شلنگ خرطومی

شلنگ خرطومی

شلنگ خرطومی که درواقع نام مصطلح و بازاری آن لوله خرطومی هوا است، جهت انتقال هوا در انواع سیستم های تهویه مطبوع و هوارسانی سرد و گرم مورد استفاده قرار می گیرد.

شلنگ خرطومی به دلیل ظاهر خرطومی شکلی که دارد دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی می باشد به گونه که به صورت نرم و راحت و به کمک نیروی دست خم و راست شده و به هر شکل و حالتی در می آید و بدین ترتیب می توان از آن در فضاها و شرایط گوناگون استفاده نمود و در فضاهایی که صعب العبور است و یا امکان قرار گیری در آنها مشکل است به آسانی می توان استفاده نمود.

شلنگ خرطومی (Flexible Duct) علاوه بر استفاده جهت انتقال هوا در انواع سیستم های تهویه مطبوع، جهت انتقال آب برای آب رسانی به زمین های کشاورزی و باغات، جهت انتقال مواد نفتی و شیمیایی، جهت انتقال انواع گاز های سمی و غیر سمی، جهت انتقال مواد و ذرات پودری در انواع کارخانه ها و سایر کاربری ها و… مورد استفاده قرار می گیرد و درواقع علت این تنوع کاربری، تنوع بسیار بالایی است که در تولید آن در متریال ها و جنس های گوناگون دارا می باشد و همچنین این تنوع در زمینه سایز شلنگ خرطومی و متراژ آن هم وجود داشته و با توجه به نیاز پروژه و نیاز مشتری می توان این مقادیر را در تنوع بسیار بالایی تولید نموده و مورد استفاده قرار داد.

شلنگ خرطومی را می توان به صورت کدر، شفاف و یا نیمه شفاف از جنس پی وی سی تولید نمود و از نوع شفاف و نیمه شفاف آن می توان در فضاهایی که نیاز است تا مواد عبوری از داخل لوله خرطومی رویت گردد استفاده نمود.

همچنین سایر متریال هایی که می توان در ساختار شلنگ خرطومی از آنها استفاده نمود شامل برزنت، پلی اتیلن، پلی استر، آلومینیوم و… می باشد که هریک دارای خواص و وِیژگی های مخصوص به خود می باشد و البته این امکان نیز وجود دارد که بر اساس نیاز مشتری خواص و ویژگی های بر روی شلنگ خرطومی تعبیه گردد تا آن را جهت استفاده در کاربری و شرایط خاص با توجه به نیاز و شرایط پروژه مورد استفاده قرار دهد.

شلنگ خرطومی را همچنین می توان به صورت ساده با متریال های ذکر شده مورد استفاده قرار داد و یا اینکه به عایق بندی تجهیز نمود. جهت این امر می توان پیش از تولید آن و یا همزمان با تولید آن را به انواع عایق ها تجهیز نمود و این عامل یک ویژگی بسیار خاص و متحصر به فرد برای شلنگ خرطومی به شمار می رود چرا که برای بسیاری از سایر انواع کانال های هوا این امکان وجود نداشته ویا کلا امکان عایق نمودن وجود نداشته و یا اگر وجود داشته باشد تنها زمانی امکان پذیراست که آن کانال هوا تولید گشته و در محل پروژه نصب گردد که این عمل هم همواره با مشکلات و دردسر هایی همراه خواهد بود که در نهایت مهندس این امر را از انجام این عمل منصرف می سازد.

این در حالی است که وجود عایق برای شلنگ خرطومی بسیار مهم و ضروری به شمار می رود چرا که مانع از آسیب رساندن به شلنگ خرطومی شده و درواقع از آن در برابر نفوذ و ورود بسیاری از عوامل و موارد شیمیایی و طبیعی که درواقع یک عامل آسیب رسان محسوب می گردند محافظت نموده و مانع از ورود آنها و درواقع آسیب رساندن به شلنگ خرطومی می گردد در نتیجه کارایی و بازدهی عملکردی کانال هوا و در نهایت کل سیستم تهویه مطبوع را تا حد زیادی افزایش داده و موجب افزایش بسیار زیاد طول عمر آن می گردد.

از شلنگ خرطومی در بسیاری از کاربری ها و فضاها از جمله فضاهای تجاری، اداری، آموزشی، فرهنگی، تفریحی، مسکونی، بیمارستانی و درمانی و… مورد استفاده قرار می گیرد و درواقع می توان گفت که هیچ گونه محدودیتی از جهت استفاده از شلنگ خرطومی وجود نخواهد داشت.

شلنگ خرطومی در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی می نماید چرا که هنگامی که هوا، ماده و یا هر مایعی از داخل آن عبور می نماید، به علت آن که در ساختار شلنگ خرطومی هیچ گونه شکافی وجود نداشته و کاملا صاف می باشد، ماده از داخل لوله نشتی نکرده و موجب اتلاف و هدر رفتن انرژی نمی گردد بنابراین تا حد بسیار زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد.

علاوه بر آن، در مصرف هزینه ها و زمان هم کاملا صرفه جویی نموده و درواقع به عنوان یک کانال انتقال هوای صد در صد مقرون به صرفه و اقتصادی معرفی می گردد. به همین علت هم شلنگ خرطومی در بسیاری از پروژه ها به کارفرمایان و مهندسین تاسیسات پیشنهاد شده و می تواند یک عامل بسیار مهم در روند تکاملی پروژه تهویه و هوارسانی به فضاهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد و درواقع جایگزین بسیار مناسبی برای کانال های هوایی باشد که مناسب استفاده در تهویه مطبوع نمی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 3 =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال