خانهمحصولاتلوله هودفیلتر ذغالی

فیلتر ذغالی

فیلتر ذغالی

با گذر زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، روز به روز نیاز مردم به تنفس در هوای تازه و مطلوب افزایش یافته است. سیستم هایی از قبیل سیستم های تهویه مطبوع و انواع هواساز ها به تحقق این امر نیز کمک های شایان توجهی نموده اند. در این میان مکان هایی نیز وجود دارند که به دلیل فعالیت های خاصی که دارند؛ نیازمند سیستم های ویژه ای جهت تازه سازی و تهویه هوای محیط می باشند که نیاز ایجاد میکند محصول فیلتر ذغالی را به شما معرفی کنیم.

فیلتر ذغالی هود چیست؟

آشپزخانه ها و مکان هایی که در آن پخت و پز و طبخ غذا انجام می پذیرد از جمله مواردی است که می توان به آن ها اشاره نمود.

برای اینگونه مکان ها از انواع مختلف و متنوع هود استفاده می شود. هود های فیلتر دار با فیلتر الیافی و یا فیلتر ذغالی و … که همگی به جذب آلودگی ها از هوا کمک می کنند.

در واقع وظیفه اصلی فیلتر هایی که در ساختار اصلی دستگاه های هود به کارگیری می شود؛ جذب آلودگی ها، چربی، رطوبت و … از هوایی می باشد که از طریق مکنده و فن هود به داخل آن کشیده می شود. و در نهایت این هوا از طریق لوله هود به فضای خارج انتقال می یابد.

البته در مواردی نیز لازم است تا هوای وارد شده به داخل دستگاه هود، پی از پاکسازی و جذب آلودگی ها دوباره به فضای داخلی برگردانده شود. این عمل نیازمند نوع خاصی از فیلتر تحت نام فیلتر ذغالی می باشد که در ادامه به تفصیل به شرح و توضیح آن خواهیم پرداخت.

انواع فیلتر هود

فیلتر های هود در انواع و سایز های متنوعی تولید و به بازار مصرف ارائه می گردند. انواع مختلف فیلتر هود عبارت است از فیلتر های الیافی، فیلتر ذغالی و فیلتر فلزی. فیلتر های فلزی نیز دارای جنس های متفاوتی از جمله آلومینیوم، استیل ضد زنگ و فولاد گالوانیزه می باشند.

برخی از فیلتر های هود دارای قابلیت شست و شو می باشند. مانند فیلتر های فلزی که به صورت صفحه ای مشبک هستند. این نوع از فیلتر ها را می توان به سادگی با استفاده از آب و یک شوینده و با کمک یک برس پلاستیکی فرچه ای به طور کامل شست و تمیز نمود. برای حفظ سلامت محیط و همچنین عملکرد مناسب دستگاه هود، لازم است تا فیلتر ها به صورت دوره ای بازبینی و تعویض یا شسته شود.

در مقابل برخی دیگر از فیلتر های هود وجود دارند که قابلیت شست و شو ندارند. این نوع از فیلتر ها لازم است تا هر چند وقت یک بار به صورت دوره ای تعویض و با یک فیلتر نو و تازه جایگزین شوند. مانند فیلتر های الیافی و فیلتر ذغالی.

مدت زمانی که لازم است تا فیلتر ها شسته و یا تعویض گردند؛ به عوامل متعددی بستگی دارد. ولی از میان آن ها می توان میزان عملکرد دستگاه هود را جز مهم ترین فاکتور ها به شمار آورد. اینکه هود در طی روز چند ساعت به طور مداوم کار می کند؛ نوع غذایی که طبخ می شود؛ مواد اولیه ای که برای پخت آن ها استفاده می شود، وجود تهویه و هواکش در محیط آشپزخانه و … همه و همه می تواند از عوامل تاثیر گذاری باشد که زمان تعویض فیلتر هود را مشخص می نماید.

امروزه نسل جدیدی از هود های صنعتی و غیر صنعتی وارد بازار گردیده است که از یک سیستم هشدار دهنده برای تشخیص تمیزی فیلتر ذغالی و یا هر نوع فیلتر هود دیگر برخوردار می باشد. در واقع این سیستم مجهز به یک سنسور تشخیص میزان آلودگی فیلتر می باشد؛ که در صورت رسیدن به حد نصاب، هشدار را فعال می نماید.

به این ترتیب دیگر نیازی به بازبینی دوره ای جهت بررسی میزان آلودگی فیلتر هود به ویژه فیلتر ذغالی هود نمی باشد. اما در بسیاری موارد نیاز است تا هر چند وقت یک بار این کار را به صورت دستی انجام دهیم زیرا تمامی دستگاه های هود مجهز به سیستم های حسگر و هشدار دهنده نمی باشند.

بنا بر یک سری از نظرات کارشناسی که متخصصان در این زمینه بیان نموده اند؛ لازم است تا فیلتر های الیافی هر 1 تا 2 ماه یک بار تعویض شوند. از سوی دیگر فیلتر ذغالی وجود دارد که با توجه به ساختاری که دارد؛ طول عمر بیشتر و کارایی بالاتری را شامل می شود.

در مورد فیلتر های ذغالی لازم است تا هر 1 سال یک بار عملیات تعویض فیلتر هود صورت پذیرد. نهایت مدتی که می توان از فیلتر هود ذغالی استفاده نمود؛ 2 سال می باشد که در صورت کار مداوم هود این مدت زمان بسیار کاهش می یابد.

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم فیلتر هود در مسیر ورودی هوا به داخل هود نصب می گردد و به این ترتیب آلودگی های آن را جذب و در نهایت هوا به خارج هدایت می گردد. این موضوع در مورد تمامی فیلتر های هود صدق می کند. اما در رابطه به فیلتر ذغالی، ساز و کار سیستم تا حدی متفاوت و پیچیده تر می باشد.

در اینجا قصد داریم تا به ساز و کار این فیلتر ذغالی هود و کاربرد آن بپردازیم.

فیلتر ذغالی هود

کاربرد فیلتر ذغالی

در بسیار از موارد طراحی داخلی آشپزخانه ها و یا مکان هایی که برای طبخ غذا مورد استفاده قرار می گیرند؛ دارای یک سیستم تهویه مانند هواکش ها می باشند. و یا در برخی موارد دیگر وجود یک پنجره در آشپزخانه می تواند به تهویه هوای موجود در محیط کمک بسیاری نماید.

اما در مواردی نیز هیچ کدام از موارد بالا وجود ندارد. بنابراین لازم است تا راهی برای تهویه و گردش هوا وجود داشته باشد تا به این ترتیب هوای تازه جایگزین هوای آلوده و بوی نامطبوع غذا ها گردد.

در اینگونه مواقع استفاده از فیلتر ذغالی هود اولین و بهترین گزینه برای داشتن محیطی با هوای سالم تر به شمار خواهد رفت.

در واقع عملکرد این فیلتر هود به گونه ای می باشد که در محل ورودی هوا به داخل هود تعبیه و جانمایی می گردد و آلودگی و چربی و … را از هوا جدا می کند. از سوی دیگر با انجام عملیاتی بر روی آن می تواند دوباره هوای تازه را به محیط بازگردانده و بنابراین می توان اینطور بیان نمود که  این نوع از فیلتر ذغالی هود تا حدودی قابل تصفیه هوا را نیز دارا می باشند.

اما نکته ای که بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد؛ این است که تعویض دوره ای فیلتر ذغالی نباید به تاخیر بیفتد. در وافع بی توجهی به این موضوع می تواند آسیب های جدی به دستگاه هود وارد نماید.

زیرا در صورت انباشته شدن آلودگی ها بر روی هم و پوشاندن تمام سطح فیلتر هود، عملکرد و کارایی فیلتر به شدت کاهش می یابد. هم چنین به دلیل عملکرد ضعیف فیلتر ممکن است تا به فن دستگاه نیز فشاری بیش از حد معمول وارد شود.

در نهایت این موضوع می تواند منجر به آسیب رسیدن به دستگاه هود و به بار آمدن هزینه های هنگفتی برای تعمیر و یا تعویض هود گردد.

از جانب دیگر به دلیل اینکه دستگاه نمی تواند به خوبی کار کند؛ هوای داخل آشپزخانه به شدت آلوده و ناسالم می شود. این هوای آلوده در طولانی مدت می تواند صدمات زیادی به سیستم تنفسی انسان وارد آورد که در بیشتر موارد جبران ناپذیر خواهد بود.

به علاوه اینکه تمامی ذرات و چربی های موجود در هوا که  فیلتر ذغالی هود به دلیل کثیف بودن، قادر به جذب آن ها نمی باشد؛ قابلیت اشتعال بالایی دارند. وجود این گونه مواد در هوای آشپزخانه می تواند احتمال خطر آتش سوزی را در اینگونه محیط ها تا چندین برابر افزایش دهد.

بنابراین می توان اینطور نتیجه گرفت که بررسی و بازبینی دوره ای و تعویض یا شست و شوی فیلتر های هود از هر نوع و مدلی که باشند همانند فیلتر ذغالی؛ امری بسیاری ضروری و حائز اهمیت است. و به توجهی به آن می تواند مشکلات و آسیب های زیان باری را نتیجه دهد که در اغلب موارد نیازمند صرف هزینه های بسیار زیاد برای رفع می باشد و در برخی موارد دیگر قابل جبران نمی باشند.

فیلتر هود خانگی

نحوه نصب فیلتر ذغالی هود

فیلتر های ذغالی در دو نوع دایره ای و مربعی وارد بازار می شوند. به طور کلی این فیلتر یا در ساختار اصلی دستگاه های هود وجود دارد و یا می بایست به طور جداگانه آن را خریداری و بر روی هود نصب نمود.

این موضوع به آن دلیل است که فیلتر های ذغالی قابلیت نصب بر روی هود های مختلف را دارا می باشند. البته لازم است تا دستگاه هود مورد نظر ما از این قابلیت برخوردار باشد تا بتوان فیلتر ذغالی را روی آن نصب و از مزایای آن بهره مند شد.

با توجه به دوره مصرف فیلتر های ذغالی که طول عمر مفیدی از 1 تا دو سال را شامل می شود؛ لازم است تا در پایان این دوره فیلتر را عوض کنیم. البته توصیه می شود که برای افزایش راندمان دستگاه و همچنین بالا بردن سطح عملکرد فیلتر هود، نهایتا پس 4 ماه اقدام به تعویض این فیلتر نماییم.

فیلتر هود ذغالی نیازی به لوله کشی ندارد و در بخش خروجی هوا از دستگاه هود نصب و جانمایی می گردد. داخل این فیلتر با کربن فعال شده پر می شود که دارای خاصیت جذب بسیار بالایی می باشد. به همین دلیل است که قدرت این فیلتر های هود از سایر مدل های مشابه بسیار بیشتر و به تبع آن دارای کاربرد های بیشتری نیز می باشد.

همانطور که گفته شد فیلتر ذغالی این قابلیت را دارد که بر روی سایر هود ها نیز نصب و جانمایی گردد. به این ترتیب قدرت و امکانات هود ار تا میزان قابل توجهی افزایش می دهد. به علاوه اینکه با نصب این فیلتر بر روی دستگاه های هود دیگر نیازی به استفاده از لوله خرطومی هود برا بیرون راندن هوای خارج شده از هود نمی باشد.

فیلتر ذغالی را می توان بر روی انواع و مدل های شناخته شده ای از هود های ایرانی نصب نمود. به عنوان مثال  فیلتر ذغالی هود ابزارخان ( Abzarkhan Carbonic Hood Filter ) و یا فیلتر ذغالی هود بیمکث که یکی از شناخته شده ترین موارد به شمار می رود که امروزه کاربرد بسیاری نیز دارد.

هود بیمکث دارای بدنه ای استیل و شیشه سکوریت می باشد. فیلتر این نوع از هود های ایرانی از نوع فلزی و فیلتر آلومینیومی است. همانطور که می دانیم فیلتر های آلومینیومی بسیار زیبا و جلوه طاهری دلنشینی نیز دارند و قابلیت شست و شوی این فیلتر ها بر محبوبیت آن ها نیز افزوده است.

اما می توان برای این هود از فیلتر ذغالی نیز به جای فیلتر آلومینیومی استفاده نمود. موتور فن این هود با قدرت مکش 600 متر مکعب در ساعت  می تواند عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان دهد. به همین ترتیب با نصب و جانمایی فیلتر ذغالی بر روی آن نیز عملکرد آن کاهش نیافته و در بهترین سطح از کارکرد خود عمل می کند.

علاوه بر نمونه های شناخته شده و بسیار عالی و قدرتمند از مدل های متنوع هود، نمونه های ارزان تری نیز وجود دارند که قابلیت نصب فیلتر ذغالی بر روی آن ها نیز وجود دارد.

در این نوع از دستگاه های هود نیز فیلتر ذغالی به صورت توکار و یا مخفی در داخل هود نصب و جایگزین فیلتر هود آلومینیومی می گردد.

در واقع برای نصب فیلتر ذغالی بر روی هود های متفاوت نکته ای که می بایست مورد توجه قرار داد قابلیت و قدرت موتور فن مرکزی دستگاه هود می باشد. در اغلب موارد قدرت مکش از 600 تا حدود 900 مترمکعب بر ساعت میزان قابل قبولی برای انجام این کار می باشد.

توان موتور نیز می بایست در حدود 200 وات باشد تا بستری مناسب برای عملکرد بهینه فیلتر ذغالی به وجود بیاید.

در غیر اینصورت این امکان وجود دارد که به موتور هود فشار زیادی وارد گردد و در نهایت عملکرد سیستم به کلی مختل شود.

استفاده از فیلتر ذغالی نیز می تواند موجب افزایش قیمت هود گردد.

با توجه به کیفیت های متفاوتی این فیلتر، قیمت فیلتر ذغالی هود نیز دستخوش تغییرات بسیاری می گردد. در واقع این ویژگی ها، مزایا و معایب فیلتر ذغالی هود است که موجب می شود تا قیمت های متفاوتی نیز وجود داشته باشد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 3 / 5. 2

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی