خانهمحصولاتدریچه گرددریچه هوا

دریچه هوا

دریچه هوا

در یک پروژه تهویه مطبوع، برای آنکه پروژه تمام و کمال و بدون هیچ گونه نقص و مشکلی انجام بپذیرد به لوازم و محصولات گوناگونی نیاز می باشد. یکی از این محصولات و درواقع آخرین محصولی که در یک عملیات تهویه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرد، دریچه هوا می باشد. دریچه هوا (Air Vent) نقش بسیار مهم و اساسی در سیستم کانال کشی تهویه مطبوع دارد و بدون وجود آن پروژه کاملا ناقص و نا تمام می ماند. همچنین در دقت بهترین نوع دریچه هوا باید بسیار دقت نمود چراکه دریچه هوا دارای تنوع بسیار زیادی از سایز، رنگ، نوع، شکل، ابعاد، ویژگی ها و… دارد که هریک جهت استفاده در کاربری خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت طراحی و انتخاب نوع دریچه هوا در ابتدا طراح تمام بررسی های لازم و محاسبه بارهای حرارتی و برودتی و در نظر گرفتن کاربری فضا و تمامی موارد مورد نیاز، دریچه هوا مورد نیاز را طراحی و یا انتخاب می نماید. بنابراین با توجه به شرایط و ویژگی های فضای مورد نظر باید بهترین نوع دریچه هوا متناسب با نوع کاربری فضا تهیه و مورد استفاده قرار داد. چون اگر دریچه هوا اشتباهی برای فضا مورد استفاده قرار بگیرد، مشکلات و عواقب فراوانی را با خود به همرا خواهد داشت و هزینه و وقت بسیاری را پس از آن باید صرف تعویض و تعمیر آن نمود.

به صورت کلی دریچه های تنظیم هوا به 4 دسته دریچه هوای برگشت، دریچه هوای رفت، دریچه بازدید سا دسترسی و دریچه دریچه تخلیه هوا یا مکش تقسیم بندی می گردد و نوع دریچه ها باید متناسب با این کاربری ها انتخاب و اجرا گردند.

کاربری اصلی دریچه هوا جهت تنظیم فشار هوای عبوری و یا حتی مسدود نمودن هوای خروجی و یا هوای ورودی دهانه انشعاب هوا در کانال های انتقال هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

دریچه هوا از نظر جنس به سه دسته پلاستیکی، چوبی یا همان ام دی اف و فلزی که شامل آهنی و آلومینیومی می گردد تقسیم می شود و از نظر شکل ظاهری نیز به دو دسته گرد و چهارگوش تقسیم بندی می گردد.

حال به معرفی انواع تقسیم بندی دریچه هوا می پردازیم.

فلزی آلومینیومی – آلومینیومی دیواری – آلومینیومی خطی – آلومینیومی سقفی – آلومینیومی مشبکی – آلومینیومی قوس دار – آلومینیومی گرد – گرد مشبک – گرد جت نازل – گرد کروی – گرد سونایی – گرد برجسته – آلومینیومی تایلی – آلومینیومی پادری – آلومینیومی پرده z – آلومینیومی اتاق عمل – آلومینیومی خورشیدی – آهنی دیواری – آهنی چندطرفه سقفی – آهنی پره Z – آهنی اتاق عمل

بر روی دریچه هوا می توان دمپر پروانه ای تعبیه نمود جهت تنظیم میزان شدت و سرعت فشار هوا و یا مسدود نمود خروج و عبور هوا.

همان طور که توضیح داده شد در یک پروژه کانال کشی پس از آنکه کانال کشی انتقال هوا انجام پذیرفت، در انتها، در هر فضا دریچه هوا تعبیه و قرار داده می شود تا هوایی که در انتها به دریچه های می رسد را در فضای مورد نظر پخش نماید و هرچه دریچه هوا به فضا نزدیکتر باشد هوای خنک زودتر به محیط رسیده و فضا را خنک می نماید و به این نکته باید توجه نمود که حتما باید اندازه دریچه هوا متناسب با ابعاد و متراژ فضای مورد نظر باشد. برای مثال در یک فضای کوچک و با متراژ کم اگر دریچه هوا بزرگ قرارداده شود، فضای اتاق بسیار سرد می گردد و برعکس اگردر یک فضای بزرگ دریچه هوا کوچک قرار داده شود، فضای اتاق اصلا خنک نمی گردد. بنابراین ابعاد و اندازه دریچه هوا کاملا باید متناسب با متراژ فضای مورد نظر باشد تا هوای مطبوع و دلپذیر در فضا وجود داشته باشد.

دریچه هوا گرد و دریچه هوا چهارگوش در مدل های مختلف به صورت پره های مدور، مشبک و … برای انتقال هوا در حالت های مختلف و کاربری های مختلف فضا مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت دریچه هوا بالا نیست و بسیار ارزان است به همین دلیل موجب افزایش هزینه ها در پروژه نمی گردد و همچنین بسیار قابل دسترس می باشد.

نصب دریچه هوا کار دشواری نیست و به دلیل آنکه وزن سبکی دارد، به راحتی نیز این کار انجام می پذیرد و تنها باید توسط نصاب متخصص و حرفه ای عمل نصب انجام شود تا کاملا ضحیح و دقیق و بدون هیچ مشکلی انجام بپذیرد.

تنوع ابعاد، سایز، شکل، متریال و… در دریچه هوا بسیار زیاد است زیرا گستره استفاده از دریچه گرد بسیار زیاد می باشد و جهت کاربری های مختلف و گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این دریچه ها در پروژه کانال کشی امری بسیار ضروری می باشد و وجود آنها بسیار مهم و اساسی است. در فضاهایی مانند فضاهای درمانی و پزشکی، بیمارستان ها، کارخانه ها، انبارها و سوله ها، فضاهای ورزشی و باشگاه ها، ورزشگاه ها، مراکز تجاری، اداری، فضاهای مسکونی و… مورد استفاده قرار می گیرد و دارای استاندارهای فراوان و بسیاری می باشند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی