بست اربی

بست اربی

بست اربی نوع و درواقع برند معروفی از بست لوله می باشد که جهت محکم نمودن کانال به منبع و یا به رابط مربوطه، برای هوابندی آن نقطه مورد استفاده قرار می گیرد.

بست اربی (Er-bi Clamp) در انواع و مدل های مختلف و جنس های مختلف، جهت کاربری های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. در کل بست اربی در نوع نواری و تکی تولید و ارائه می گردند که در مورد هریک از این انواع توضیح خواهیم داد.

بست اربی تکی به صورت نوار فلزی است که دو سر آن به کمک قفل به یکدیگر متصل گشته و در نهایت یک شکل دایره ای را به وجود می آورد که با توجه به فرم ظاهری تشکیل شده در کانال های دایره ای شکل اسپیرال گالوانیزه و انواع کانال های فلکسیبل قابل استفاده می باشد. همچنین از این بست اربی رولی یا نواری جهت اتصال و محکم نمودن و جلوگیری از نشتی هوا در محل اتصال کانال فلکسیبل به اتصالات گالوانیزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع دیگر بست اربی همان طور که گفته شد، بست اربی نواری یا رولی شکل است به صورت رولی تولید و عرضه می گردد و در سایزهای مختلف قابل تولید و ارائه می باشد به همین دلیل جهت کاربری های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد و طرفداران بسیاری را به خود جذب می نماید و سایزهای بالای آن در مصارف پالایشگاهی استفاده می گردد.

بست اربی رولی دارای طول استاندارد 30 متر، ضخامت 600 میکرون و عرض 9 میلیمتر می باشد. و همچنین در سایزهای 2 تا 24 اینچ تولید و ارائه می گردند.

حضور بست اربی درعملیات کانال کشی در سیستم های تهویه مطبوع و یا سیستم های انتقال هوای سرمایش گرمایش شاید در ابتدا سطحی و کم کاربرد به نظر بیاید اما حضور آن در کنار خود کانال ها و سایر قطعات و اتصالات عضوی بسیار مهم و اساسی به شمار می رود به گونه ای که بدون حضور بست اربی تقریبا عمل انتقال هوا ناقص می ماند.

همان طور که گفته شد بست اربی علاوه بر آنکه در مدل های مختلفی تولید و عرضه می گردد، در جنس های متفاوت و متریال های گوناگون نیز تولید می شود. در دو جنس ورق تسمه آبکاری شده و ورق تسمه استیل تولید و ارائه می شود.

بست اربی به صورت عام زیر مجموعه بست گازی می باشد که از آن در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، صنعتی و انواع تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد و کاربری گسترده ای را شامل می شود.

در این میان بست اربی رولی نسبت به بست اربی تکی دارای مزیت هایی می باشد. بست رولی نسبت به تکی دارای قیمت ارزان تری است به همین دلیل خرید آن به نسبت مقرون به صرفه تر و مناسب تر می باشد. در نهایت به دلیل وجود این برتری، طرفداران این نوع بست نسبت به بست تکی جهت استفاده در انواع پروژه ها بیشتر می باشد. بست اربی رولی ضد زنگ بوده به همین دلیل دیرتر فرسوده و خراب می گردد و در نهایت طول عمر بالاتری دارد و این یکی دیگر از برتری های بست رولی نسبت به بست تکی است که آن را تبدیل به یک بست پر طرفدار کرده است.

اما هر دو نوع بست اربی دارای وزن بسیار سبکی می باشند به همین دلیل حمل آنکه و نصب و اجرای آنها کار دشواری نمی باشد. در نتیجه به دلیل حمل و نصب آسان سرعت کار با آنها افزایش یافته و در نهایت پروژه با سرعت بالاتری انجام می گیرد و بسیار دقیق و سر موقع تحویل کارفرما داده می شود.

نصب بست اربی کار دشواری نیست و نیاز به نصاب حرفه ای ندارد، تنها باید نکاتی را در هنگام نصب رعایت نمود تا این کار به درستی انجام بپذیرد.

قفل و پیچ های بست اربی باید بسیار نرم و روان باشند تا هنگام بسته شدن هیچ گیر و اشکالی در آنها وجود نداشته باشد و به نرمی و راحتی این کار انجام بپذیرد تا بست محکم در جای خود قرار گرفته موجب ایجاد هیچ گونه شکم در در طول کانال نگردد چرا که اگر این اتفاق بیافتد موجب ایجاد نشتی هوا در طول کانال گشته و در نهایت موجب اتلاف انرژی نیز می گردد.

پیش از تولید بست اربی ابتدا همگی آنها اسید شوی شده می گردند و از پروسه گاوانیز شدن عبور کرده و در واقع بسیار مجهز می گردند تا مقاومت آنها بالا برود و در مقابل رطوبت، باکتری ها، عوامل جوی و… مستحکم بوده و از خود مقاومت بالایی نشان بدهند و برای انواع کاربری ها با انواع شرایط گوناگون قابل استفاده باشند و کارایی بست اربی بالا رفته و در نهایت موجب طول عمر بالای آن گردد. و تا جایی که بست اربی توانایی و کشش لازم را از خود نشان داده آنها را به عوامل مختلفی تجهیز می نمایند تا محصول با کیفیت تر و با دوام تری ارائه گردد.

0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال