خانهمقالاتدریچه سقفی

دریچه سقفی

دریچه سقفی

در حالت کلی برای مواردی که هوارسانی از طریق سقف انجام می گیرد، از دریچه سقفی استفاده می گردد. و شکل کلی این نوع از دریچه ها به صورت چهارگوش، گرد و یا دریچه سقفی تایلی می باشد.

در بسیاری موارد کانال کشی در سقف انجام می گیرد. به عبارت دیگر کانال به صورت افقی در سقف اجرا می گردد. در این صورت دهانه انشعاب برای ورود هوا به داخل فضای ساختمان نیز می بایست در سقف تعبیه گردد. مانند کانال کولر که در سقف و یا قسمت های بالایی دیوار دریچه کولر سقفی را بر روی آن نصب می نمایند. و ابعاد دریچه کولر را نیز با توجه به سایز کانال کار شده تعیین می گردد و به تبع آن قیمت دریچه کولر سقفی نیز افزایش و کاهش می یابد.

انواع دریچه سقفی

دریچه سقفی  انواع و مدل های متنوعی هم به لحاظ شکل هندسی ظاهری و هم به لحاظ کاربرد دارند. دریچه سقفی گرد، مشبک و خورشیدی از نمونه های پر مصرف آن می باشد. و دریچه سقفی چهارگوش نیز در مدل های متنوعی تولید و ارائه می گردد که عبارت است از دریچه چهارگوش یک طرفه، دو طرفه، سه طرفه و چهار طرفه.

دریچه سقفی ثابت

یک نوع از دریچه تحت عنوان دریچه سقفی ثابت وجود دارد که ساده ترین حالت دریچه می باشد و به سادگی بر روی کانال های چهار گوش و یا به کمک تبدیل بر روی کانال های گرد همچون کانال اسپیرال نصب می گردد. در واقع دریچه سقفی چهارگوش نیز یکی از اتصالات لوله اسپیرال به شمار می رود که با کمک یک تبدیل چهارگوش به گرد بر روی آن نصب می شود.

دریچه را نیز می توان در سیستم تهویه مطبوع بر روی دهانه کانال فلکسیبل نیز نصب نمود. البته نصب دریچه بر روی داکت فلکسیبل نیز تبدیل مخصوص به خود را می خواهد. در بسیاری از موارد در سیستم های تهویه مطبوع جهت جلوگیری از افت فشار و همچنین کاهش اتلاف انرژی، می توان کانال و اطراف دریچه را عایق بندی نمود و با یک اتصال دریچه را به کانال فلکسیبل عایق دار و انواع لوله خرطومی مکنده متصل نمود. در اینگونه موارد عایق الاستومری می تواند بهترین نوع از عایق جهت جلوگیری از هدررفت انرژی باشد.

عملکرد دریچه سقفی به گونه ای است که موجب پخش هوا تا میزان بالایی در فضای مورد نظر می گردد. از سوی دیگر جهت پره ها نیز موجب می گردد تا سرعت جریان هوا به حد مناسبی برسد. بنابراین می توان انتظار داشت که توزیع و همچنین دمای هوا در حد بسیار مطلوبی باشد.

از دریچه سقفی در بیشتر مواقع برای نصب بر روی کانال هوا رفت استفاده می گردد. اما در برخی موارد جهت هدایت هوای برگشت نیز بر روی کانال های خروجی نصب می گردد.

از دریچه می توان در محیط های متفاوتی مانند انواع مکان های اداری، بیمارستانی و خانگی با سقف های متفاوت با ارتفاع متفاوت استفاده نمود. در حالت کلی دریچه را در کاربردهای سرمایشی، گرمایشی و یا جهت تهویه مطبوع می توان استفاد نمود.

دریچه سقفی دمپردار

دریچه سقفی دمپردار نیز از انواع دیگر دریچه می باشد که برای کلیه دستگاه های تهویه مطبوع ، لوله خرطومی هوا ، داکت اسپلیت، فن کویل، هواساز ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. به وسیله دریچه دمپر دار می توان میزان و سرعت انتقال هوا به فضای داخل را کنترل و تنظیم نمود. به  همین دلیل دریچه دمپر دار از جمله نمونه های کاربردی و پرطرفدار در میان کلیه مدل های دریچه هوا می باشد.

در مواردی که از دریچه سقفی برای هوای برگشت و اگزاست استفاده می گردد؛ معمولا حجم هوای خروجی تا حد بالایی می باشد که نیاز است تا با سرعت و جریان یکنواخت جریان هوا را به خارج هدایت نمود.

دریچه گرد

از جمله قابلیت ها و مزایای استفاده از دریچه می توان به توزیع و پخش یکنواخت هوا در محیط اشاره نمود. در دریچه چهارگوش عمل هوادهی و توزیع هوا از 1 تا 4 طرف صورت می پذیرد.  و دریچه گرد نیز در مدل های تخت و برجسته تولید و ارائه می گردد.

انواع متفاوت از دریچه از جنس آهن و یا آلومینیوم ضد زنگ ساخته می شود. این امکان نیز وجود دارد که دریچه را در رنگ های متفاوت سفید، استخوانی، قهوه ای، طوسی و … بنا به درخواست و سفارش مشتری با بالاترین کیفیت تولید نمود.  دریچه های سقفی که رنگ می شوند همگی دارای یک نوع از پوشش الکترواستاتیک می باشند که به ماندگاری بالای رنگ آن نیز کمک می کند. و در طولانی مدت مشکلی برای آن به وجود نمی آید.

دریچه چهارگوش

دریچه سقفی چهارگوش به دلیل اینکه پره های آن به صورت متوالی می باشد؛ می تواند کار توزیع و پخش هوا را به صورت کاملا یکنواخت به صورت افقی انجام دهد. این موضوع سبب می گردد تا این مدل از دریچه پرکاربردترین نمونه دریچه هوا به شمار رود.

عملکرد این دریچه به گونه ای می باشد که موجب می شود تا پخش هوا مطلوب در فضای زیر سقف به سرعت دمای هوا را متعادل گرداند. در نتیجه یک جریان متعادل از هوا در داخل محیط به وجود می آید که وظیفه اصلی سیستم های تهویه مطبوع می باشد. در واقع این دریچه برای دهش و یا تخلیه هوای محیط مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع دریچه سقفی چهارگوش :

 • دریچه سقفی چهار طرفه : این مدل از دریچه چهارگوش از جمله پرکاربرد ترین نمونه های آن می باشد که با توجه به ساختار متقارنی که دارد می تواند جریان هوا را در کلیه جهات پره های دریچه منتشر نماید. این نوع از دریچه هم برای دمش و هم مکش به کار گرفته می شود.
 • دریچه سقفی سه طرفه : ساختار پره های این نوع از دریچه چهارگوش به صورت U شکل می باشد که می تواند هوا را در سه جهت پرتاب نماید و بیشتر مناسب نقاطی است که از یک طرف به دیوار منتهی می گردد.
 • دریچه سقفی دو طرفه : این نوع از دریچه L شکل به دریچه کنجی نیز معروف است و هدایت هوا را در دو جهت عمود بر هم انجام می دهد.
 • دریچه سقفی یک طرفه : مانند انواع کانال های کولر که با توجه به جهت و شیب پره ها موجب انتشار جریان هوا در یک جهت خاص می گردد.

دریچه سقفی گرد در دو نوع تخت و برجسته طراحی و تولید می گردد. همه انواع این مدل از دریچه دارای یک خروجی مدور و دایره شکل می باشند و به همین دلیل می تواند جریان هوا را در تمام جهت ها پخش نماید.

 • دریچه سقفی گرد تخت : این نوع از دریچه می تواند جریان هوا را به صورت 360 درجه در فضا منتشر نماید و مناسب فضایی با سقف تا ارتفاع 4 متر می باشد.
 • دریچه سقفی گرد برجسته : این نوع از دریچه بیشتر برای نصب در انتهای کانال هایی مناسب است که در سیستم های تهویه مطبوع به کار می روند و می توانند هوای تازه را در محیط پخش نمایند.

از دریچه گرد می توان در محیط های متفاوت با سقف هایی در ارتفاعات بلند نیز استفاده نمود و انتشار هوای کاملا مطلوبی را انتظار داشت. فضاهایی مانند فروشگاه های بزرگ و سالن های بزرگ غذاخوری، سوله ها و انبارهای بزرگ، ورزشگاه ها، فضاهای بیمارستانی و درمانی، کارخانه های صنعتی و کارگاه های تولیدی و … همگی نمونه هایی از کاربرد این نوع از دریچه می باشد.

دریچه گرد

قیمت دریچه سقفی

لازم به ذکر است اولین فاکتور جهت تعیین قیمت دریچه در واقع جنس دریچه می باشد. نوع و سایز و همچنین کیفیت ساخت و متریال مصرفی همگی عوامل بعدی می باشند که بر روی قیمت آن موثر هستند.

به عنوان مثال دریچه های ساخته شده از آهن ارزان تر از دریچه از جنس آلومینیوم می باشند. دلیل این تفاوت قیمت در درجه اول نوع ماده اولیه و البته اختلاف قیمت ورق آلومینیوم نسبت به ورق آهن می باشد. از سوی دیگر کاربرد آلومینیوم به مراتب بیشتر از آهن به وِیژه در محیط های گوناگون از جمله محیط هایی با درصد رطوبت بالا می باشد.

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار بر روی قیمت دریچه سقفی دمپردار و یا بدون دمپر بودن آن می باشد. که به طور قطع اضافه شدن دمپر به دریچه می تواند قیمت آن را تا حدودی افزایش دهد اما در مقابل امکان تنظیم و کنترل جریان هوا را به ما می دهد.

این نکته نیز قابل ذکر است که قیمت دریچه سقفی چهارگوش در شهر های متفاوت می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال بسیاری از شهر ها همچون تهران ، تبریز ، مشهد ، اهواز و شیراز از جمله شهر هایی هستند که نه تنها در زمینه ساخت دریچه و انواع قطعات به خوبی عمل می کنند بلکه همانند شهر اصفهان از مراکز اصلی تولید کانال اسپیرال گالوانیزه و اتصالات کانال اسپیرال نیز به شمار می آیند.

در این میان دریچه سقفی ابزارخان ( Abzarkhan Ceiling Diffuser ) با فراهم بودن امکان خرید آنلاین و خرید اینترنتی علاوه بر خرید حضوری با ارائه بهترین خدمات و کیفیت در مقایسه با سایر نمونه های مشابه پیشتاز می باشد. هم اکنون می توانید برای دریافت لیست قیمت دریچه سقفی ابزارخان با شماره تلفن زیر در تماس باشید.

قیمت دریچه سقفی

امروزه برای کانال کشی و انتقال هوا در بسیاری پروژه ها مربوط به سیستم تهویه مطبوع و یا کانال کشی مربوط به داکت اسپلیت ها در مکان های مختلفی چون منازل مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری و یا ساختمان های بلند مرتبه از کانال های هوا و تجهیزات جانبی مانند انواع دریچه از جمله دریچه سقفی که زیر مجموعه دریچه چهارگوش قرار دارد، استفاده می کنند. نکته ای که قابل توجه می باشد این است که، قیمت دریچه سقفی در انواع مختلف وابسته به نوع پروژه و شرایط موجود در هر پروژه می باشد. به این معنی که در بسیاری موارد موانع و مشکلاتی در مسیر کانال کشی و همچنین نصب و جانمای دریچه ها وجود دارد که همگی می تواند بر روی قیمت این محصول نیز به گونه ای تاثیر گذار باشد.

قیمت دریچه سقفی با توجه به انواع آن متفاوت می باشد. به عنوان مثال قیمت دریچه  کولر سقفی مانند دریچه سقفی کولر آبی  و یا قیمت دریچه کولر پلاستیکی در سایز های مختلف،  دریچه سقفی چهارگوش یا دریچه سقفی چهارطرفه، قیمت دریچه خزی و … که همگی با توجه به نوع، سایز و جنسی که دریچه از آن ساخته شده است؛ بسیار متفاوت و متنوع می باشد.

قیمت دریچه سقفی بستگی به چه عواملی دارد؟

قیمت دریچه سقفی در قدم اول وابستگی زیادی به جنس آن دارد. در برخی مواد دریچه ها از جنس یک آلیاژی از آلومینیوم می باشند. که رنگ آمیزی شده اند. البته این وضوع که بسیار یاز دریچه ها را می توان رنگ آمیزی نمود نیز بر روی قیمت دریچه سقفی موثر می باشد.

برای رنگ آمیزی دریچه سقفی از نوعی رنگ پودری کوره ای الکترواستاتیک استفاده می کنند. سپس آن ها را در درون یک کوره مخصوص با دمای مشخصی قرار می دهند تا رنگ دریچه ها تثبیت گردد. تمام این مراحل ب توجه به نوع رنگ و مدت زمانی که صرف می شود تا یک دریچه بر طبق درخواست مشتری رنگ آمیزی گردد، می تواند موثر بر قیمت دریچه سقفی باشد.

جنس دریچه سقفی

در ادامه مبحث مربوط به جنس دریچه های سقفی که می تواند موجب افزایش و کاهش قیمت دریچه سقفی گردد؛ می بایست به این نکته نیز توجه گردد که برخی از دریچه های سقفی نیز از پلاستیک ساخته می شوند. مانند دریچه کولر پلاستیکی.

لازم توجه داشته باشیم که جدای از قیمت دریچه سقفی که موضوع مهمی نیز می باشد؛ این مسئله که کدام یک از دریچه ها می بایست مورد استفاده قرار بگیرد نکته ای است که شرایط پروژه و کانال هایی که برای کانال کشی و انتقال هوا مورد استفاده قرار گرفته اند؛ آن را مشخص می کنند.

به عنوان مثال نیازی نیست تا برای کولر های دستی از دریچه هایی ساخته شده از آلومینیوم استفاده نمود. در مقابل در بسیاری از پروژه ها لازم است تا حتما بدون در نظر گرفتن قیمت دریچه سقفی و مسائل مربوط به هزینه آن، از دریچه هایی ساخته شده از آلومینیوم استفاده نمود.

مانند.پروژه هایی که کانال کشی آن ها با استفاده از کانال اسپیرال گالوانیزه و اتصالات کانال اسپیرال انجام شده است و یا حتی برخی دیگر از پروژه ها که برای هوارسانی از کانال فلکسیبل در انواع مختلف همچون کانال فلکسیبل با عایق الاستومری و … با تجهیزات و اتصالات بسیار متنوعی استفاده شده است.

البته لازم به ذکر است که برای اتصال دریچه های سقفی به دهانه داکت فلکسیبل و یا همان لوله خرطومی هوا که در بسیاری از سیستم های تهویه هوا مورد استفاده قرار می گیرد؛ از قطعه ای به نام رابط استفاده گردد. به این ترتیب می توان اطمینان حاصل کرد که هیچ گونه نشتی هوا و یا افت فشار وجود نخواهد داشت.

در بسیاری از موارد نیز می توان از دریچه ها برای خروج هوا و در مسیر کانال های برگشت استفاده نمود. به عنوان مثال درر کارخانه های صنعتی بزرگی مانند کارخانه های چوب بری و یا کارگاه های نجاری، برای خروج ذرات ریز و براده های چوبی نیاز به یک مکنده بزرگ و قوی می باشد که به وسیله یک کانال خرطومی مکنده هوا، این ذرات را به بیرون هدایت کند.

در واقع ذرات ریز داخل محیط کارگاه، توسط اختلاف فشار به وجود آمده در داخل کانال خرطومی مکنده توسط فن مرکزی در دستگاه، به خراج هدایت می شود. که در بسیاری موارد نصب یک دریچه می تواند این عمل خروج هوا و ذرات را بهتر انجام دهد.

دریچه سقفی

قیمت دریچه سقفی علاوه بر جنس آن که به دو دسته کلی دریچه های سقفی پلاستیکی و آلومینیومی تقسیم می گردد؛ به سایز آن نیز وابسته است.

 • این امری بدیهی می باشد که قیمت دریچه سقفی در سایز های بزرگتر بیشتر و بالاتر از قیمت دریچه سقفی در سایز های کوچکتر باشد. زیرا متریال مصرفی و زمانی که صرف ساخته شدن آن شده است، متفاوت می باشد. درنتیجه قیمت دریچه سقفی در سایز های بزرگ و کوچک نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.
 • دریچه های سقفی در انواع متفاوتی طراحی و تولید می گردد. به طور کلی دریچه های سقفی در دو نوع کلی گرد و چهارگوش تولید می شود.
 • دریچه سقفی چهارگوش در چهار دسته بزرگ دریچه سقفی یک طرفه، دریچه دو طرفه، دریچه سه طرفه و دریچه های سقفی چهارطرفه، قرار می گیرند. و قیمت دریچه سقفی از هر نوع با مدل و نوع دیگر متفاوت می باشد.
 • قیمت دریچه سقفی چهارطرفه با توجه به زمینه های کاربرد بسیار زیاد آن، می تواند از قیمت دریچه سقفی در انواع یکطرفه، دوطرفه و سه طرفه بیشتر و بالاتر باشد.
 • دریچه های سقفی چهارطرفه دارای پرده هایی با زوایای مشخص نسبت به هم قرار می گیرد که به صورت موازی در فواصل منظم از یکدیگر قرار می گیرند. زاویه قرارگیری این پره ها و لبه های دریچه سقفی نسبت به یکدیگر موجب می شود تا هوایی که از دریچه وارد محیط می شود در زاویه مشخصی انتشار یابد و در فضا پخش شود.
 • این نوع از دریچه سقفی به علت وجود پره های متوالی و موازی با یکدیگر در ساختار آن، موجب انتقال یکنواخت هوا در محیط می گردد. و به همین علت از جمله پرکاربردترین نمونه از دریچه های سقفی به شمار می رود که قیمت دریچه سقفی از این نوع به همین دلیل متفاوت از سایر نمونه ها می باشد.
 • این دریچه برای دهش بر روی کانال های رفت، مکش و بر روی کانال های برگشت و یا همچنین جهت تخلیه هوای یک محیط که تهویه شده است؛ مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دریچه سقفی گرد نیز دارای دو مدل تخت و برجسته می باشد. این نوع از دریچه هوا به دلیل سطح دایره ای و مدوری که دارد؛ می تواند هوا را در تمام جهت ها در فضا منتشر نماید.
 • نکته قابل توجه در رابطه با این دریچه سقفی این می باشد که می توان با در نظر گرفتن یم دمپر در پشت این دریچه یزان هوای خروجی از آن و همچنین سرعت جریان هوا را به صورت دلخواه تنظیم نمود.
 • دریچه هوای گرد نیز همانند دریچه های چهارگوش هم برای هوای رفت و هم بر روی کانال هوای برگشت مورد استفاده می باشد.
 • با توجه به قیمت دریچه سقفی گرد میتوان از آن در محیط های متفاوتی استفاده نمود. در فضاهایی مانند مکان های مسکونی و خانگی، ادرای و مجتمع های تجاری، فروشگاه های بزرگ و سالن های ورزشی، بیمارستان ها و کارخانه های صنعتی و کارگاه های تولیدی و … به کار گرفته می شود.
 • در حالت کلی مهم ترین فاکتور برای تعیین قیمت دریچه همان جنس دریچه می باشد. و عامل هایی مانند نوع، رنگ، سایز و سایر موارد همچون زمان  ساخت و کیفیت رنگ و … در مراحل بعدی قرار می گیرد.
 • به عنوان مثال قیمت دریچه هوا یک طرفه، دو طرفه، سه  طرفه و چهار طرفه با جنس آلیاژ آلومینیوم ( با وجود دمپر و بدون دمپر )، بسیار بیشتر از قیمت دریچه سقفی ساخته شده از آهن می باشد.
 • زیرا دریچه های سقفی آهنی هم بسیار سنگین تر می باشد و هم در معرض رطوبت، دچار اکسید شدن و زنگ زدگی می گردد.
 • در واقع عامل اصلی اینکه موجب می گردد تا قیمت دریچه سقفی ساخته شده از آلومینیوم بیشتر می باشد، آن است که این موضوع بسیار وابسته به قیمت ورق آلومینیوم در بازار می باشد که بسیار بالاتر از قیمت ورق آهنی می باشد.
 • همچنین ذکر این نکته نیز لازم است که قیمت دریچه مشبک ساخته شده از آلیاژ آلومینیومی بالاتر از قیمت دریچه سقفی در مدل های مختلف می باشد.
قیمت دریچه سقفی

دریچه سقفی را ازکجا خریداری کنیم؟

امروزه با افزایش تقاضا و درخواست،علاوه بر تهران، در سایر شهر ها همچون شیراز ، اهواز ، مشهد و یا شهر های بزرگ تر مانند تبریز و اصفهان به تولید و پخش دریچه های سقفی در انواع و سایز های مختلفی می پردازند.

شرکت ابزارخان در تمامی شهر های ایران نیز به تولید و توضیع دریچه سقفی ابزارخان ( Abzarkhan Roof Air Diffuser )، با قیمتی بسیار ارزان تر نسبت به سایر تولید کنندگان در بهترین سطح از خدمات و کیفیت به صورت خرید آنلاین و خرید اینترنتی در دسترس مشتریان قرار می گیرد.

به علاوه مشتریان عزیز می توانند از طریق تماس با شماره تلفن این شرکت جهت دریافت لیست قیمت دریچه سقفی در انواع و سایز های متفاوت، تماس حاصل نمایند و یا از طریق خرید اینترنتی به مقایسه  مدل های متنوع موجود در سایت بپردازند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی