خانهمحصولاتدریچه بازدید

دریچه بازدید

دریچه بازدید

 

دریچه ها از ابزار و تجهیزات کاربردی در سیستم تأسیسات ساختمانی می باشند و دریچه بازدید را نیز از جمله پرکاربردترین این اجزا می توان برشمرد. این اجزا با قرارگیری در مکان های نصب شیرآلات و همچنین بخش هایی از رایزرهای ساختمان امکان دسترسی آسان به سیستم های تأسیساتی و انتقال در مواقعی که نیاز به بازدید فنی،سریس و تعمیر می باشد را فراهم می کنند. دریچه بازدید (clean out) امکان نصب بر روی دیوار، دیواره رایزرها، سقف و یا سقف کاذب و همچنین قابلیت ساخت بر اساس سفارش مشتری در ابعاد و اندازه های مختلف را دارا می باشند. علاوه بر این تولیدکنندگان مختلفی در حال حاضر به تولید این محصول مشغول می باشند که به منظور دریافت لیست قیمت، مشخصات فنی و نحوه فروش عایق پشم سنگ تولیدی آنان می بایست با نمایندگی فروش ایشان تماس برقرار کرد.

دریچه بازدید به دلیل کاربرد فراوان و باز و بسته شدن زیاد، باید در مقابل شکستن مقاوم بوده،  رسوب نگیرد ، سبک باشد و همچنین ضد ضربه باشد لذا جنس دریچه بازدید از استنلس استیل، گالوانیزه، آلومینیوم و پلاستیکی بوده که بدنه اصلی آنها از جنس استنلس استیل و برنج و در اشکال چهارگوش یا دایره ای و دیگر قطعات جانبی از ورق گالوانیزه یا پلی آمید که بسته به نوع طراحی، دریچه بازدید قابلیت ساخت برای مکان های خشک، خیس و مرطوب را دارا می باشند. این قطعات به لحاظ اهمیت کاربری در ارتفاع قابل تنظیم از کف به جهت دسترسی مناسب و به موقع در زمان مورد نظر تعبیه می شوند. از دیگر قابلیت های دریچه بازدید، امکان نصب در دو نوع قفل زیمنسی و چفتی و در دو نوع تک جداره و دو جداره را نیز شامل می شوند.

لازم به ذکر است که  در هنگام نصب دریچه بازدید می بایست موارد زیر را اعمال کرد :

 • دریچه بازدید در جایی که امکان دسترسی به آن مقدور بوده و بتوان به آسانی از آنجا مشکل و ایراد ایجاد شده در سیستم تأسیساتی را برطرف نمود. فاصله دریچه بازدید از دیوار مقابلش می بایست حداقل 45 سانتیمتر باشد.
 • دریچه بازدید لوله فاضلاب باید با واشر مناسب و پیچ و مهره کاملا آب بندی و گازبندی شده تا فاضلاب از آن به داخل بنا سرایت نکرده و گازهای داخل این لوله ها نیز به فضای داخلی ساختمان نفوذ نکنند.
 • اگر در قسمتی از بنا جز یا اتصالی پوشیده و دفن شود می بایست از طریق نصب یک دریچه که تا کف تمام شده یا دیوار امتداد داشته باشد به آن دسترسی ایجاد کرد.
 • دریچه بازدید باید به نحوی بر روی لوله فاضلاب نصب گردد که دهانه آن در جهت خلاف جریان فاضلاب و یا عمود بر آن بوده باشد و اگر در مکانی نصب می شود که امکان یخ زدگی وجود داشته باشد در برابر آن محافظت شود.
 • امکان نصب دریچه بازدید در مکان هایی که در تهیه مواد غذایی دخیل هستند مانند نانوایی، شیرینی پزی و دیگر انواع این فضاها وجود ندارد.

دریچه بازدید را می بایست در این مکانها تعبیه نمود:

 • در پایین ترین قسمت لوله قائم فاضلاب قبل از زانوی پایین لوله
 • در بالاترین نقطه انشعاب افقی فاضلاب
 • در محل تغییر امتداد لوله های افقی فاضلاب در صورتی که زاویه تغییر بیشتر از 45 درجه باشد.
 • روی لوله اصلی افقی فاضلاب در صورتیکه حداکثر به فاصله 30 متر از یکدیگر فاصله داشته باشند.
 • در نقاطی روی لوله های قائم فاضلاب که برای تست و آزمایش بوسیله آب نصب دریچه بازدید الزامی است.
 • روی لوله اصلی افقی فاضلاب بلافاصله بعد از خروج از ساختمان نصب دریچه بازدید الزامی است.

