خانهمحصولاتدریچه گرددریچه گرد کروی

دریچه گرد کروی

دریچه گرد کروی

 

دریچه گرد کروی (Ball Nozzle Round Ceiling Diffusers & Grilles) یا جت اسپورت نوعی از دریچه های گرد می باشند که غالبا بر روی سقف نصب شده و اغلب از آلومینیوم ساخته می شوند. در این گونه از دریچه ها قابلیت جدا شدن اجزاء داخلی از قاب خارجی وجود ندارد که شاید بتوان این مورد را از معایب آن نام برد. فریم بیرونی به جزء کروی شکل داخلی متصل شده که این کره میان تهی با تکیه کردن بر این قاب و غلتیدن در پایه قاب امکان انتقال هوا را به اکثر نقاط فضای  مورد نظر فراهم کرده و به طور کلی هوا در یک مدار 180 درجه انتقال یافته و در محیط انتشار می یابد.

همانطور که پیشتر اشاره شد دریچه گرد کروی قابلیت تنظیم هوا را داشته و جریان هوا را با سرعت قابل توجهی تا مسافت زیادی انتشار داده و این دریچه ها در جهت های مختلف و به صورت دستی قابل تنظیم می باشند. در دریچه گرد کروی سیستم منتشر کننده هوا به شکل شیپوری بوده که در داخل آن یه جزء کروی قرار داده شده که می تواند به دور خط محور و در کلیه جهات تا 30 درجه گردش کند.

از مزایای دریچه گرد کروی می توان موارد زیر را نام برد :

 • افزایش یافتن سرعت جریان هوا و طول برد آن به دلیل ساختار دریچه گرد کروی
 • فراهم کردن جریان هوا در مسیر مورد نظر با حداکثر زاویه تغییر 30 درجه در هر جهت
 • به دلیل طول برد زیاد در دریچه گرد کروی از طول و تعداد انشعابات کانال ها کاسته می شود.
 • امکان تنظیم جهت هوادهی به سمت بالا یا پایین که به منظورایجاد و بهره وری مناسب وافزایش شرایط مطبوع در فصول سرد و گرم
 • دارا بودن امکان نصب به صورت سقفی و دیواری و یا هر موقعیت مناسب دیگر به خصوص در اماکن بزرگ و وسیع
 • امکان نصب آسان بر روی کانال های گرد و چهارگوش همراه با چیدمان های مختلف که ظاهری آراسته و چشم نواز به همراه دارد.
 • به واسطه سطح مقطع کم خروجی دردریچه گرد کروی، قابلیت متعادل کردن فشار سیستم کانال کشی از طریق این دریچه وجود دارد.
 • طراحی ایرودینامیکی انجام شده بر روی این دریچه ها به جهت پیدایش جریان یکنواخت و کاسته شدن سطح صدا می باشد.
 • نوع آلومینیومی آن در برابر خوردگی مقاوم است.

از نکات بالا می توان نتیجه گرفت که دریچه گرد کروی امکان استفاده در فضاهای بزرگ و مرتفع مانند سالن های تولیدی و صنعتی نظیرکارخانجات،نمایشگاه ها، تالار های گردهمایی و غیره را به دلیل طول برد زیاد آن مقدور می سازد و همچنین در فضاهایی مانند سالن های سینما، آمفی تئاترو کنسرت و … نیز به سبب سطح کم میزان صدای تولیدی به هنگام کار که کارایی بیشتری را به دریچه گرد کروی می دهد، مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه براین می توان گفت که به منظور حصول هزینه نهایی بنابر نوع دریچه، قیمت نهایی از لیست قیمت بخش فروش بسیاری از تولیدکنندگان و نمایندگی فروش دریچه گرد کروی قابل دریافت است.

گاهی مواقع  به دلیل وجود قطعات و تجهیزاتی نظیر ماشین آلات، قفسه ها و مبلمان، اجزاء نورپردازی و اجزاء متحرک محیط مانند پارتیشن ها در فضا، این اجزاء مانعی را دربرابر مسیر هوا ایجاد کرده و یا جریان آن را به سمت دیگری می رانند. لذا به منظور انتقال هوا به تمامی نقاط، طراحان برای انتقال بهتر و مفیدتر جریان هوا تعداد دریچه ها را بیشتر کرده که این امر سبب افزایش میزان انشعابات کانال کشی بنا شده و افزایش احتمال تداخل با سایر تجهیزات بنا و سیستم تأسیسات و سختی های اجرا را به دنبال خواهد داشت. در پی این مشکل، دریچه گرد کروی مناسب ترین گزینه و گره گشا خواهند بود.

مشخصات فنی دریچه گرد کروی

دریچه گرد کروی از سه جزء اصلی و  مهم تشکیل شده است که عبارتند از :

  • فلنج
 • پین و مهره ها
 • توپی متحرک

مکانیزم این قطعات در دریچه گرد کروی به این شکل است که :

مابین فلنج و توپی متحرک یک نوار درزبند از جنس پلی استر قرار گرفته که از نشت و ورود هوا ممانعت به عمل آورده و در اثر اصطکاکی که با توپی ایجاد می کند، باعث می شود که توپی متحرک بعد از چرخش و رسیدن به زاویه دلخواه و مناسب در همان  شکل ثابت بماند. پین های نگهدارنده فلنج دارای سوراخ هایی در بدنه خود می باشند که در مواقع نصب دریچه  گرد کروی می توان از آنها برای بستن پیچ بهره جست.

دریچه گرد کروی در یکی از انواع خود دارای رابط استوانه ای شکل هستند که امکان اتصال به هر نوع کانال گرد مانند کانال های خرطومی، اسپیرال و غیره را به آن می دهد. علاوه بر این می توان دریچه گرد کروی را در سه راهی و چهارراهی ها و … به کار برد. دریچه گرد کروی را می توان به صورت انفرادی و یا گروهی بر روی کانال های گرد و یا چهارگوش و همچنین سقف کاذب نصب کرد وعلاوه بر این دریچه گرد کروی امکان نصب در خروجی سه راهی ها، چهارراهی ها و دیگر انشعابات به عنوان جایگزین دیفیوزرهای معمولی به کار برد.

قابلیت تنظیم دریچه گرد کروی بنابر تغییرات فصلی یکی دیگر از امکانات این گونه از دریچه های گرد می باشد که بر قابلیت ها و مزایای آن می افزاید. این امر زمانی که نازل به صورت افقی قرار گرفته شده باشد و با چرخاندن دهانه دریچه به جهات مختلف مانند بالا و پایین امکان پذیر می باشد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی