خانهمحصولاتلوله خرطومی هواداکت خرطومی

داکت خرطومی

داکت خرطومی

داکت خرطومی که در واقع نام دیگر کانال خرطومی هوا است و با نام های لوله خرطومی، کانال خرطومی، داکت خرطومی هوا، لوله خرطومی هوا هم شناخته و نامیده می گردد.

داکت خرطومی نامی است که برای کانال های هوایی که دارای انعطاف پذیری بالایی هستند اطلاق می گردد. این نوع از کانال های هوا نقش اصلی در سیستم های تهویه مطبوع را ایفا می نمایند و حضور گسترده و پر رنگی را در این گونه از سیستم ها دارا می باشند.

داکت خرطومی دارای خواص و ویژگی های مثبت فراوانی است که به همین دلیل هم مجریان پروژه های تهویه مطبوع و مهندسان تاسیسات در بیشتر پروژه های خود ترجیح می دهند که از این نوع کانال هوا استفاده نمایند.

حال در ادامه به بررسی ویژگی های خاص داکت خرطومی می پردازیم. در وحله اول همان گونه که این کانال نام گذاری شده است، داکت خرطومی دارای ظاهر خرطومی شکل می باشد و این موضوع بدین معناست که از خاصیت انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار می باشد و دارای خاصیت ارتجاعی بالایی می باشد به همین دلیل به هر حالت و هر شکلی در آمده و در آن حالت می ماند و قابلیت بر گشت به حالت اولیه خود را نیز دارا می باشد. همین خاصیت داکت خرطومی موجب شده است تا طرفداران بسیاری به سمت استفاده از این کانال انتقال هوا جذب گردند.

یک خاصیت بسیار مهم داکت خرطومی که سبب تمایز آن با سایر داکت ها شده است این امر است که این کانال کاملا عایق پذیر است و می توان پیش از آن که کاملا تولید گردد آن را به عایق بندی تجهیزنمود. در حالی که این امکان برای سایر کانال های هوا امکان پذیر نمی باشد.

داکت خرطومی به دو دسته عایق دار و ساده تقسیم بندی می گردد. هریک با توجه به متریال ها و خواصی که به آن ها اضافه می گردد جهت استفاده در یک فضای خاص مورد استفاده قرار می گیرند. انواع عایق دار با انواع عایق های گوناگون تولید می گردد. استفاده از عایق در ساختار داکت خرطومی موجب می گردد تا کانال را در برابر عوامل بسیاری اعم از آب و هوایی، جوی، عوامل طبیعی و غیر طبیعی و شیمایی محافظت نماید. این محافظت از کانال موجب افزایش دوام و طول عمر آن می گردد چرا که مانع از فرسوده و خراب شدن کانال گشته و در نتیجه باعض می گردد تا داکت خرطومی با قدرت و کیفیت بسیار بالا به فعالیت خود در سیستم ادامه دهد و در نتیجه موجب افزایش کارایی و پیشرفت کل سیستم تهویه مطبوع بگردد. بنابراین از آنجایی که وجود عایق در ساختار کانال های هوا امری بسیار ضروری و در واقع ضامن سلامتی کانال به شمار می رود. بسیار بهتر است از داکت خرطومی در سیستم ها استفاده گردد تا با خیالی آسوده و اطمینان خاطر بتوان آن را عایق نمود بدون آن که وقت بیشتری هدر برود و هزینه های بیشتری صرف این هزینه ها بگردد.

داکت خرطومی عموما از جنس پی وی سی تولید می گردد که تعدادی مفتول فلزی فنری دور تا دور این نوار های پی وی سی فرا گرفته است. می توان این کانال هوا را به صورت شفاف و یا نیمه شفاف هم تولید نمود و استفاده آن در زمان هایی است که لازم است تا محتوای عبور نموده از کانال مشاهده گردد. در راستای همین امر از این نوع داکت خرطومی جهت انتقال و حمل ذرات گرد و غبار و معلق در هوا و خرده های موجود در هوا استفاده می گردد. از این نوع کانال در کارخانه های چوب  بیشتر استفاده می گردد تا ذرات خرده چوب هنگام عبور از داخل لوله مشاهده گردد. همچنین در به عنوان لوله جاروبرقی های صنعتی در صنایع و کارخانه های گوناگون نیز قابل استفاده می باشد.

داکت خرطومی در انواع ساده از جنس آلومینیومی، پی وی سی شفاف و کدر، برزنتی در رنگ های گوناگون، برزنتی نسوز که مناسب برای محل هایی است که احتما آتش سوزی وجود دارد و… همچنین از داکت خرطومی در صنایع کشاورزی و باغات جهت آبیاری هم استفاده می گردد و می توان برای حمل آب هم و آب رسانی هم مورد استفاده قرار داد. همچنین کاربری دیگر آن به عنوان لوله نفتی بوده و به کمک آن می توان مواد شیمیایی نظیر نفت و گاز را عبور داده بدون آن که کوچکترین صدمه ای به ساختار کانال وارد گردد چرا که داکت خرطومی را جهت استفاده در این شرایط به گونه طراحی می نمایند و در ساختار آن از موادی استفاده می نمایند تا در مقابل مواد شیمیایی از خود مقاومت بسیار بالایی نشان داده، فرسود نگردده، خورده نشود و پوسته پوسته نیز نگردد.

همان طور که گفته شد این کانال خرطومی دارای قابلیت های فراوانی است و امکان تجهیز به هر متریال و هر شکلی برای هر کاربری و هر شرایطی قابل استفاده بوده و هیچ محدودیت برای آن وجود ندارد.

 

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی