دریچه دیفیوزر

دریچه دیفیوزر

در بسیاری از موارد لازم است تا برای انتقال هوا و تنظیم فشار جریان هوا از نوع خاصی از دیچه های هوا استفاده نمود . یکی از انوع دریچه های هوا دریچه دیفیوزر ( Diffuser ) نام دارد. دریچه دیفیوزر معمولاً در مواردی بیشتر استفاده می شود که مسیر اصلی کانال کشی هوا در سیستم های توزیع و انتقال هوا بسیار بالاتر از حد استاندارد آن است. هم چنین در مواردی که محل خروجی هوا از مسیر عادی داکت کشی بالا تر باشد از این دریچه استفاده می شود. استفاده از این دریچه گرد در این گونه موارد به دلیل آن است که جریان هوا به قسمت های پایین تر انتقال یابد و از کیفیت جریان هوا در این میان کم نشود. منظور از کیفیت هوا همان مطبوع بود و یا میزان فشار و سرعت جریان هوا می باشد که این مهم تنها بوسیله این دریچه محقق می شود. هم چنین می توان راندمان و میزان بازدهی سیستم های تهویه مطبوع را توسط این دریچه به بالاترین حد خود رساند. در واقع این دریچه توانایی این مسئله را دارد تا هوا را با قدرت بیشتری تا مسافتی طولانی پرتاب کند و همین موضوع باعث شده است تا از دریچه دیفیوزر در بسیاری از واحد های صنعتی و کارگاه ها استفاده شود. نکته مهم دیگر در رابطه از دریچه این است که علاوه بر شتاب دادن به جریان هوا و پرتاب آن تا مسافت بیشتر و دورتر ؛ دریچه دیفیوزر  هم چنین می تواند به مسیر هوای خروجی از کانال جهت نیز بدهد. بنا براین امکان جهت دهی به جریان هوای خارج شده و پخش شده در محیط توسط دریچه دیفیوزر وجود دارد. و هوا در هر جهت که لازم باشد توسط این دریچه پدر محیط منتقل می شود.

ساختار این دریچه به گونه ای است که امکان تعیین و کنترل جهت و فشار هوا وجود داشته باشد به این منظور یک حجم کروی مانند در درون دریچه دیفیوزر تعبیه شده است که بصورت تو خالی می باشد. و این حجم کروی به دلیل شکلی که دارد موجب گردش هوای خروجی در مرکز دریچه دیفیوزر می شود. جنس دریچه دیفیوزر از جنس آلومینیوم می باشد که توسط مراحل خاصی قالب گیری شده و بصورت کروی طراحی و تولید می گردد.

این دریچه علاوه بر مصارفی که در بسیاری از مکان ها و ساختمان ها نظیر فروشگاه ها ، ادارات ، منازل و … دارد. از نظر طراحی و دکوراسیون داخلی نیز می تواند به عنوان یک المان دکوراتیو در نظر گرفته شود. زیرا در بسیاری از پروژه ها از دریچه دیفیوزر بصورت اکسپوز و نمای بیرون استفاده می شود. دریچه دیفیوزر را هم به صورت تک و هم به صورت چندگاه (چند تا دریچه دیفیوزر) با هم  می توان در مسیر خروجی جریان هوا در خروجی کانال ها و داکت ها در سیستم داکت کشی و انتقال هوا استفاده نمود.

استفاده از آلومینیوم در ساختار دریچه دیفیوزر موجب می شود تا بتوان از دریچه دیفیوزر در محیط های مرطوب نیز استفاده به عمل آورد. و این خود باعث می شود تا دریچه در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم باشد. موضوع دیگری که بر مقبولیت روز افزون این دریچه می افزاید در واقع قابلیت نصب و جانمایی و اجرای ساده و سریع دریچه دیفیوزر می باشد. دریچه دیفیوزر را می توان هم به صورت سقفی و هم به صورت دیواری اجرا نمود. ( با دیگر المان های محیطی ساختمان ) برای دریچه این امکان نیز وجو دارد که بصورت چندگانه یعنی با تعداد دریچه های بیشتر ساخته شود. این حالت نیز برای این دریچه وجود خواهد داشت که در زوایای مختلفی طراحی و تولید گردد.

همانطور که گفته شد وظیفه اصلی این دریچه همان متعادل کردن فشار جریان هوا و همچنین سرعت هوا در سیستم انتقال و توزیع هوا می باشد که این مسئله به منظور ایجاد و تولید هوای تازه و مطبوع توسط سیستم های تهویه مطبوع صورت بوسیله دریچه صورت می گیرد. نکته قابل توجه که در اکثر موارد موجب استفاده بیشتر از دریچه دیفیوزر می شود این موضوع است که دریچه دیفیوزر می تواند هوا را تا مسافت های طولانی با یک فشار مورد قبولی پرتاب و هدایت کند. و این مسئله باعث می شود تا از تعداد کمتری از این دریچه در طول مسیر با برد زیاد در سیستم های داکت کشی استفاده نماییم. بنا براین این مسئله این امکان را فراهم می آورد تا از دریچه دیفیوزر در محیط های خیلی بزرگ نظیر فروشگاه ها ، هتل ها ، سالن های سینما ، امفی تئاتر ها و … به دلیل طول برد زیاد ؛ استفاده شود. بنا براین از این دریچه می توان هم برای متعادل سازی فشار جریان هوا و هم جهت انتقال هوا تا نسافت های بیشتر استفاده نمود از سوی دیگر دریچه دیفیوزر برای انتقال هوا به کلیه نقاط حتی نقاط که در کنج واقع شده اند در یک محیط بسیار بزرگ ، کاملاً مناسب می باشد.

0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال