دریچه گرد مشبک

دریچه گرد مشبک

در یک اظهار نظر کلی می توان گفت که دریچه تهویه هوا ابزاری است به جهت سیرکولاسیون هوا و در یک اظهار نظر فنی، عنصری است که سرعت جریان هوا را کاسته و فشار استاتیکی جریان هوای تولیدی در یک سیستم تهویه مطبوع اعم از سرمایش و گرمایش را افزایش می دهد. در ضمن این فرآیندها، کاهش سرعت هوا و افزایش فشار استاتیکی در یک زمان واحد اتفاق می افتند که در اغلب موارد به این افزایش فشار جریان هوا (pressure recovery ) گفته می شود مانند دریچه گرد مشبکRound) Perforated Grille) که هوا را به صورت رشته ای منتشر می کند و از مزایای آن برشمرده می شود. در تقابل با این مکانیزم دریچه نازل قرار دارند که عملی عکس آنچه گفت را انجام می دهد.

دریچه تهویه هوا همانطور که قبلا نیز اشاره شد، در کاربری های تهویه ، تهویه مطبوع و گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یکی از زیر شاخه های سیستم های HVAC به عنوان جزیی از اجزاء انتقال و انتشار هوا به شمار می روند. از جمله دیگر کاربری های دریچه ها می  توان موارد زیر را برشمرد :

  • منتقل کردن هوای تولیدی سیستم تهویه مانند : تهویه مطبوع
  • انتقال و انتشار جریان هوا مانند دریچه گرد مشبک در جهات مورد نظر و دلخواه
  • گسترش اختلاط هوایی که به محیط وارد می شود و هوایی که در محیط موجود است
  • جریان یافتن هوایی با سرعت کم در قسمت هایی از فضا که مورد کاربری قرار می گیرد
  • افزایش راندمان سیستم های تهویه از جمله تهویه مطبوع و جریان هوای تولیدی در هنگام استفاده مانند دریچه گرد مشبک

نکته مهم و قابل توجه اینکه تا جای ممکن تجهیزاتی مانند دمپرها و سایر اجزاء استخراجی هوا نمی بایست در مجاورت دریچه ها نصب شوند زیرا ممکن است عملکرد آن را با اختلال مواجه کنند. به عنوان مثال یک کانال فلکسیبل که در فضا کانال کشی شده و قبل از دریچه قرار داده می شود علاوه بر ایجاد صدا و آلودگی صوتی سبب کاهش انتشار هوا نیز می شود که از معایب آن می توان نام برد.

در تقسیم بندی دریچه ها می توان دو فاکتور مهم و اساسی را مدنظر قرار داد :

  • شکل ظاهری دریچه ها مانند دریچه گرد مشبک، فاکتوری مهم در فروش دریچه ها
  • جنس مورد استفاده در ساخت آن ها، عاملی مهم در مشخصات فنی و فروش دریچه ها

دریچه ها بر اساس شکل ظاهریشان به انواع گرد مانند دریچه گرد مشبک، چهار گوش، خطی و غیره و بر اساس جنس مصالح مورد استفاده در ساختشان به انواع آلومینیومی، پلاستیکی و غیره دسته بندی می شوند. انتخاب نوع دریچه بر حسب نوع مکانی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد و میزان و نوع کارایی دریچه در سیستم  تهویه انتخابی می تواند باشد. به عنوان مثال در میان اشکال مختلف دریچه ها، دریچه گرد برای استفاده در کانال کشی های مدور انتخاب شده و در میان انواع متفاوت آن دریچه تخت، دریچه گرد برجسته و دریچه گرد مشبک از جمله انواع پرکاربرد آن بشمار می روند.

مشخصات فنی دریچه گرد مشبک

این دریچه یکی از انواع پرمصرف دریچه های گرد می باشد که دلیل نام گذاری آن بیشتر به دلیل شکل ظاهری آن است که از اتصالات ریز تار و پودی شکل که طرحی شبیه لانه زنبور و یا شبکه ای شکل می دهد تشکیل شده است. دریچه گرد مشبک را می توان در دو صورت عمده به کار برد : 1- انتشار هوای ورودی در انشعابات ورودی سیستم تهویه و یا به عبارت دیگر دمش با ماکزیمم چگالی هوا و 2- بازگرداندن هوای خروجی در انشعابات بازگشت با بیشینه حجم هوای خروجی. با توجه به موارد ذکر شده ذکر این نکته ضروری است که دریچه گرد مشبک اغلب به منظور کاربرد در مسیر برگشت و تخلیه و قابلیت کاربرد در کلیه مکان ها را دارامی باشد.

دریچه گرد مشبک در فضاهای یک عملکردی تنها در جهت رفت هوا و در مکانهای دیگر اغلب به جهت برگشت و تخلیه هوا مورد کاربری قرار می گیرد. دریچه گرد مشبک در فضاهایی که به طول بلند پرتابی و افت پایین فشار جریان هوا مورد نیاز است،حداکثر کارایی را داشته  که این میزان به دلیل پایین بودن سطح اصطکاک درهنگام تقابل با جریان هوا ماکزیمم شدت جریان را در هوای خروجی به ما می دهد.

در دریچه گرد مشبک که پره های آن به صورت موازی قرار گرفته و از این طریق فرآیند تنظیم هوا را انجام می دهد، این محصولات به دلیل کنترل حجم جریان هوا به صورت عمودی و افقی قرار گرفته اند. همچنین در نوعی از دریچه گرد مشبک که پره های آن به حالت ثابت و تحت زاویه 0 و 45 درجه می باشند، قابلیت جریان هوادهی از یک طرف تا چهار طرف امکان پذیر بوده و علاوه بر این نکات دریچه گرد مشبک در نوع چرخشی نیز موجود می باشد. با توجه به انواع مدل های ذکر شده دریچه گرد مشبک، می توان این نکته را نیز اضافه کرد که این دریچه  در دو نوع 90 درجه و سه طرفه نیز تولید و به بازار ارایه می شود. در واقع در دریچه گرد هوا به صورت رشته ای انتشار می یابد و در فضا جریان می یابد.

دریچه گرد مشبک صدای تولیدی کمی در هنگام استفاده از خود ایجاد می کند. دریچه گرد مشبک در اکثر موارد از جنس آلومینیوم و ABS ساخته و در ابعاد 12.5 * 12.5 میلیمتر معمولا تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به توضیح است که دریچه گرد مشبک مانند سایر انواع دریچه گرد، در مکان ها و فضاهای مختلفی از محیط های صنعتی و بیمارستانی تا فضاهایی مانند اماکن ورزشی و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرند که بنابر نوع مکان انتخاب و بر حسب میزان هزینه اجرایی از لیست قیمت های متعددی از شرکت های فعال در این زمینه قابل استخراج است.

0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + پانزده =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال