خانهمحصولاتبست گازیبست شیلنگ

بست شیلنگ

بست شیلنگ

بست شیلنگ نوعی بست گازی فلزی جهت جمع کردن و نگه داشتن شیلنگ ها بر روی سر شیلنگی می باشد. بست شیلنگ دارای خصوصیات به خصوص و منحصر به فردی می باشد. به بست شیلنگ (Hose Clamp) بست استیل نگیر و یا ضد برق نیز می گویند. درجه خلوص استیل این نوع بست شیلنگ از 304 شروع شده و تا 316 که بیشترین درصد خلوص برای این نوع از بست شیلنگ است ادامه می یابد.

این نوع بست شیلنگ در برابر برق و الکتریسیته، شرایط نامساعد آب و هوایی، زنگ زدگی و لرزش مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند بنابراین جهت استفاده در فضاهای باز بسیار مناسب می باشد. علت مقاوم بودن آن در برابر لرزش به دلیل وجود یک قطعه به نام nyloc  می باشد که نیروز لرزشی را به خود جذب می نماید و مانع از آن می گردد تا بست شیلنگ در اثر ارتعاش شل شود.

بست شیلنگ ساخت کشور ترکیه می باشد و از این کشور به کشور ما وارد می شود و جزو یکی از مرغوب ترین بست های شلنگ موجود در بازار می باشد و به دلیل آنکه جنس و آلیاژ بکار رفته در آن بسیار مرغوب و با کیفیت است به همین دلیل این برند بست شلنگ از معروف ترین و محبوب ترین برند های موجود در بازار می باشد.

بست شیلنگ به دلیل آنکه فشار وارده را به طور یکسان در تمامی قسمت ها پخش می کند موجب می گردد تا برای شیلنگ های با قطر بالا و سیستم هایی که ارتعاش و لرزش در آنها زیاد است بسیار مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین جهت کاربری های دیگر از جمله انواع لوله ها و شیلنگ ها، خنک کننده ها و جهت شارژ سیستم های هوایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل پهنای مناسبی که دارد نیرو را به صورت متعادل در کل بست پخش می نماید.

در واقع کاربری اصلی و مهم بست شیلنگ در مواقعی است که مایع و یا سیال هنگامی که از داخل شلنگ عبور می کند وجود این بست ها باعث محکم شدن اتصال شلنگ و منبع می گردد و مانع از بروز حوادث و مشکلات مختلف می گردد و به دلیل آنکه فشار و سرعت حرکت سیال و مایعات در شیلنگ ها نسبتا بالا می باشد استفاده از این  نوع بست شیلنگ بسیار مهم و کاربردی می باشد. این نوع از بست شیلنگ در سایزها و جنس های مختلف جهت کاربری های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند.

از مزایای دیگر بست شیلنگ که می توان به آن اشاره نمود کاهش میزان نشتی شلنگ را به حداقل می رساند.

با توجه به مزایایی فراوانی که برای بست شیلنگ وجود دارد بسیار زیاد مورد توجه سازندگان و مهندسان جهت استفاده در انواع شیلنگ ها قرار می گیرد و امروزه توجه بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب می نماید.

جنس بست شیلنگ که تولید می گردد معمولا از جنس استیل، برنج، پلاستیک  یا آهن است و هریک جهت کاربری در فضاها و با شرایط آب و هوایی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل آنکه سطح داخلی آن صاف و بدون خلل و فرج است مانع از ساییدگی و آسیب رساندن و سوراخ کردن شیلنگ می گردد در نتیجه هیچ گونه نشتی در شیلنگ به وجود نمی آید و بسیار برای این کار مناسب است. بست شیلنگ علاوه بر تنوع در جنس، از لحاظ شکل ظاهری هم بسیار متنوع می باشند برای مثال یک نوع از این بست شلنگ، بست شیلنگ گوشواره ای است که در اطراف محل اتصال شیلنگ و منبع قرار می گیرد و از دو طرف پیچ می گردد. به همین دلایل ذکر شده نمی توان قیمت ثابت و مشخصی برای انواع بست شلنگ در نظر گرفت. اما قیمت بالایی ندارد و به همین دلیل قیمت مقرون به صرفه و مناسب و در دسترس بودن آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است و این یکی دیگر از مزایای بست شیلنگ می باشد.

نصب بست شیلنگ کار دشواری نیست، فقط کافی است بست را در جای مناسب خود در محل اتصال شلنگ و منبع با پیچ های موجود محکم شود. این عمل باید به دقت انجام بپذیرد تا هیچ گونه آسیب و ضربه ای به بست شیلنگ وارد نگردد و در نتیجه آن هیچ نشتی در آن ایجاد نگردد همچنین باید پیچ ها به صورت روان و به سادگی بسته شوند و هیچ گونه گیری نداشته باشند. این عمل به راحتی به همین صورت انجام می پذیرد و نیاز به دانش خاص و نصاب حرفه ای نمی باشد.

بست شیلنگ همان طور که پیش تر گفته شد در انواع و جنس ها و شکل های مختلفی تولید و به بازار ارائه می گردند و جهت کاربری ها، فضاها و شرایط جوی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین نیاز است تا پس از بررسی دقیق فضا و نوع کاربری آن، مناسب ترین بست شیلنگ را برای آن فضا پیدا کرده و مورد استفاده قرار گیرد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی