خانهمحصولاتکانال اسپیرال گالوانیزهکانال اسپیرال هوا

کانال اسپیرال هوا

کانال اسپیرال هوا

کانال اسپیرال هوا یکی از انواع کانال های انتقال هوا می باشد که می توان از آن در دستگاه های تهویه مطبوع و جهت ایجاد هوای گرم و سرد در فضاهای مختلف استفاده نمود.

کانال اسپیرال هوا چیست؟

کانال اسپیرال هوا (Spiral Air Duct) در زمینه تاسیسات جهت انتقال هوا، مواد زائد، گرد و غبار و شوتینگ زباله مورد استفاده قرار می گیرد.کانال اسپیرال گالوانیزه جایگزین بسیار مناسبی برای کانال های سنتی قدیمی و کانال های دودکش سیمانی می باشد چراکه نسبت به آنها دارای وزن بسیار کمتری می باشد و بسیار سبک است به همین دلیل انبار کردن آن بسیار راحت است و حمل و نصب آن نیز به سادگی انجام می پذیرد، ضخامت کانال اسپیرال نسبت به سایر کانال های ذکر شده بسیار کمتر است و در برابر ضربه و شکنندگی بسیا مقاوم تر می باشد در نتیجه دیرتر دچار آسیب می گردد و به تبع آن طول عمر آن بسیار افزایش می یابد. به همین دلایل و مزایای ذکر شده، مورد تایید سازمان نظام مهندسی ساختمان قرار گرفته است و طرفداران بسیاری را نیز به خود جذب نموده است.

ساختار کانال اسپیرال هوا به این صورت است که ورقه هایی از جنس گالوانیزه به صورت مارپیچ روی یکدیگر قرار می گیرند و در نهایت یک کانال با مقطع دایره شکل را به وجود می آورند. وجود این ورق گالوانیزه بسیار در مقاومت و استحکام کانال اسپیرال تاثیر گذار است و موجب افزایش کارایی و طول عمر آن می گردد.

کانال اسپیرال هوا ابتدا توسط نرم افزارهای مهندسی پیشرفته و به کمک مهندسان کاربلد طراحی می گردد و سپس به کمک ماشین آلات پیشرفته و با دقت بسیار بالا تولید می گردند. این دقت بالا در کار موجب می گردد تا در نهایت کانال و قطعات بدون کوچکترین خطا و به صورت دقیق و حرفه ای تولید گردند.

موارد استفاده از کانال اسپیرال در فضاهای تجاری، اداری، مسکونی، رستوران ها و کافی شاپ ها، سرویس های بهداشتی، فرودگاه ها و پایانه های مسافربری ، سوله ها و انبارها، تونل ها، کارخانه ها، تاسیسات انبوه سازها، مراکز بهداشتی و درمانی و… می باشد.

کانال اسپیرال هوا از قطر دهانه 3 تا 150 سانتیمتر و با بازه ضخامت 0.22 تا 1.2 میلیمتر قابل تولید و عرضه به بازار می باشند و به دلیل وجود این تنوع در سایز قطر ورق، قیمت ثابت و مشخصی نمی توان برای آن در نظر گرفت.

مزایای کانال اسپیرال هوا

همان طور که گفته شد کانال اسپیرال نسبت به سایر کانال های انتقال هوای موجود در بازار دارای مزایای فراوانی می باشد که به آنها اشاره می نماییم:

  1. افت فشار کانال اسپیرال هوا نسبت به کانال های سنتی و قدیمی، کانال های چهارگوش و سایر کانال های انتقال هوا بسیار کمتر می باشد در نتیجه عملیات انتقال هوا بسیار راحت تر و بدون مشکل انجام می پذیرد.
  2. به دلیل خاصیت اسپیرال بودن این کانال، ضخامت ورق آن نسبت به کانال چهارگوش و سایر کانال ها بسیار کمتر می باشد و به همین دلیل سبک تر است.
  3. نسبت به کانال چهارگوش دارای سطح مقطح کمتری می باشد در نتیجه فضای کمتری را اشغال می نماید
  4. مانند کانال چهارگوش دارای زاویه ها و گوشه های تیز نمی باشد در نتیجه هنگام عبور هوا به این گوشه گیر نمی کند و سروصدایی ایجاد نمی نماید.
  5. در کانال اسپیرال از اتصالات، ساپورت و فلنج کمتری نسبت به کانال چهارگوش استفاده می گردد که این امر موجب صرفه جویی در هزینه، انرژی و فضا می گردد.
  6. نسبت به کانال های جهارگوش از زیبایی و استحکام بیشتری برخوردار است به همین دلیل می توان از آن به صورت اکسپوز و روکار در بسیاری از فضاها استفاده نمود و آن را تبدیل به یک عضو دکوراتیو نمود که امروزه جهت زیبای بخشیدن به سقف در بسیاری از فضاها مانند کافی شاپ ها ورستوران ها و سایر فضاها استفاده می گردد و همچنین قابلیت رنگ پذیری دارد و می توان در کوره رنگ به هر رنگ دلخواه کانال اسپیرال هوا را در آورد و از آن هم به عنوان یک عضو تاسیساتی و هم عضو تزئینی استفاده نمود.
  7. در طول سیستم کانال کشی مقدار جذب و دفع حرارت بسیار پایین است و این خود یک عامل بسیار مهم و کاربردی می باشد.

کانال تهویه

همان طور که گفته شد با وجود مزایای و ویژگی های خاص فراوانی که برای کانال اسپیرال هوا ذکر شد، می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سایر کانال های انتقال هوا باشد و امروزه توجه بسیاری از مهندسان و سازندگان را به خود جلب نموده است.

کانال اسپیرال هوا دارای اتصالات و لوازم جانبی هم می باشد که عملیات کانال کشی به کمک آنها در کنار کانال اسپیرال انجام می پذیرد. این قطعات شامل زانویی، سه راهی، چهارراهی، فلنج، گسکت، تبدیل ها، شلواره، دمپر، هود و… می باشد که همگی این ها نیز در کنار کانال اسپیرال هوا و توسط ماشین آلات پیشرفته تولید و به بازار عرضه می گردند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت ابزارخان

تولید کننده انواع سیستم های مدرن انتقال هوا و ذرات در مصارف صنعتی و ساختمانی

طراحی سیستم های کانال کشی برای کارخانه جات و فضاهای صنعتی، طراحی سیستم های مکنده برای کارگاه های نجاری و مصارف مشابه، لوله های مخصوص کشاورزی و انتقال بتن در پروژه های ساختمانی