داکت هوا

در دنیای صنعت و تکنولوژی امروز که امر تهویه مطبوع و سیستم های انتقال هوا بسیار مهم و مطرح شده اند، داکت هوا نیز یک عضو بسیار مهم و کاربردی می باشد و باید با توجه به نیاز و ویژگی ها و کاربری های فضا مورد استفاده قرار بگیرد.

داکت هوا  (Air Duct) می توان نقش انتقال دهنده جریان ورودی و خروجی هوا را ایفا نماید به همین دلیل است که در یک سیستم تهویه مطبوع داکت هوا نقش بسیار مهم و اساسی را ایفا می نماید و بدون وجود آن عملیات هوارسانی دچار اختلال گشته و ناقص و نا تمام می باشد.

داکت هوا  که در سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد، از نظر شکل ظاهری در دو نوع چهارگوش و دایره ای تولید می گردند و به بازار ارائه می گردند و در جنس های مختلفی که عموما هم از نوع گالوانیزه هستند تولید می گردند. چرا که استفاده ازورق گالوانیزه در ساختار کانال موجب می گردد تا کانال در برابر عوامل گوناگونی مقاوم گردد. عواملی از جمله شرایط نامساعد آب و هوایی، رطوبت، سرما و گرما، عومال محیطی و انواع میکروب ها و باکتری ها. همچنین در مقابل ضربه و فشار نیز از خود مقاومت خوبی نشان می دهد.

اما در میان شکل ظاهری کانال ها، کانال های گرد به دلیل آنکه دارای افت فشار و افت اصطکاک کمتری بوده، از لحاظ هزینه های اجرایی پروژه مقرون به صرفه تر و دارای راندمان و کارایی بیشتری می باشد، نسبت به کانال های چهارگوش بسیار پر طرفدار تر می باشند و بنابراین در میان سازندگان و مهندسان، به دلیل مزایای فراوان و ویژگی های خاص و منحصر به فردی که کانال گرد دارد، تمایل آنها جهت استفاده از کانال های گرد برای سیستم های تهویه مطبوع بیشتر از کانال های چهارگوش می باشد.

داکت هوا بنابراین هم به صورت گرد تولید می گردد و هم به صورت چهارگوش. داکت هوا چهارگوش از ورق گالوانیزه ساخته می شود. داکت هوا گرد نیز به دو دسته گالوانیزه و کانال فلکسیبل به صورت ساده و یا عایق دار تولید می گردد و مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از داکت هوا عایق دار بسیار مناسب تر و بهتر می باشد چرا که در شرایط هوایی نامطلوب نیز به راحتی می توان از آن استفاده نمود خصوصا در فضاهای مرطوب مانند سرویس بهداشتی ها، حمام ها، استخر و سونا و خصوصا در شهرهای شمالی و جنوبی کشور که دارای آب و هوای مرطوبی می باشد. استفاده از این نوع داکت هوا که دارای عایق نیز می باشد بسیار مناسب است.

جهت عایق نمودن داکت هوا عایق های متعددی وجود دارند از جمله پلی استر، پلی اتیلن، پشم شیشه، پشم سنگ، الاستومری و…

طبق تحقیقات و بررسی های صورت گرفته عایق الاستومری نسبت به سایر عایق های ذکر شده دارای مزایای فراوانی می باشد و مشکلاتی که سایر عایق ها دارا هستند را نیز ندارد به همین دلیل امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. همچنین عایق پشم شیشه به دلیل آنکه ذراتش در هوا معلق گشته و وارد ریه انسان می شود و این ذرات برای ریه و بدن انسان بسیار ضرر دارد. این در حالی است که عایق الاستومری نه تنها برای سلامتی انسان مضر نیست بلکه دارای فواید و مزایای فراوانی می باشد که استفاده از آن نسبت به سایر عایق ها ارجحیت بیشتری داشته و امروزه داکت هوا با عایق الاستومری بسیار کاربردی و مناسب سیستم های انتقال هوا می باشد.

نصب داکت هوا باید بسیار دقیق و توسط متخصصان حرفه ای انجام بپذیرد تا دچار مشکلات و مسائل بعدی نگشته و نیاز به تعمیرات و نگهداری پیدا نکند چراکه اگر درست و دقیق نصب نگردد هزینه های زیادی را جهت تعمیر شامل می گردد.

همچنین باید در ابتدا به کمک مهندسان و طراحان و توسط نرم افزارهای مهندسی پیشرفته طراحی گردد و سپس به کمک ماشین آلات مهندسی دقیق در کارخانه ها تولید گردد و پس از آن با رعایت نکات فنی و اجرایی و به کمک مهندسان نصاب نصب و اجرا گردد.

در یک سیستم تهویه مطبوع علاوه بر حضور داکت هوا نیاز به حضور لوازم جانبی و متعلقات دیگری در کنار داکت هوا نیز می باشد که متناسب با نیاز و در انواع گوناگون و با توجه به شرایط کانال مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل تنوع بالایی که در داکت هوا و لوازم جانبی آن وجود دارد نمی توان قیمت دقیق و ثابتی برای داکت هوا اعلام نمود چرا که هریک از داکت هوا با ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود و در ابعاد، جنس، انواع، متراژ و ویژگی های مختلفی تولید می گردد که جهت استفاده در فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین استفاده از کانال هوا در سیستم های انتقال هوای امروزی امری بسیار مهم و ضروری است که باید به آن پرداخت و بسیار مورد توجه قرار گیرد تا بتوان با طول عمر بالا بیشترین کارایی را دریافت نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 16 =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال