لوله اسپیرال

لول اسپیرال

در صنعت ساختمان و تأسیسات ساختمانی دسته بندی های مختلفی در رابطه با ابزار و تجهیزات مورد نیاز این صنایع مانند انواع لوله و داکت ها از جمله لوله اسپیرال یا Spiral Duct که در این مقاله به بیان ویژگی ان می پردازیم، وجود دارد. از این تجهیزات می توان به عنوان جزیی لاینفک و لازم الوجود در راستای ایجاد و برقراری محدوده آسایش انسان و کاربران کلیه اماکن با کلیه کاربری ها نام برد.

لوله اسپیرال چیست؟

لول اسپیرال به عنوان یکی از انواع لوله یا داکت تأسیساتی کاربری های متعددی در زمینه انتقال و انتشار جریانات متعدد هوا را دارا می باشد. این محصول زیرمجموعه لوله یا داکت تأسیساتی می باشد که به تنهایی یک مجموعه بسیار بزرگ را شامل می شود و در دسته بندی های مختلفی مورد استفاده سیستم کانال کشی ساختمان قرار می گیرد. به منظور آشنایی بیشتر با موضوع کانال کشی ساختمان می توان آن را این گونه تعریف کرد که یک مکانیزم یکپارچه و متحد می باشد که از اجزاء و عناصر مختلفی مانند این لوله تشکیل شده است تا جریان هوای تولیدی یا مصرفی را انتقال داده و امر تهویه مطبوع انجام شود.

لوله، کانال یا داکت که تعاریف مشابهی داشته است در انواع مختلفی موجود می باشد که اگر بخواهیم از لحاظ شکل سطح مقطع آن را تقسیم بندی کنیم می توان آن را در دو دسته چهارگوش و گرد جای داد که لوله اسپیرال در دسته بندی دوم جای می گیرد. لوله اسپیرال دارای سطح مقطع دایره یا مدور می باشد که این موضوع ناشی از مشخصات فنی خاص آن بود و در نتیجه فرآیند ساخت و تولید آن ایجاد می شود. همچنین لوله اسپیرال در اقطار مختلف بر اساس سانتیمتر یا اینچ تولید می شود. در دسته بندی دیگری کانال یا داکت بر اساس متریال یا مصالح مورد استفاده در ساخت تقسیم بندی های متعددی را شامل می شود. از جمله این دسته بندی می توان به کانال یا داکت گالوانیزه، فلکسیبل، پیش عایق و پارچه ای اشاره کرد که لوله اسپیرال در این دسته بندی در دسته کانال یا داکت گالوانیزه جای می گیرد. لوله اسپیرال از ورق گالوانیزه در ضخامت های مختلف 0.6، 0.8، 1و 2 میلیمتر تولید و به بازار ارایه می شود که به آن کانال اسپیرال نیز می گویند.

ضخامت لوله اسپیرال

لازم به ذکر است که لوله اسپیرال با ضخامت 2 میلیمتر در موارد نادری و بر اساس نیاز کارفرما و مشخصات فنی خاصی که مزایا و ویژگی های متعددی را دارا می باشد، به تولیدکننده مورد نظر ارایه می شود. نکته قابل توجه این است که در شرایط فعلی کشورمان تولیدکنندگان مختلفی در این زمینه به فعالیت مشغول می باشند که لوله اسپیرال را در ضخامت های مختلف و متعدد که دارای قطرهای مختلفی نیز می باشد تولید و به بازار ارایه می کنند. به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت های این واحد های صنفی می توان از طریق سایت های مرتبط اطلاع رسانی صنعت تأسیسات ساختمان اقدام به جمع آوری اطلاعات نمود و به منظور دریافت نحوه خرید و فروش لوله اسپیرال و سایر محصولات مرتبط با نمایندگی فروش این محصولات ارتباط برقرار کرد تا ضمن دریافت اطلاعات لازم لیست قیمت مربوطه را نیز دریافت کرد. لوله اسپیرال یکی از محصولات مورد نیاز بسیاری از صنایع می باشد و لذا در اقصی نقاط کشور تولیدکنندگان مختلفی این محصول را تولید کرده و یکی از محصولاتی است که در دسترس می باشد.

کانال اسپیرال کرمان

کاربرد لوله اسپیرال چیست؟

لوله اسپیرال یکی از محصولاتی می باشد که در فضاهای صنعتی به کار برده می شود و از اتصالات خاص خود بر خوردار می باشد که مانند کانال اسپیرال از ورق گالوانیزه در ضخامت های مختلف و قطرهای مختلف بسته به نوع لوله اسپیرال مصرفی تولید یا انتخاب می شوند. نحوه تولید لوله اسپیرال به وسیله ماشین آلات خاص و سنگین می باشد و هیچ گونه دخالت نیروی انسانی را شامل نمی شود. نحوه تولید لوله اسپیرال به صورت یک مکانیزم دوار می باشد که ورق تولیدی به دور یک محور چرخیده و توسط نیروی دورانی به شکل مارپیچ تولید شده که در جدار خود دارای برجستگی هایی می باشد که بر مقاومت آن افزوده که سبب برتری آن نسبت به برخی دیگر از انواع لوله یا داکت خواهد شد. یکی از معایب کلی کانال های گالوانیزه دارای نبودن امکان پیش عایق بودن آن ها می باشد که این موضوع نیز شامل لوله اسپیرال خواهد شد.