فاکتورهای مهم در تعیین ابعاد دریچه بازدید به شرح زیر می باشند:

 • بر روی لوله کشی فاضلاب تا قطر اسمی 4 اینچ، اندازه دریچه بازدید باید برابر با قطر اسمی لوله فاضلاب باشد.
 • بر روی لوله کشی فاضلاب با قطر اسمی بیش از 4 اینچ یا 100 میلیمتر، اندازه دریچه بازدید باید دست کم 100 میلیمتر باشد.
 • بر روی لوله کشی فاضلاب اصلی ساختمان با قطر اسمی بیش از 8 اینچ، برای بازدید باید چاهک آدم رو نصب شود.

انواع دریچه بازدید

دریچه بازدید فاضلاب

همانطور که پیشتر اشاره شد، دریچه بازدید فاضلاب دریچه ای است که هنگام اجرای لوله کشی بنا در بعضی از قسمتهای آن تعبیه شده تا در مواقع ایجاد مشکلات تأسیساتی مانند خرابی و گرفتگی لوله و دیگر اجزا تأسیساتی بتواند این گرفتگی و معایب ایجاد شده را بدون نیاز به درآوردن قطعه معیوب و با امکان دسترسی آسان، تعمیر و برطرف نمود.

دریچه بازدید در اکثر مواقع بوسیله سه راهه Y شکل در مسیر انتقال فاضلاب ساختمان نصب می شوند. برای لوله های فاضلاب تا قطر 4 اینچ، لوله منتهی به دریچه بازدید باید برابر با همان قطر لوله فاضلاب باشد و برای لوله فاضلاب با قطر بیشتر از 4 اینچ، قطر لوله منتهی به دریچه بازدید باید حداقل 4 اینچ و یا بیشتر در نظر گرفته شود. برای لوله های زیر زمینی با قطر بیشتر از 10 اینچ باید یک سوراخ با زانویی 90 درجه در فواصل حداکثر تا 150 فوت نصب شود. دهانه دریچه بازدید فاضلاب باید حدود 2 اینچ بالاتر از سطح کف قرار گیرد تا کار تمیز کردن لوله ها به راحتی صورت پذیرد. برای لوله های فاضلاب افقی به قطر 4 اینچ یا کمتر، در هر 50 فوت و برای لوله ای با قطر بیش تر در هر 100 فوت باید یک دریچه بازدید فاضلاب نصب شود. دهانه دریچه بازدید فاضلاب توسط درپوش بسته می شود.

شرایط نصب و محل تعبیه دریچه بازدید فاضلاب از شرایط کلی دریچه های بازدید پیروی کرده و نکته مهم در نصب آنها این است که این اجزا می بایست به اندازه لوله ای باشد که به آن وصل شده و همچنین تعبیه دریچه در زیر سینک مزیت زیادی از جمله انرژی و صرف مدت زمان کمتری برای رفع مشکل بوجود آمده را شامل می شود. همانطور که اشاره شد قطر لوله منتهی به دریچه بازدید با قطر لوله فاضلاب ارتباط داشته که برای لوله های فاضلاب با قطر چهار اینچ، قطر هر دو لوله  یکسان بوده و اگر قطر لوله از این مقدار بیشتر باشد قطر لوله دیگر حداقل چهار اینچ انتخاب می شود. چنانچه قطر لوله های افقی فاضلاب از چهار اینچ کمتر باشد دریچه ها در فاصله 50 فوت از یکدیگر نصب شده و برای لوله های با قطر بیشتراز در هر 100 فوت یک دریچه تعبیه می شود.

دریچه بازدید فن کویل

به منظور دسترسی و تعمیر و نگهداری دستگاه داکت اسپیلت و فن کویل و دمنده و مکنده هایی که در سقف نصب می شوند از این نوع دریچه استفاده می شود.

ابعاد و سایز این دریچه به ابعاد دستگاه دمنده یا مکنده بستگی داردعلاوه بر این، این گونه دریچه از دو نوع لولایی و وزنه ای تشکیل می شود که هر نوع از این دریچه های لولایی و وزنه ای به اقسام مختلف از قبیل گل سقفی ، گریل دار ، معمولی ، مشبک و خطی تقسیم می شود. البته لازم به ذکر است این نوع دریچه نیز از دو نوع متریال آلومینیومی و چوبی (MDF) ساخته می شود. برای پوشش دریچه های آلومینیومی از رنگ کوره ای و برای دریچه های چوبی از پوشش پلی یورتان استفاده می شود.

دریچه بازدید کناف

دریچه بازدید یا دسترسی کناف دارای ابعاد و اندازه های مختلفی به جهت نصب و استفاده در سیستمهای مختلف ساخت و ساز خشک( سقف و دیوار) به کار می روند و این دریچه ها شرایط  بازدید تأسیسات تعبیه شده در بالای سقف کاذب طبقات بنا ویا درون دیوارها را فراهم آورده تا در شرایط  لزوم تعمیرات آنها به آسانی صورت گرفته زیرا در دیوارهای بنایی و یا سقف های کاذب که با رابیتس و خاک پوشیده می شوند دسترسی به آنها تنها از طریق تخریب دیوار و سقف امکان پذیر می باشد.

ساختار این دریچه ها متشکل از یک قاب فلزی سبک، ظریف و مقاوم و همچنین یک قاب درب است که پنل گچی در درون آن قرار می گیرد که به منظور باز و بسته کردن درب دریچه از یک لولای فنری استفاده شده که کار آن را آسان می سازد. علاوه بر اتصالات ذکر شده به جهت رعایت اصول ایمنی علاوه بر لولای فنری، از یک کابل ظریف برای اتصال درب به قاب اصلی آن استفاده می شود که این نحوه اتصال از سقوط ناگهانی درب جلوگیری کرده که ایمنی لازم را فراهم می آورد. عملکرد این دریچه ها آسان بوده که با اعمال فشاری کم به محل لولا درب به آسانی باز شده و در صورت نیاز درب از قاب اصلی جدا می شود.

این دریچه ها ظاهری بسیار مناسب پس از نصب داشته که به دلیل هم سطح بودن پنل داخل قاب دریچه با پنل های اطراف و عملیات درزگیری و رنگ آمیزی و نصب کاشی که پس از آن صورت می گیرد درزها ظریف و نامحسوس می باشند. این اجزا دارای استحکام بالا و قیمت بسیار مناسب و ابعاد قابل سفارش در مقایسه با مزایا و عملکرد بسیار خوب این محصول از دیگر مزایای آن به شمار می رود.

نصب این دریچه ها آسان بوده که شامل مراحل زیر می شود:

 • علامت گذاری محل نصب دریچه
 • برش پنل به ابعاد موردنظر
 • قراردادن قاب اصلی دریچه در درون دیوار وپیچ کردن آن به پنل
 • نصب دریچه

دریچه بازدید پلاستیکی

این اجزا با ظاهری زیبا و استحکام بسیار خوب به منظور پوشش شیرفلکه آب، گاز و کلید و فیوز برق مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع آن دریچه بازدید پلاستیکی مکش فن  که دریچه ای به جهت مکش و رانش هوا و مناسب برای رفت و برگشت هوا و تهویه سرویس های بهداشتی و همچنین تنظیم هوا به کار برده می شوند. این اجزا در ابعاد 15 تا 30 سانتیمتری قابل تولید می باشند.

دریچه بازدید چاه ارت

این اجزا بر روی زمین قرار گرفته  و سیم ارتی که از یک طرف به صفحه مسی جوش خورده است و از سمت دیگر به شینه ارت داخل دریچه متصل می شود.این دریچه بازدید بر سر چاه ارت به صورت دفنی قابل اجراست و دارای لینک و اتصالات و سایرمتعلقات است که به بدنه دریچه متصل گردیده و سهولت بازدید حضوری کنترل،احیاء و تزریق آب برسر ورودی از طریق لوله شارژ را برای شخص ناظر فراهم می کند.

دریچه فوق قابلیت تحمل وزن زیر 3 تن را نیز داراست البته دریچه بازدید های دیگری هم وجود دارد که از جنس پلی اتیلن فشرده ساخته شده اند که تحمل وزن بالای 3 تن را نیز دارا هستند. دریچه نوع اول برای مسیرهای پیاده رو طراحی و ساخته شده اند. درحالیکه دریچه نوع دوم علاوه بر مدل پیاده رو امکان مسیرهای پر رفت و آمد سواری را نیز بدون شکستگی، دارا می باشند.

درب منهول

درب منهول که با نام های درب کامپوزیت، آدم رو نیز شناخته می شوند از جمله دریچه بازدید بوده که دارای مقاومت 12.5 تا 40 کیلونیوتن می باشند.

دریچه شوت زباله

این اجزا درکلیه مکان هایی که نیازبه دسترسی به کانال شوت زباله برای تخلیه زباله ها و به طورکلی در مکان هایی که دارای سیستم شوتینگ می باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی