خانهمحصولاتدریچه چهارگوش ابزارخان

دریچه چهارگوش ابزارخان

دریچه چهارگوش

درواقع وظیفه اصلی دریچه چهارگوش ابزارخان چرخش و توزیع هوا به صورت یکنواخت در محیط می باشد که به وسیله های پره های دریچه به صورت افقی انجام می پذیرد. پره هایی که در بخش داخلی ساختار دریچه چهارگوش قرار گرفته اند قابلیت این را دارند که جریان هوا را در یک، دو، سه و یا چهار طرف پخش کنند.

اگر طراحی کانال ها به گونه ای باشد که لازم باشد کانال کشی در سقف و به صورت افقی صورت گیرد، می بایست از دریچه چهارگوش ابزارخان که در سقف تعبیه می گردد استفاده نمود. در این حالت اگر خروجی انشعابی که از سمت کانال می آید از سقف کاذب خارج شده باشد؛ این خود علتی دیگر خواهد بود تا از دریچه های چهارگوش سقفی استفاده نماییم.

کاربرد دریچه چهارگوش ابزارخان

دریچه چهارگوش ابزارخان همانطور که از نام آن بر می آید به سادگی بر روی کانال های چهارگوش قابل نصب هستند. لازم به ذکر است که این دریچه چهارگوش را با یک تبدیل چهارگوش به گرد نیز می توان بر روی کانال های گرد همچون کانال های اسپیرال نصب و به راحتی استفاده نمود.

همانطور که گفته شد؛ دریچه چهارگوش ابزارخان می تواند هوا را در یک الی چهار جهت در محیط پخش کند و این کار ار به صورت افقی ( در حالتی که دریچه بر روی سقف تعبیه شده باشد ) انجام می دهد. بنابراین می توان دریچه چهارگوش را به چهار مدل یک طرفه، دوطرفه، سه طرفه و چهارطرفه تقسیم بندی نمود.

علاوه بر دسته بندی فوق که بر اساس جهت پخش هوا می باشد، انواع دیگری از دریچه چهارگوش نیز طراحی و تولید می گردد. دریچه های چهارگوش مشبک و دریچه های خورشیدی نیز از انواع دیگری هستند که در کنار کاآمدی بسیار بالا ظاهری شیک و لوکس نیز دارند.

اگر بنا باشد که دریچه چهارگوش ابزارخان عمل هوارسانی را از سقف انجام دهد؛ دریچه سقفی نام می گیرد که در کنار انواع دیگری از دریچه های سقفی همچون دریچه های سقفی تایلی و گرد از جمله پرکاربردترین دریچه هایی است که می توان جهت رفت و برگشت هوا از آن بهره برد.

ساز و کاری که به وسیله دریچه چهارگوش ابزارخان در حالتی که در سقف نصب می گردد به این صورت است که چرخش هوا در زیر سقف افزایش می یابد و همین مسئله موجب می گردد تا درجه حرارت و سرعت جریان هوای محیط به سرعت به حالت استاندارد برسد و معادل گردد.

سرعت تهویه مناسب

مسئله ای که می تواند سرعت رسیدن به این تعادل و یا به عبارتی سرعت تهویه مناسب را افزایش دهد جهت پره های دریچه چهارگوش ابزارخان می باشد که می بایست با توجه به حجم هوای ورودی و خروجی، فضای موردنظر ( هم به لحاظ بزرگی و کوچکی و هم به لحاظ میزان آمد و شد افراد به محیط ) و استانداردهای کارشناسی شده، طراحی گردد.

از جمله موارد مهم دیگر که می تواند در جهت پره های دریچه چهارگوش ابزارخان و هم چنین انتخاب مدل ( یک طرفه ، دوطرفه و… ) مهم باشد، قطر کانال هوایی است که دریچه بر روی آن نصب می گردد.

نصب دریچه چهارگوش ابزارخان

نحوه قرار گیری دریچه چهارگوش در پلان پروژه می تواند نوع دریچه چهارگوش که می خواهیم استفاده کنیم را تعیین کند. به عنوان مثال دریچه های دوطرفه که به اصطلاح دریچه چهارگوش سقفی کنجی نیز نام دارند، می بایست در کنج های سقف استفاده گردد. و یا دریچه چهارگوش ابزارخان که به صورت سه طرفه طراحی و تولید می گردد، برای کناره های سقف ( تلاقی سقف با دیوار های جانبی ) مناسب می باشد.

کلیه انواع مختلف دریچه چهارگوش ابزارخان با سوراخ پیچ و یا فنر قابل نصب می  باشند و این موضوع موجب می گردد تا جهت نصب آن، ابزار و روش های پیچیده و سختی مورد نیاز نباشد.

موردی که بر محبوبیت این نوع از دریچه ها می افزاید تولید سفارشی آن می باشد. به بیان دیگر دریچه چهارگوش ابزارخان را می توان بر اساس نیاز مشتری و کارفرما در کلاف های 2.5 ، 3 و 5 سانتی متری طراحی و تولید نمود. علاوه بر آن دریچه های چهارگوش تولیدی این قابلیت را دارد که در رنگ های متفاوت از جمله مشکی، طوسی، قهوه ای و یا حتی رنگ های روشن مخصوص محیط های بهداشتی و سالن ها با کاربری های متفاوت، تولید گردد.

جنس دریچه چهارگوش ابزارخان از آهن و آلومینیوم ضد زنگ می باشد که در مدل های رنگ آمیزی شده یک پوشش رنگ پودری الکترواستاتیک هم بر روی آن قرار می گیرد.

دریچه های چهارگوش هم به صورت برجسته و هم به صورت تخت عرضه می گردد. دریچه های تخت پره هایی متوالی و هم سطح دارند که به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. اما دریچه چهارگوش ابزارخان از نوع برجسته ساختار پره های متفاوتی نسبت به حالت تخت دارد. دریچه های چهارگوش برجسته در قسمت داخلی پره ها با یک شیب نسبی در کنار هم به صورت موازی جای می گیرند. که این شیب پره ها در دریچه های سقفی موجب می گردد تا هوا به شدت و سرعت بیشتری وارد محیط گردد و هم چنین هوا در سطح پایین تری ( حدود 3 الی 5 سانت ) پایین تر پخش گردد. که این امر خود به سرعت جریان هوای مطلوب کمک شایان توجهی می نماید.

دریچه گرد

از دریچه چهارگوش ابزارخان در موارد بسیاری جهت پخش هوای دیفیوزری برای تمام سیستم های تهویه مطبوع ( کلیه دستگاه های داکت اسپیلت، هواساز ها ، فن کویل ها و … ) کاربرد دارد. علاوه بر آن دریچه های چهارگوش در سقف نیز تعبیه می گردند به ویژه در سقف های کاذب که ساختار آن به صورت تایلی می باشد. که به تفصیل به شرح دریچه چهارگوش ابزارخان مدل سقفی پرداخته ایم.

از دریچه های چهارگوش همچنین می توان در ارتفاعات بسیار بلند در مکان های مثل سالن های بزرگ ورزشی یا سوله ها استفاده نمود. محل نصب دریچه چهارگوش که به صورت سقفی می باشد، عمدتاً سقف گچی، سقف کاذب، سقف تایل 60 در 60 است. لازم است به این نکته اشاره کنیم که برای نصب در سقف تایل 60 در 60 این امکان وجود دارد که  دریچه با قاب 60 در 60 طراحی و تولید گردد. و نصب آن هم بدون پیچ و سوراخ اضافی بر روی قاب دریچه صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که دریچه چهارگوش از هر نوع و مدلی که باشد؛ جهت کارایی بالاتر یک سری لوازم و تجهیزات جانبی نیاز دارند که در هنگام نصب مورد استفاده قرار می گیرد. اولین موردی که به عنوان همراه همیشگی دریچه ها ارائه می گردد درواقع همان دمپر می باشد که بر روی دریچه های چهارگوش نصب می شوند و به کمک آن ها می توانیم شدت و سرعت جریان عبوری از دریچه چهارگوش ابزارخان را کنترل نماییم.

انواع دمپر مناسب دریچه چهارگوش

باید به این نکته اشاره کنیم که دمپر هایی که برای هر یک از مدل های دریچه هوای چهارگوش به کار می رود متفاوت می باشد. به عنوان مثال دمپر مورد استفاده برای دریچه چهارگوش ابزارخان از مدل برجسته کاملا با دمپری که برای مدل تخت استفاده می گردد متفاوت است. زیرا شیار ها یا همان پره های این دو نوع دریچه با هم کاملا متفاوت بوده و می بایست این موضوع در نصب دمپر بر روی دریچه در نظر گرفته شود.

دمپر هایی که برای دریچه چهارگوش ابزارخان می توان به کار برد عبارت است از دمپر پشت دریچه اهرمی، دمپر پشت دریچه ولومی، دمپر پشت دریچه موتوری و همچنین دمپر پروانه ای که برای دریچه های چهارگوش چهارطرفه کاربرد بسیار زیادی دارد.

مورد دیگر تبدیل گرد به چهارگوش است که اگر بخوهیم دریچه چهارگوش ابزارخان را بر روی کانال های هوا که به صورت اسپیرال و گرد هستند نصب کنیم، مورد استفاده قرار می گیرد. ااز سوی دیگر برای نصب دریچه چهارگوش هوا بر روی کانال های فلکسیبل نیز از باکس های تبدیل به کانال فلکسیبل استفاده می گردد.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده برای نصب دریچه چهارگوش ابزارخان ، به یک سری از تجهیزات دیگری نیاز می باشد مانند اتصال کانال های فلکسیبل که تعداد و سایز آن ها بر اساس پلان کانال کشی پروژه توسط کارشناس برآورد می گردد.

برای انتخاب درست و مناسب دریچه چهارگوش ابزارخان می بایست پارامتر های زیادی را در نظر داشت. یکی از این پارامتر ها سرعت جریان هوای ورودی از کانال به محیط می باشد. جریان هوایی که روی دریچه وارد می شود ، مقداری از سطح که ورود هوا از آن به طور متوالی انجام می گیرد ( منظور سطح مفید دریچه چهارگوش ابزارخان می باشد )، مکان نصب دریچه، استانداردهای مربوط به طراحی پلان، موارد مربوط به معماری بنا و …همه و همه می بایست در انتخاب مناسب ترین نوع از دریچه چهارگوش بررسی و در نظر گرفته شود.

در کنار تمامی این موارد بهره بردن از مشاوران متخصص در این زمینه به یک انتخاب هوشمندانه می انجامد. چرا که کلیه امور مربوط به طراحی، تولید، جانمایی و نصب دریچه چهارگوش توسط نرم افزارهای مهندسی انجام می پذیرد و در نهایت نتیجه مطلوبی به دست می دهد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی