینه های بسیار کمی این لوله را خریداری نمود و یا تولید نمود و همچنین هزینه های ناشی از نصب و اجرای آن بالا نمی باشد. یک لوله خورطومی در یک سیستم تهویه مطبوع نیزا به محصولات و لوازم جانبی کمکی دیگری نیز دارد که آنها هم در کمال دقت و به تمیزی لوله خورطومی در کارخانه ها و توسط ماشین آلات قابل تولید می باشند و سعت تولید آنها هم مانند لوله خورطومی بسیار بالا می باشد و در کنار یکدیگر می توانند یک سیستم انتقال هوا را تکمیل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + هجده =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال