خانهمحصولاتدریچه گرددریچه گرد مشبک آلومینیومی

دریچه گرد مشبک آلومینیومی

دریچه گرد مشبک آلومینیومی

دریچه های هوا یکی از محصولات لازم و ضروری در سیستم های تهویه مطبوع بوده و در واقع در کنار کانال های انتقال هوا مکمل عمل هوارسانی می باشند. این دریچه های هوا موجب افزایش فشار استاتیکی و کاهش سرعت جریان هوا در سیستم های تهویه مطبوع می گردد.

این دریچه ها دارای انواع گوناگونی می باشند و به دو صورت دریچه گرد و دریچه چهارگوش تولید می گردند.

یکی از پر کاربرد ترین و پر مصرف ترین دریچه های گرد، دریچه گرد مشبک آلومینیومی می باشد که به دلیل مزایای فراوانی که دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربری های پر مصرف دریچه گرد مشبک آلومینیومی گسترده است. یکی از این کاربری ها مخلوط نمودن هوای موجود در فضا و هوایی که به محیط وارد می شود می باشد، مورد بعدی جابه جایی هوای تولید شده در انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد. دیگری امکان کنترل سرعت هوای جریان یافته در فضا و یا حتی مسدود نمودن آن می باشد.

مورد بعدی هم به این صورت است که می توان در هر جهت دلخواه و مورد نظر خود هوا را منتقل نمود و منتشر کرد.

هنگامی که از دریچه گرد مشبک آلومینیومی در یک سیستم تهویه مطبوع استفاده می گردد، جریان هوایی که تولید و منتشر شده و راندمان این نوع از سیستم ها بسیار افزایش یافته و موجب افزایش کارایی آن نیز می گردد در منیجه به دنبال آن طول بر طول عمر سیستم نیز افزوده می گردد.

به کمک دمپرهای پروانه ای می توان شدت و فشار هوای خروجی و انتشار یافته را افزایش داد و یا حتی می توان موجب مسدود نمودن هوای خروجی از دریچه گرد مشبک آلومینیومی و مانع از انتشار آن شد اما در برخی مواقع تعبیه دمپرها و سایر اجزای کنترل هوا، در مجاورت دریچه گرد مشبک آلومینیومی، موجب ایجاد اختلال در عملکرد آن می گردد در نتیجه باید در محل تعبیه دمپر نهایت دقت را اعمال نمود تا مانع از فعالیت و کارکرد درست دریچه نگردد.

همان طور که پیش تر نیز گفته شده دریچه گرد مشبک آلومینیومی دارای تنوع بسیار زیادی در زمینه نوع، شکل، جنس و متریال، جنس مصالح بکار رفته در ساختار، به انواع اشکال گرد، مستطیل، مربع، مشبک، خطی، برجسته،آلومینیومی، پلاستیکی و… می باشند که هریک از این موارد با توجه به نیاز و کاربری تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند و مواردی که ذکر شده جزو پر کاربرد ترین و پر مصرف ترین انواع این دریچه ها می باشند که بیشتر در سیستم های سرماساز و گرماساز مورد استفاده قرار می گیرند.

دریچه گرد مشبک آلومینیومی نیز یکی از پر مصرف ترین و پر کاربرد ترین انواع دریچه ها می باشد چرا که شکل ظاهری آن یعنی گرد بودن آن بسیار پر طرفدار است و از طرفی جنس آلومینیومی آن به دلیل آنکه دریچه گرد مشبک آلومینیومی در برابر بسیاری عوامل نظیر عوامل گوناگون محیطی و زیستی، نفوذ رطوبت، حرارت، انواع باکتری ها و میکروب ها و… مقاومت نمود و موجب افزایش استحکام دریچه گرد مشبک آلومینیومی می گردد. به همین دلایل ذکر شده این نوع دریچه گرد مشبک آلومینیومی نسبت به سایر انواع و اشکال دریچه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

از دریچه گرد مشبک آلومینیومی به دو شیوه می توان مورد استفاده قرار داد:

  • دمش با بیشترین مقدار چگالی هوا و یا به عبارت ساده تر منتشر نمودن و انتقال هوای ورودی در انشعابات ورودی سیستم های تهویه مطبوع
  • برگرداندن هوای خروجی در انشعابات برگشت با بیشترین مقدار و حجم هوای خروجی.

بنابراین در پی موارد ذکر شده، بیشترین کاربرد دریچه گرد مشبک آلومینیومی، در مسیر برگشت و تخلیه می باشد.

اما از این نوع دریچه گرد مشبک آلومینیومی در تمامی فضاها و کاربری ها می توان استفاده نمود وهیچ گونه محدودیت فضایی برای آن وجود ندارد.

در فضاهایی که تنها به صورت تک کاربری و تک عملکردی هستند، در قسمت رفت هوا مورد استفاده قرار می گیرد اما در سایر سیستم های دو یا چند عملکردی، بیشتردر قسمت برگشت و تخلیه مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین کارایی دریچه گرد مشبک آلومینیومی در فضاهایی است که نیازمند طول بلند پرتابی و افت پایین فشار جریان هوا نیازمند است. به دلیل آنکه در هنگام رو به رویی با جریان هوا بیشترین مقدار شدت جریان در هوای خروجی را ایجاد می نماید، دارای سطح اصطکاک پایینی می باشد.

دریچه گرد مشبک آلومینیومی پره های این دریچه به صورت موازی کنار هم قرار گرفته اند و به کمک آن هوای خارج شده را کنترل می نماید و به این منظور به صورت عمودی و افقی در دریچه گرد مشبک آلومینیومی طراحی می گردد.

در مواردی پره های دریچه گرد مشبک آلومینیومی به صورت ثابت و با زاویه 45 و یا 0 درجه تعبیه می گردد، در این حالت هوادهی به صورت یک طرفه و چهار طرفه  صورت می گیرد و حتی امکان انتقال هوا به صورت چرخشی نیز وجود دارد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی