داکت هوا

داکت هوا در دو نوع بدون عایق و همراه با عایق موجود می باشد که این دسته بندی مهم ترین و کاربردی ترین نوع تقسیم بندی داکت فلکسیبل می باشد.

در دنیای صنعت ساختمان و تأسیسات ساختمانی داکت ها و کانال ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند زیرا بدون وجود آنها امر مهم تهویه و تهویه مطبوع امکان پذیر نخواهد بود. این ابزار و تجهیزات مهم دارای انواع گوناگونی از لحاظ کاربری و متریال مورد استفاده در ساخت مانند داکت هوا یا Air Duct می باشند. لازم به ذکر است که امروزه از انواع ورق گالوانیزه، مصالح پارچه ای مقاوم مانند برزنت و مصالح پلیمری در ساخت داکت هوا و یا دیگر انواع داکت استفاده می شود. نکته حائز اهمیت این است که در میان تمامی انواع داکت یا کانال مصرفی در پروژه های تأسیساتی، داکت فلکسیبل به لحاظ مزایا و ویژگی های خاص آن از اهمیت بالایی برخوردار است و به صورت گسترده بر کارایی و کاربرد آن در زمینه های مختلف افزوده می شود. از جمله این کاربری ها می توان به کاربرد داکت هوا در انتقال هوای تولیدی از دستگاه تهویه مانند داکت اسپلیت به فضای مورد نظر اشاره کرد.
از دیگر کاربری های داکت هوا می توان به کاربرد آن به عنوان مجرای مکنده دستگاه های صنعتی و نجاری و همچنین انتقال هوا و دود تولیدی از دستگاه های صنعتی و انتقال آلاینده های شیمیایی اشاره کرد. علاوه بر این از داکت هوا در انتقال پودر و ذرات و گرد و غبار نیز استفاده می شود. کلیه این کاربری ها موجب کاربرد داکت هوا در صنایع مسکونی، تجاری و صنعتی می گردد. از جمله مزایا داکت هوا می توان به انعطاف پذیری بالا و قابلیت کشسانی بسیار بالای آن اشاره کرد که قابلیت عبور از فضاهایی را به آن می دهد که دیگر انواع داکت یا کانال این امکان را دارا نمی باشند. این موضوع بر دیگر کاربری های داکت هوا افزوده است و موجب کاربرد آن در کارخانجات تولیدی، فضاهای نمایشی، هتل ها و رستوران ها، فروشگاه ها و فضاهای ورزشی، انبار ها و گلخانه ها و سالن های ترانزیت می شود.
در حقیقت این قابلیت ها به سبب ماهیت ذاتی بالای داکت هوا می باشد که در قیاس با دیگر انواع داکت یا کانال بسیاری از معایب آن ها را تقلیل داده است و بدین سبب موجب کاربرد آن به عنوان پرمصرف ترین نوع داکت برای انتقال هوای داکت اسپلیت و گزینه اول کانال کشی داکت اسپلیت در کشورهای مانند آمریکا و استرالیا گشته است. یکی از نکات مهم در رابطه با داکت هوا  امکان پیش عایق بودن آن و کاربرد عایق در جدار آن به منظور کاهش هدررفت انرژی و انتقال صدای دمنده از دستگاه داکت اسپلیت می باشد. قیمت داکت هوا در مقایسه با تمامی مزایا آن و دیگر انواع داکت یا کانال های مشابه بسیار مقرون به صرفه بوده و استفاده از آن با توجه به مشخصات فنی قابل توجه آن بسیار مفید می باشد. علاوه بر این داکت هوا امکان کاربرد در قسمت های مختلف فضاهای درمانی را دارا می باشد.
داکت هوا در دو نوع بدون عایق و همراه با عایق موجود می باشد که این دسته بندی مهم ترین و کاربردی ترین نوع تقسیم بندی داکت هوا می باشد. در واقع همانطور که پیش تر نیز اشاره شد داکت هوا با عایق یکی از برترین انواع کانال یا داکت می باشد که عایق های مختلفی بدین منظور به کار گرفته می شود. اکثر قریب به اتفاق عایق به کار گرفته شده در این رابطه عایق های پلیمری می باشند که این امر به دلیل خواص این نوع از عایق ها می باشد. البته عایق پشم شیشه نیز برای عایق کردن داکت هوا نیز به کار گرفته می شود که به دلیل معایب پشم شیشه بهتر است که از این کار صرفه نظر کرد. از جمله این معایب امکان رشد و گسترش عوامل بیماری زا، تحلیل رفتن و انتشار ذرات عایق در فضا و ایجاد حساسیت و مشکلات تنفسی را می توان نام برد. عایق های پلیمری به کار رفته در داکت هوا هیچ کدام از این معایب را دارا نبوده و ضمن ایجاد یک محیط پاک و استریل برای انتقال جریان هوا و دیگر موارد، از دوام بالایی برخوردار می باشند.
از جمله عایق های پلیمری به کار رفته در داکت هوا می توان به عایق پلی اتیلن، پلی استر، پلی اورتان، فنولیک و الاستومری اشاره داشت که تمامی این موارد دارای مشابهت های فراوانی با یکدیگر می باشند. اگر بخواهیم کمی بیشتر در مورد این گونه از عایق ها صحبت کنیم می توانیم به توانایی تحمل دمای زیاد آنها، عدم جذب رطوبت و بخار آب و دوام بالای آنها اشاره کنیم که در میان این نوع از عایق ها عایق الاستومری به سبب ساختار سلول بسته خود فواید بیشتری را دارا می باشد. نکته قابل توجه این است که در شرایط کنونی کشورمان تولیدکنندگان مختلفی در زمینه داکت هوا به فعالیت مشغول می باشند که به منظور آشنایی با فعالیت های ایشان و همچنین نحوه خرید و فروش انواع داکت هوا که لیست قیمت متفاوتی را شامل می باشد می بایست با نمایندگی فروش این محصول تماس برقرار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: Undefined index: exclude_current in /home/ductspli/domains/abzarkhan.com/public_html/wp-content/plugins/ultimate-posts-widget/ultimate-posts-widget.php on line 104

مطالب مرتبط

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال