خانهمحصولاتدریچه چهارگوشدریچه سقفی

دریچه سقفی

دریچه سقفی

در حالت کلی برای مواردی که هوارسانی از طریق سقف انجام می گیرد، از دریچه سقفی استفاده می گردد. و شکل کلی این نوع از دریچه ها به صورت چهارگوش، گرد و یا دریچه سقفی تایلی می باشد.

در بسیاری موارد کانال کشی در سقف انجام می گیرد. به عبارت دیگر کانال به صورت افقی در سقف اجرا می گردد. در این صورت دهانه انشعاب برای ورود هوا به داخل فضای ساختمان نیز می بایست در سقف تعبیه گردد. مانند کانال کولر که در سقف و یا قسمت های بالایی دیوار دریچه کولر سقفی را بر روی آن نصب می نمایند. و ابعاد دریچه کولر را نیز با توجه به سایز کانال کار شده تعیین می گردد و به تبع آن قیمت دریچه کولر سقفی نیز افزایش و کاهش می یابد.

انواع دریچه سقفی

دریچه سقفی  انواع و مدل های متنوعی هم به لحاظ شکل هندسی ظاهری و هم به لحاظ کاربرد دارند. دریچه سقفی گرد، مشبک و خورشیدی از نمونه های پر مصرف آن می باشد. و دریچه سقفی چهارگوش نیز در مدل های متنوعی تولید و ارائه می گردد که عبارت است از دریچه چهارگوش یک طرفه، دو طرفه، سه طرفه و چهار طرفه.

دریچه سقفی ثابت

یک نوع از دریچه تحت عنوان دریچه سقفی ثابت وجود دارد که ساده ترین حالت دریچه می باشد و به سادگی بر روی کانال های چهار گوش و یا به کمک تبدیل بر روی کانال های گرد همچون کانال اسپیرال نصب می گردد. در واقع دریچه سقفی چهارگوش نیز یکی از اتصالات لوله اسپیرال به شمار می رود که با کمک یک تبدیل چهارگوش به گرد بر روی آن نصب می شود.

دریچه را نیز می توان در سیستم تهویه مطبوع بر روی دهانه کانال فلکسیبل نیز نصب نمود. البته نصب دریچه بر روی داکت فلکسیبل نیز تبدیل مخصوص به خود را می خواهد. در بسیاری از موارد در سیستم های تهویه مطبوع جهت جلوگیری از افت فشار و همچنین کاهش اتلاف انرژی، می توان کانال و اطراف دریچه را عایق بندی نمود و با یک اتصال دریچه را به کانال فلکسیبل عایق دار و انواع لوله خرطومی مکنده متصل نمود. در اینگونه موارد عایق الاستومری می تواند بهترین نوع از عایق جهت جلوگیری از هدررفت انرژی باشد.

عملکرد دریچه سقفی به گونه ای است که موجب پخش هوا تا میزان بالایی در فضای مورد نظر می گردد. از سوی دیگر جهت پره ها نیز موجب می گردد تا سرعت جریان هوا به حد مناسبی برسد. بنابراین می توان انتظار داشت که توزیع و همچنین دمای هوا در حد بسیار مطلوبی باشد.

از دریچه سقفی در بیشتر مواقع برای نصب بر روی کانال هوا رفت استفاده می گردد. اما در برخی موارد جهت هدایت هوای برگشت نیز بر روی کانال های خروجی نصب می گردد.

از دریچه می توان در محیط های متفاوتی مانند انواع مکان های اداری، بیمارستانی و خانگی با سقف های متفاوت با ارتفاع متفاوت استفاده نمود. در حالت کلی دریچه را در کاربردهای سرمایشی، گرمایشی و یا جهت تهویه مطبوع می توان استفاد نمود.

دریچه سقفی دمپردار

دریچه سقفی دمپردار نیز از انواع دیگر دریچه می باشد که برای کلیه دستگاه های تهویه مطبوع ، لوله خرطومی هوا ، داکت اسپلیت، فن کویل، هواساز ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. به وسیله دریچه دمپر دار می توان میزان و سرعت انتقال هوا به فضای داخل را کنترل و تنظیم نمود. به  همین دلیل دریچه دمپر دار از جمله نمونه های کاربردی و پرطرفدار در میان کلیه مدل های دریچه هوا می باشد.

در مواردی که از دریچه سقفی برای هوای برگشت و اگزاست استفاده می گردد؛ معمولا حجم هوای خروجی تا حد بالایی می باشد که نیاز است تا با سرعت و جریان یکنواخت جریان هوا را به خارج هدایت نمود.

دریچه گرد

از جمله قابلیت ها و مزایای استفاده از دریچه می توان به توزیع و پخش یکنواخت هوا در محیط اشاره نمود. در دریچه چهارگوش عمل هوادهی و توزیع هوا از 1 تا 4 طرف صورت می پذیرد.  و دریچه گرد نیز در مدل های تخت و برجسته تولید و ارائه می گردد.

انواع متفاوت از دریچه از جنس آهن و یا آلومینیوم ضد زنگ ساخته می شود. این امکان نیز وجود دارد که دریچه را در رنگ های متفاوت سفید، استخوانی، قهوه ای، طوسی و … بنا به درخواست و سفارش مشتری با بالاترین کیفیت تولید نمود.  دریچه های سقفی که رنگ می شوند همگی دارای یک نوع از پوشش الکترواستاتیک می باشند که به ماندگاری بالای رنگ آن نیز کمک می کند. و در طولانی مدت مشکلی برای آن به وجود نمی آید.

دریچه چهارگوش

دریچه سقفی چهارگوش به دلیل اینکه پره های آن به صورت متوالی می باشد؛ می تواند کار توزیع و پخش هوا را به صورت کاملا یکنواخت به صورت افقی انجام دهد. این موضوع سبب می گردد تا این مدل از دریچه پرکاربردترین نمونه دریچه هوا به شمار رود.

عملکرد این دریچه به گونه ای می باشد که موجب می شود تا پخش هوا مطلوب در فضای زیر سقف به سرعت دمای هوا را متعادل گرداند. در نتیجه یک جریان متعادل از هوا در داخل محیط به وجود می آید که وظیفه اصلی سیستم های تهویه مطبوع می باشد. در واقع این دریچه برای دهش و یا تخلیه هوای محیط مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد.

دریچه گرد

انواع دریچه سقفی چهارگوش :

  • دریچه سقفی چهار طرفه : این مدل از دریچه چهارگوش از جمله پرکاربرد ترین نمونه های آن می باشد که با توجه به ساختار متقارنی که دارد می تواند جریان هوا را در کلیه جهات پره های دریچه منتشر نماید. این نوع از دریچه هم برای دمش و هم مکش به کار گرفته می شود.
  • دریچه سقفی سه طرفه : ساختار پره های این نوع از دریچه چهارگوش به صورت U شکل می باشد که می تواند هوا را در سه جهت پرتاب نماید و بیشتر مناسب نقاطی است که از یک طرف به دیوار منتهی می گردد.
  • دریچه سقفی دو طرفه : این نوع از دریچه L شکل به دریچه کنجی نیز معروف است و هدایت هوا را در دو جهت عمود بر هم انجام می دهد.
  • دریچه سقفی یک طرفه : مانند انواع کانال های کولر که با توجه به جهت و شیب پره ها موجب انتشار جریان هوا در یک جهت خاص می گردد.

دریچه سقفی گرد در دو نوع تخت و برجسته طراحی و تولید می گردد. همه انواع این مدل از دریچه دارای یک خروجی مدور و دایره شکل می باشند و به همین دلیل می تواند جریان هوا را در تمام جهت ها پخش نماید.

  • دریچه سقفی گرد تخت : این نوع از دریچه می تواند جریان هوا را به صورت 360 درجه در فضا منتشر نماید و مناسب فضایی با سقف تا ارتفاع 4 متر می باشد.
  • دریچه سقفی گرد برجسته : این نوع از دریچه بیشتر برای نصب در انتهای کانال هایی مناسب است که در سیستم های تهویه مطبوع به کار می روند و می توانند هوای تازه را در محیط پخش نمایند.

از دریچه گرد می توان در محیط های متفاوت با سقف هایی در ارتفاعات بلند نیز استفاده نمود و انتشار هوای کاملا مطلوبی را انتظار داشت. فضاهایی مانند فروشگاه های بزرگ و سالن های بزرگ غذاخوری، سوله ها و انبارهای بزرگ، ورزشگاه ها، فضاهای بیمارستانی و درمانی، کارخانه های صنعتی و کارگاه های تولیدی و … همگی نمونه هایی از کاربرد این نوع از دریچه می باشد.

قیمت دریچه سقفی

لازم به ذکر است اولین فاکتور جهت تعیین قیمت دریچه در واقع جنس دریچه می باشد. نوع و سایز و همچنین کیفیت ساخت و متریال مصرفی همگی عوامل بعدی می باشند که بر روی قیمت آن موثر هستند.

به عنوان مثال دریچه های ساخته شده از آهن ارزان تر از دریچه از جنس آلومینیوم می باشند. دلیل این تفاوت قیمت در درجه اول نوع ماده اولیه و البته اختلاف قیمت ورق آلومینیوم نسبت به ورق آهن می باشد. از سوی دیگر کاربرد آلومینیوم به مراتب بیشتر از آهن به وِیژه در محیط های گوناگون از جمله محیط هایی با درصد رطوبت بالا می باشد.

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار بر روی قیمت دریچه سقفی دمپردار و یا بدون دمپر بودن آن می باشد. که به طور قطع اضافه شدن دمپر به دریچه می تواند قیمت آن را تا حدودی افزایش دهد اما در مقابل امکان تنظیم و کنترل جریان هوا را به ما می دهد.

این نکته نیز قابل ذکر است که قیمت دریچه سقفی چهارگوش در شهر های متفاوت می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال بسیاری از شهر ها همچون تهران ، تبریز ، مشهد ، اهواز و شیراز از جمله شهر هایی هستند که نه تنها در زمینه ساخت دریچه و انواع قطعات به خوبی عمل می کنند بلکه همانند شهر اصفهان از مراکز اصلی تولید کانال اسپیرال گالوانیزه و اتصالات کانال اسپیرال نیز به شمار می آیند.

در این میان دریچه سقفی ابزارخان ( Abzarkhan Ceiling Diffuser ) با فراهم بودن امکان خرید آنلاین و خرید اینترنتی علاوه بر خرید حضوری با ارائه بهترین خدمات و کیفیت در مقایسه با سایر نمونه های مشابه پیشتاز می باشد. هم اکنون می توانید برای دریافت لیست قیمت دریچه سقفی ابزارخان با شماره تلفن زیر در تماس باشید.

 

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی