داکت اسپیرال

داکت اسپیرال

داکت اسپیرال یکی از ابتدایی ترین انواع کانال های انتقال هوا به شمار می رود اما در ابتدای مطرح شدن امر تهویه مطبوع، کانال های چهارگوش گالوانیزه تولید شدند که در ابتدا به صورت دستی تولید میگشتند که مشکلاتو معضلات فراوانی را با خود به همراه داشت اما رفته رفته با وارد شدن ماشین آلات پیشرفته و مهندسی امکان تولید ابن کانال هوا به کمک ماشین آلات پیشرفته فراهم آمد اما باز هم مشکلات و مسائلی را پدید می آورد که موجب اختلال در امر تهویه می گشت. به همین علت داکت اسپیرال شروع به تولید شده و بسیاری از مشکلات و مسائل کانال چهارگوش را برطرف نمود در نتیجه موجب سرعت بخشیدن و بالا رفتن کیفیت عملکردی سیستم داکت اسپلیت شد.

داکت اسپیرال (Spiral Duct) دارای خواص و ویژگی های منحصر به فردی است که آن را از سایر کانال های انتقال هوا متمایز نموده است.

برای مثال داکت اسپیرال سرعت تولید و اجرای بسیار بالایی دارد و علت آن هم ساختار غیر پیچیده آن است که می توان در مدت زمان بسیار کوتاهی تعداد زیادی از این لوله انتقال هوا را تولید نمود.

بنابراین کاملا در زمان صرفه جویی نموده و تعداد بیشتری از داکت اسپیرال را می توان در بازه زمانی بسیار کوتاهی تولید نمود. از طرفی سرعت اجرای داکت اسپیرال هم به علت ساختار کاملا ساده و غیر پیچیده آن بسیار بالا می باشد.

داکت اسپیرال هزینه های بسیار کمی را شامل می گردد و درواقع می توان با صرف هزینه های بسیار معقول و کمی هم آن را تولید نمود و هم در محل پروژه اجرا و نصب نمود.

داکت اسپیرال دارای ساختاری کاملا مقاوم و استوار است و علت این استواری هم وجود ورق گالوانیزه است که در ساختار آن استفاده می گردد و به آن کانال اسپیرال گالوانیزه می گویند. ورق گالوانیزه درواقع یک محافظ بسیار قوی برای داکت اسپیرال محسوب می گردد. مانع از نفوذ عوامل و مواردی همچون رطوبت، حرارت، حشرات، باکتری ها، میکروب ها، گرما و سرما، مواد شیمیایی و اسیدی و… به داخل کانال هوا می گردد و این امر موجب می گردد تا داکت اسپیرال بسیار دیرتر دچار خرابی و یا آسیب گردد و بدین ترتیب در مدت زمان بسیار طولانی تری به فعالیت مفید خود ادامه داده و موجب بالا رفتن بازدهی عملکردی سیستم گردد.

داکت اسپیرال در انواع و اقسام سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های سرمایشی و گرمایشی قابل استفاده می باشد و علت آن هم تنوع بسیار بالایی است که در سایزبندی این لوله، ضخامت ورق گالوانیزه بکار رفته در آن، وزن لوله و متراژ آن وجود دارد.

همچنین می توان در یک سیستم تهویه مطبوع علاوه بر خود داکت اسپیرال، از قطعات کمکی و محصولات جانبی نیز استفاده نمود تا در کنار این کانال هوا در جهت تکمیل فرآیند هوارسانی در پروژه نقش مهمی را ایفا نمایند.

این قطعات شامل رابط ها، بست ها، ساپورت ها، رانویی ها، سه راهی ها، چهار راهی ها و… که هریک نقش مخصوص به خود را در یک سیستم تهویه ایفا می نمایند و در جهت هوارسانی با کیفیت تر و بهتر فعالیت می نمایند. این قطعات را همانند داکت اسپیرال، می توان با کیفیت بسیار بالا تولید نموده و در ضخامت ها و تعداد و اشکال گوناگونی تولید نمود.

داکت اسپیرال دارای ظاهر بسیار زیبا و استواری نیز می باشد و به همین علت می توان از آن در پروژه های مختلف به صورت مشخص استفاده نموده و آن ها را در معرض دید و نمایش قرار داد. در این شرایط اصلا نیازی به پنهان نمودن آن درزیر سقف کاذب نبوده و به راحتی می توان حتی با رنگ نموده آن توسط کوره های رنگ پزی به رنگ های زیبا و متعدد در آورده و به عنوان یک عامل دکوراتیو در روی سقف در معرض نمایش قرار داد. از این روش می توان در فضاهایی نظیر رستوران ها، کافی شاپ ها، فروشگاه ها و… استفاده نموده و درواقع به فضای مورد نظرجلوه ای دو چندان می بخشد.

به طور کلی داکت اسپیرال نسبت به بسیاری از کانال های انتقال هوا دارای برتری ها و مزیت هایی می باشد که آن را از سایر کانال های هوا متمایز نموده است و بدین ترتیب می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای آن نوع از کانال های هوا باشد.

اما در کنار مزیت های فراوانی که برای داکت اسپیرال وجود دارد، معایبی را نیز دارا می باشد که موجب شده است تا پس از داکت اسپیرال، کانال های انتقال هوای دیگر که به بازار آمدند بیشتر مورد استفاده و توجه قرار بگیرند. اما با این حال به دلیل مزایای فراوانی که این کانال انتقال هوای اسپیرال دارد و قابلیت دسترسی بسیار بالای این لوله هوا، در بسیاری از پروژه های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد و در بسیاری از پروژه ها نیز استفاده از این نوع کانال گرد به سازندگان و مهندسین تاسیسات کاملا پیشنهاد می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

جامع ترین سایت فروش کانال فلکسیبل، لوله خرطومی هوا و کانال اسپیرال