لوله اسپیرال عایق دار

امکان عایق نبودن سبب هدررفت انرژی خواهد شد و بدین منظور می بایست از عایق بهره برد. عایق های نوین بسیاری از معایب عایق های سنتی را کاهش داده و در رفع این مشکل می کوشند. از دیگر نکات قابل توجه در مورد لوله اسپیرال آگاه بودن از این موضوع می باشد که اجرای سیستم کانال کشی با لوله اسپیرال نیازمند دارا بودن اتصالات متعددی می باشد که از آن جمله می توان به زانویی اسپیرال، تبدیل، انواع سه راهی اسپیرال و چهاراره، رابط و موارد بسیار دیگری می باشد.

لوله اسپیرال  از مقاوم ترین و مستحکم ترین کانال های موجود در بازار صنعتی به شمار می رود چرا که ساختارش به گونه ای طراحی شده است که وجود ورقه گالوانیزه موجب بالا رفتن استحکام آن شده است. به همین علت این مح در برابر هرگونه فشارهای جانبی از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد و همچنین در برابر ضربه های وارده، سایش، فرسایش و زنگ زدگی هم بسیار مقاوم و مستحکم است. علاوه بر آنکه از نظر جسمی و ساختاری از مقاومت بسیار بالا و خوبی بهر مند است، این مقاومت در برابر نفوذ و ورود هرگونه ماده آسیب رسان طبیعی نظیر شرایط نامساعد آب و هوایی، رطوبت بالا، حرارت بالا، سرما و گرمای زیاد، باران و برف شدید، تابش مستقیم نور خورشید و… هم بسیار مقاوم بوده و دچار هیچ گونه صدمه و مشکلی نخواهد شد.

از طرفی علاوه بر مواد طبیعی، در برابر هرگونه مواد شیمایی نظیر مواد نفتی، گازی، بنزین و سایر مواد شیمیایی آسیب رسان هم بسیار مقاوم است. درواقع لوله اسپیرال به گونه ای تولید و طراحی می شود که در برابر این گونه عوامل از خود مقاومت بسیار بالاتری نشان دهد. به همین علت می توان گفت که این کانال هوا بسیار دیرتر از سایر کانال های هم رده خود دچار آسیب شده و در نتیجه از طول عمر بسیار بالایی بهره مند است. بدین ترتیب هزینه هایی که ممکن بود در جهت تعمیرات و نگهداری از این کانال هوا خرج شود، مصرف نشده و تا حد بسیاری در هزینه ها صرفه جویی می شود.

هزینه های تولید لوله اسپیرال

اما خارج از این مسئله هم لوله اسپیرال کاملا یک کانال مقرون به صرفه به شمار می رود چرا که هزینه هایی که در جهت تولید این لوله هوا و سپس اجرا و راه اندازی آن مصرف می شود، شامل هزینه های پایین و مقرون به صرفه ای است.

وزن لوله اسپیرال  با وجود ورق گالوانیزه به کار رفته در آن، بالا نیست و به همین علت سبکی وزن، جا به جایی و حمل آن با سرعت بسیار بالایی انجام می پذیرد و می توان در طی بازه زمانی بسیار کوتاه، تعداد بالایی از این کاتال گرد را حمل و جا به جا نمود.

علاوه بر وزن سبک، لوله اسپیرال  از سادگی ساختاری هم برخوردار است و به همین علت چون ساختار پیچیده ای ندارد، می توان در زمان کوتاه، تعداد بالایی از این کانال اسپیرال را تولید نمود و سپس تعداد بالایی هم از آن را در پروژه های مختلف نصب کرد. به همین علت نصب و راه اندازی آن دشوار نبوده و می توان در طی زمان بسیار کوتاه و تنها به کمک تعداد کمی از نیروهای نصاب حرفه ای، آن ها را در پروژه های مختلف نصب و اجرا نمود.

از آنجایی که این محصول از تنوع سایزی بسیار بالایی برخوردار است، می توان از آن در انواع گوناگونی از پروژه های مختلف از متراژهای بسیار کم و کوچک گرفته تا متراژ های بالاتر به راحتی استفاده نمود.

کیفیت لوله اسپیرال

این محصول از کیفیت ساخت بسیار بالایی برخوردار است و درواقع به همین علت است که دارای طول عمر بسیار بالایی هم می باشد. بنابراین می توان با خاطری آسوده از آن در تمامی شرایط و جهت استفاده طولانی مدت و با دوام استفاده نمود.

لوله گرد اسپیرال  در بسیاری از شهرهای بزرگ شعبه داشته و می توانید آن را در سایزهای متنوعی تهیه نمایید. کانال اسپیرال مشهد، کانال اسپیرال اهواز، کانال اسپیرال تهران، کانال اسپیرال شیراز و کانال اسپیرال اصفهان همگی موجود هستند.

کانال کشی هوا

قیمت لوله اسپیرال

میتوان گفت که قیمت لوله اسپیرال وابسته به نوع و سایز آن کاملا متنوع است به همین علت نمی توان یک قیمت ثابت برای آن درنظر گرفت. بنابراین می توان با اطمینان گفت که کانال اسپیرال قیمت پایینی دارا است.

با توجه به مزایا و معایب لوله اسپیرال که پیش تر گفته شد، می توان به این نتیجه گیری دست یافت که دارای مزایای بسیاری است و به همین علت می توان گفت که این کانال هوا جایگزین بسیار مناسبی برای سایر انواع کانال ها به شمار می رود چرا که بسیاری از کانال های موجود در صنایع تهویه مطبوع مشکلات و مسائل بسیاری را به وجود می آورد چرا که از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است و به همین علت موجب آسیب رساندن به کل سیستم می شود و در نهایت سیستم را با مشکلاتی مواجه می کند.

0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال